25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İddialı bir okul açılıyor

Adnan Gümüşer

28 Haziran 2014 tarihli yazısı

İmam hatip okulları memleketin parlayan ve revaçta olan okullarından şimdi.  Bugünün imam hatip okullarının temeli 1913 yıllarına dayanır.  Medresetül vaizin, medresetül irşat ve medresetül eimmeti vel huteba olarak isimlendirilme aşamalarından geçer. Bu isimle 1924 yılına kadar eğitim ve öğretimine devam eder. 3 mart 1924 tarihinde tevhidi tedrisat kanunundan etkilenir. Bu tarihte medreseler kapatılarak dini hizmetler bir nevi askıya alınır. Cenazeleri kıldıracak imam bulunamıyor veya bulunanlarda işlerini yarım yamalak yapıyordu. Bu nedenler ve halktan gelen yoğun taleplerden dini hizmetlerin görülmesi için okullar açma ihtiyacı hasıl olmuştu. Bu hamlelerin atılma tarihi 1924 yılına rastlar. 1924 yıllında imam hatip mektepleri adı altında Türkiye genelinde 29 okul açıldı. Amaç cumhuriyete bağlı din adamı yetiştirmekti. Bu yıllarda okullara talep azdı.1929 yılında ikiye düşen bu okullar rağbet olmadığından 1930 yılında öğrenci yokluğu sebebiyle kapatıldı. Okulların canlanması ve ihtiyaçların giderilmesi işlemleri Anadolu imam hatip liselerinin açılmalarına denk düşer.  Anadolu imam hatip liseleri 1985 yılında açıldı. O yıllar da eğitim ve öğretimde ciddi ve planlı ve hamleler yapılmıştı.

Eski adı Beykoz A.İ.H. Lisesi olan okul sonrada gerek öğrencileri ve gerek başarılarıyla üne kavuşan ve halen çok revaçta olup talep edilen okul olan Kartal A.İ.H. Lisesi bu yıllarda açıldı. Yetiştirdiği öğrencileri ve aldığı başarılı sonuçları ile örnek okul oldu.  1980 yılından 1997 yılına gelindiğinde Anadolu imam hatip liseleri 107 sayısını bulmuştu. Talihsiz ama başarılı bir darbe olan 28 Şubat süreci ile katsayı darbesi alan ve mezunların alanları dışında üniversiteye girememeleri nedeniyle okullara talep azaldı. Bu yıllarda öğrenci sayısı en düşük rakamda idi.1997 yılında ortaokullar kapatıldı ve 4 yıllık liseler haline dönüştü. Baskı ve sıkıntılardan sonra nihayet 2002 2003 eğitim öğretim döneminde okul sayısı 450, ilk ortaokul dahil öğrenci toplamı 64.534 sayısına ulaştı. 2013-2104 eğitim öğretimde ise 2074 okul ve 450.969 öğrenci okullarda okuyacak sayıya ulaştı. Bu çalışmaların bir ayağı da ilimizde gerçekleşiyor. Eski adı Yunus Emre Anadolu imam hatip lisesi şimdi İzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu imam hatip lisesi olarak bu eğitim ve öğretim dönemine yetişip öğrenci alacak. Bakanlıktan çıkan olura göre hazırlık+4 yıl olduğunu müjdeledi okul müdürü. Hazırlık sınıfı Arapça ağırlıklı olacak. Mehmet Akif Ersoy Anadolu İ.H.L. Okulu bu eğitim öğreti döneminde öğrenci alımına başlayacak. Resmi adı da İzmit Mehmet Akif Ersoy Anadolu kız imam hatip lisesi olarak kayıtlarda yer aldı. Hizmet binası 32 derslikli, 300 kişilik pansiyon ve 600 kişilik uygulama camisi kapsıyor. Yakındaki spor tesisi ile beraber 4 bina olacak. İzmit Yeşilova mahallesinde yeni yerinde talebeleri bekliyor. Öğrenci almasına alacakta çok iddialı bir başlangıç yaptı dernek başkanı Şener ince. Güzel hedefler koydu önüne.

1-İdealist, başarılı, geleneği ihya ve geleceği inşa görevini üstlenecek öğrenci yetiştirmek.

2-Bütün illerden yatılı kız öğrenci almak.

3-Tespit edilen başarıyı yakalamış öğrencileri her yıl umre gezisi ile ödüllendirmek.

4-450 ve üstü puan alan öğrencilere eğitim döneminde 100 TL burs vermek.

5-Arapça eğitim için yurt dışı kurs imkânını sağlamak.

6-Okuldan mezun olup üniversiteye yerleşen ilk 10 öğrenciye de yükseköğrenimi boyunca % 100 eğitim bursu vermek.

7-Okuldan mezun olup üniversite, lisans, Yüksek lisans, doktora vs. akademik kariyer alanında yurt içi ve yurt dışında eğitim yapacak öğrencilere yardımcı olmak.

8-İlk mezunlar arasından üniversiteye yerleşen ilk öğrenciye otomobil hediye etmek gibi bir iddia ile ortaya çıkmış bulunuyor.

Hem yönetim hem okul aile birliği bu işi başaracağa benziyor. Gayretli, istekli ve heyecanlı. İddialı bir açılış, iddialı bir toplantı ve iddialı bir okul. Hadi bakalım. Başarılar.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr