17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gazeteciler Cemiyeti ne iş yapmalı...

Hayrullah Demiray

01 Temmuz 2014 tarihli yazısı

 

Kocaeli de en zor işler den bir tanesi de Gazetecilik yapmak dolayısı ile hâl böyle olunca da dayanışmanın daha fazla olması gereken bir mesleğin içerisinde bulunuyoruz.
Her ne kadar gazeteler ticari işletmeler gibi görünse de aslında bir anlamda diğer yandan da Gazeteler bir kamu görevi de görüyor.
Her meslek gurubun Kocaeli de odaları faaliyet alanlarına var. Her meslek grubunun hemen hemen kendilerine göre odaları mevcut. İlimizde de gazetecilerinde cemiyeti mevcut ama burada bir öz eleştir yapmak durumdayım.
Neden diyecek olursanız önce bazen iğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batırmak gerekir diye güzel bir atasözümüz var.
Evet bu nedenle de herkesi her kesimi eleştirmekten geri kalmayan gazeteci arkadaşlarımız ve meslek örgütümüz olan cemiyet mensupları ve yöneticiler de bu anlam da kendilerini eleştirmeleri gerekir.
Neden mi aslında birkaç neden saya bilirim.
Şimdi bu kentte yaklaşık 40 yıllık gazete de var daha bir yılını doldurmamış gazeteler de var.
Bizim Gazetemizde 4 yıla doğru hızlı adımlarla ilerliyor yani bu süre içerisin de Cemiyetin organizasyonu ile hiç diğer gazetelerin patronları ya da yöneticilerinin tümünün katıldığı ya da katıla bildiği bir organizasyona rastlamadım ben rastlayan varsa söylesin.
Öte yandan Gazetelere zaman zaman ziyaretler yapılıp hem bizlerle hem de çalışan arkadaşlarımızın ne sıkıntısı var diye soran olduğuna ben rastlamadım rastlayan varsa söylesin.
Bu güne kadar kendi özel organizasyonu olan çok fazla bir etkinlik görmedim gören varsa söylesin tabii ki etkinlik yapılıyor ama bunu hep bir yerler finanse ediyor.
Öncelikle Cemiyetin görev ve sorumlulukları nelerdir birde belki yazılı görevleri arasında yoktur ama bence her açılan gazeteyi öncelikle cemiyetin ziyaret etmesi ve orada olan insanları bire bir tanıması gerekir diye düşünüyorum.
Ben daha bu güne kadar Gazeteciler cemiyetinin yönetim olarak bizleri ziyaret ettiğine şahit olmadım belki diyecekler ki bazıları arkadaşımız olduğu için her zaman görüşüyoruz diye ben yönetim kurulu olarak gelip ziyaret etmelerinden bahsediyorum.
İşte aslında daha birçok şey sayabilirim ama derdimiz eleştirmekten ziyade bundan sonra atılacak adımların daha doğru adımlar olmasını sağlamak aslında sırf kuru kuruya eleştirmek değil.
Arkadaşların çok iyi yaptıkları şeylerde var. Her yerde fotoğraf vermeye tam kadro hatta yönetim içerisinde yer almayan isimleri bile yönetimde gösterip istedikleri yere koşa koşa gitme potansiyelleri var. Şimdi bunu es geçmeyelim.

Böylesine gezen, bir cemiyet var olmasına var ama nedense ilimizde yerel günlük yayın yapan gazetelerin yöneticilerini bir araya getiremiyor bu cemiyet.
Yanlışsa çıksın birisi yanlış desin bende buradan özür dileyim ve söylediklerini harfiyen yayınlayayım.
E ne yapalım arkadaşlar dost acı söyler ama gerçeği söyler.
Yakında seçim yapılacak ve oraya bir arkadaşımız başkan olarak seçilecek.
Bu gün gazetelerde üst kademe de yönetici olan hiçbir arkadaşımın oraya talip olacağını düşünmüyorum yine çalışan arkadaşların bir tanesi ya da bir kaçı talip olacak ve sonuçta birisi başkan olacak yeni seçilecek arkadaşın bu konularda daha duyarlı olması gerektiğini belirtmek isterim.
Ha belki bazı arkadaşlar bu konuda gönül koyacak bu yönetim hiçbir şey yapmadı mı? Diye soranlar olacak elbette yaptı ama yapılması gereken ve maddiyat gerektirmeyen maneviyat gerektiren şeyleri yapmadı ya da bunları yapmaya gerek duymadı.
İşte aslında benim söylemek istediğim de tam bu.
Son olarak bir şeyi vurgulamak isterim çok uzun zamandır konuşulan gazeteciler için bir konut projesi var bu projenin gerçekleşmesi için çalışmalar yaptıklarını biliyorum.
Onun için de ne zaman bu konu hayata geçmiş olursa işte o vakit bu arkadaşlarımızı takdir etmeyi de biliriz.
Maksadım kimseyi kırmak değil ama her geçen gün güçlü dediğimiz medya sektörü ilimizde bir birini yemekle meşgul yani bu güne kadar toplumu ilgilendiren hangi konunun altına hep beraber imza atabildik ya da bununla ilgili birlikte hareket edebildik bileniniz var mı?
Biz her şeyi biliriz her şey bizden sorulur diyen ve çok bildiğini söyleyen arkadaşlarımız için aslında bu yazdıklarım.
Bundan sonra da bu işe talip olan arkadaşların kulağına küpe olsun bu yazdıklarım.
Ha bilmiyorum seçim sürecinde aday olacak arkadaşlar bu dediklerimi üzerlerine alınırlar mı ama ben yine de buradan görevimi yapayım gerisi onlara kalmış.
Şimdiden seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem