18 Ağustos 2018 Cumartesi
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üniversiteye otobandan çıkış vermek şart oldu

Adnan Gümüşer

21 Haziran 2014 tarihli yazısı


Otoban veya diğer adıyla Otoyola, trafik akışını hızlı ve güvenilir şekilde sağlamak için yapılan çift yönlü, çok şeritli, geniş yol tanımı uygun düşmektedir. Araç geçişinin yoğun olduğu bölge ve yerlerde özellikle pik saatlerinde çekilmez olan trafik yükünü kaldırmak hedeflenir. Türkiye’de ve dünyada otoban yapımı çok eskilere dayanmaz. 1900’lü yıllar otoyol çalışmalarının başladığı yıllar olarak tarihe geçer. Bu yıllarda, yollar özellikle savaşlarda ve insanların ihtiyacı olan eğitim, hastalık ve yerleşimle ilgili sıkıntılarını azaltmada aktif rol alır. Almanlar bu işin öncü ülkelerindendir. Hem teknolojileri ve hem de çalışan gücü ile. Özellikle otoban Almancadaki geniş yol/otoyol manasındaki autobahn kelimesinin dilimize uyarlanmış halidir. Almanlar 1921 yılında Berlin’de 9 km’lik yolla bu işe başlıyor. Fakat bu yol trafiğe kapalı olup yarışlar için kullanılır. İtalyanlarda bu konuda fena sayılmaz. Almanlarla yarışacak kapasitede. Trafiğe açık ilk otoyol İtalya’nın Milano kenti ile komo şehri arasındaki bağlantıyı sağlamak için yapılır. Gerek verimi ve gerekse ihtiyaçları gidermesi nedeniyle İtalya ve Almanya 1925 ten sonra ülkelerini yol ağlarına/otobana çevirmek için çalışmalara başlar.
Türkiye’de ki ilk otoyol veya otoban 1973 yılında yapıldı. Bu dönemler çalışmak için hamle yapılan yıllar ve boğaz köprüsünün tamamlandığı günlerdir. Boğaz köprüsünü de içine alan 23 km’lik yol 1. Çevre yolu olarak ta adlandırıldı. Günümüzde bu ilk otoban yolu metrobüs hattı olarak kullanılıyor. Bu yolun sadece 5 km’lik kısmı ve boğaz köprüsü yolu otoban vasfını koruyor. Türkiye’nin otobanları en az 2 şeritli fakat genelde tek yönde üç şeritli olarak inşa ediliyor. En sağ şerit ağır tonajlı kamyonlara ayrılıyor.
Karayolları Genel Müdürlüğünün 2014 yılında yaptığı açıklamada Türkiye yollarını üç kısma ayırıyor. Toplam yol uzunluğunu 65.623 km olarak veriyor.
Otoyol :2.127 km
Devlet yolu :31.341 km
İl yolu :32.155 km
Olmak üzere toplam 65.623 km yol yapılmış bulunuyor.
Otobanlarda ve yollarda her yıl olduğu gibi değişmeyen manzara kurşunla dövülen, bükülen, çalınan levhalar ve zedelenmiş bariyerler.
Otoban, otoban köprüsü, trafik derken artık çekilmez oldu Kocaeli trafiği. Trafik bu yoğunluk ve sıkışıklıkta iken hastalarla uğraşmak hastaneye en kısa zamanda ulaştırmak tabi ki zor oluyor. Zamanla yarışmak gerekiyor.
Herkesin malumudur ki Kocaeli üniversite hastanesine gitmek bir hayli meşakkatli ve bir o kadar sıkıntılıdır. Yol uzak ve adeta çile dolu. Otobüsler tıklım tıkış. Aslında şehirden tek otobüs(tek hat) ile veya ring olarak tek duraklı otobüs üniversiteye konmalı. Belki de çift bilet kullanılabilir ama vaktinde ve zamanında ulaşmalı. Üniversite ve kampüse merkezden çabuk ulaşmanın yolu bulunmalıdır. Bu şekil bir çalışma ile KBB Ulaşım Dairesi vatandaşları büyük bir çileden kurtarabilir.
Otobüsle hastane süresi varış için en iyimser haliyle bir saate yakın. Ya direk otobüs konmalı ya da otobandan üniversiteye bir çıkış sağlanmalıdır.
Aynı şekilde Derince ’den de otobana giriş ve çıkış sağlanmalıdır. Derince ve üniversiteye gidiş gelişte otobandan faydalanılmalıdır.
En kısa zamanda Otobandan üniversiteye ve Derince İlçesinden otobana giriş ve çıkış verilmesi dileğiyle.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele 17 Ağustos ilan Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr