17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kafe işletenler bu işgal artık yeter!

Hayrullah Demiray

21 Haziran 2014 tarihli yazısı

 

 

Ülkemizde hep iktidarı ya da muhalefeti eleştiririz hiç kendi yaptıklarımıza bakmayız.

Neden derseniz ülkemizde hep birçok şeyin kuralsız ve kanunsuz olduğunu yapılanlardan sonrada cezaların verilmediğinden yakınır ve kanunların yetersizliğinden dem vururuz.

Yanlışları eleştirip dururuz.

Konuşmaya başladığımıza da deyim yerindeyse mangalda kül bırakmayız.

Hep biz haklı başkaları haksızdır.

İşte buradan hareketle baktığımızda toplum olarak özellikle bazı sektörlerdeki işletmelerin hakkı olmayan alanları da kullanmayı bir hak olarak kendilerinde gördüğünü görmekteyiz.

Özellikle kefe tarzı yerlerin önlerinde sıklıkla rastladığımız her yanı işgal etme politikası hem şehrimizde hem de ülkenin diğer yerlerinde de zaman zaman rastladığımız bir durum.

Bu konuda galiba İstanbul’dan sonra ilimiz dede oldukça fazla sayıda ihlal göze çarpıyor.

Elbette sadece bu sektörde değil belki bu durum ama benim gözlemlediğim şu ki,  gerçektende ilimiz de özellikle kafe sektöründe öncü kuruluşlar olarak adlandırılan  ve çok iyi paralar kazanan kişilerin bunu adet haline getirdiğine sık sık şahit oluyoruz.

Bunu belirli günlerde yapan işletmelerin daha sonra sürekli olarak yaptıklarını ve bunu bir hak olarak algılamaya başladıklarını ve daha sonrada hakları olmadığı halde işgal ettikleri yerle ilgili belediyelerin ettikleri müdahalelerde bakıyorsunuz farklı bir direniş gösteriyorlar ve bazen de istenmeyen olaylarda yaşanabiliyor.

Tabiî ki öncelikle bunu kendimizde bir hak olarak görmememiz gerekir.

Nasıl ki konuşurken mangalda kül bırakmıyor başkalarını eleştiriyorsak, hakkımız olmayan bir şeyi de istemememiz gerekir diye düşünüyorum.

Bazen belli yerlerde sırf bu yüzden insanlar araçlara ayrılan yollardan yürümek zorunda kalıyor hem yayalar hem de araç sürücüleri zor durumda kalıyorlar.

Yani birileri üç beş kuruş daha fazla para kazanacaklar diye bir sürü kişinin hakkını gasp etmiş oluyorlar.

Bu artık alışkanlık haline geldi bu konuda ve benzer konularda belediyelerin özellikle daha sıkı denetim ve kontrol mekanizmalarını işletmeleri gerekir.

Özellikle şehir içinde ve sahil kesimlerinde bu konunun ihlal edildiğini gözlemliyor ve gelen ihbarların doğruluğunu da araştırdığımızda farklı olaylar ortaya çıkıyor.

Bu konuda takibin yapılması gerekmektedir.

Özellikle bir kurum tarafından kiraya verilen yerlerin takibin yapılmadığını ve bu konuda bazı imtiyazlı olduklarını düşünen kişilerin de daha fazla alan işgal ettiğini ancak bu konuda her hangi bir şikâyet olması durumunda valiliğin ve çevre müdürlüğünün devreye girdiğini bu konuda belediyelerin her hangi bir yaptırım uygulamadıklarını da açıkçası gözlemliyoruz.

Yaşanan bu tür olumsuzlukların takipçisi olacağımızı hangi alanda olursa olsun haksızlıkların karşısında olacağımızın bilinmesini isterim.

Bu konuda işletme sahiplerinin kurallara riayet ederek çalışmaları gerektiğini mutlaka biliyorlardır ama bunun takibi yapılmadığı için böyle bir hakkı kendilerinde görmemeleri gerektiğini ifade etmek isterim.

Bu konuda yapılması gerekeni belediyelerin de titizlikle yapacağını görmek isterim. İşletme sahiplerine de belli zamanlarda tanınan hakları ihlal etmeyeceklerini ve kaldırımlarda diğer insanlarında yürüme haklarının olduğunu unutmayacaklarını ümit ediyorum.

Farklı işletmelerin de zaman zaman dükkanların önlerin de kaldırımları işgal ettiklerini ve özellikle kaldırımda yürümekte zorluk çeken tüm vatandaşlarımızın haklarını gasp ettiklerini unutmamalıyız.

Başta da dedim ya oturup akşama kadar eleştirdiğimiz siyasiler ya da yöneticiler yerine biraz da kendimiz eleştirelim.

Yani iğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batıralım. Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem