21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Uyuşturucu geleceğimizi tehlikeye sokuyor

Hayrullah Demiray

17 Haziran 2014 tarihli yazısı


Siyasilerin bazı şeyleri artık görmeleri gerekmektedir.

Onlar bir yandan iktidar kavgası ederken sokaklar da her geçen gün büyüyen tehlikenin farkında değiller her halde.
Uyuşturucu kullanma yaşının artık çok düştüğü ülkemiz de önlem alınmazsa o çok övündüğümüz ve geleceğimizi emanet edeceğimiz ne geçlik kalır ne de pırıl pırıl çocuklarımız.
Bunu neye dayanarak söylüyorum son günlerde bizler de de diğer basın yayın kuruluşlarında da verilen haberlere bakarsanız bunu gayet iyi bir şekilde anlarsınız.
Gerçekten de hepimizin çocukları var Allah korusun gerçekten de Anne baba olmak çok zor.
O melanete alışanlarda bizlerin çocukları gerçekten de Anne ve babaların bazen gücü yetmiyor bu tür durumlarda çaresiz kalınıyor.
Onun için bireysel uğraş yerine toplumsal uğraşı vermemiz gerekiyor.
Bu konuda elbette en büyük görevin de siyasilere düştüğünü söylememiz gerekir.
Nitekim Kanunları onlar yapıyor ve sonrada uygulanmasını yine onlar denetliyor.
O bakamımdan bu konuda en büyük sorumlulukta onların olsa gerek.
Bu konuda bir an önce herkes elini taşın altına koymalı diye düşünüyorum. Ülkenin içerisinde bulunduğu durum elbette önemli ama ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimizin yetiştirilmesi de son derece mühim bir konu.
Gelecekte bu ülke de söz sahibi olacak gençlerimizin akıl sağlığı yerinde olması gerektiği inancındayım. Ve bunu korumak kollamak ta her halde biz aileler kadar Devlet Büyüklerinin de görevi olsa gerek.
Aynı zaman da gelecekte iktidar olma iddiası olan ya da siyasi olarak iktidara talip olanlarında bu konuda üzerlerine düşeni yapmak zorunda olduklarını ifade etmek isterim.
Kocaeli’nin her açıdan önemli bir kent olduğunu her zaman vurguluyoruz.
Ama burada bulunan Devlet yetkililerinin de üzerine büyük görev düşmektedir. Bu konuda Hem Sayın Kocaeli Valimiz Ercan Topaca ve İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel’ inde üzerlerine düşenin daha fazlasını yapmaları gerektiğini düşünüyorum.
Sadece bu iki yetkilimizin değil diğer kurumların başında bulunan etkili ve yetkili kim varsa el birliği ile bu konunun üzerin de hassasiyetle durmaları gerekiyor.
Tabiki bunları dile getirirken bu güne kadar atılan güzel adımları da unutmamız gerekir ve bu konuda mücadele verilirken sergilenen mücadeleyi de takdirle karşılıyoruz.
Ancak tüm bunlar yeterli mi diyecek olursak hayır bana göre yeterli değil. Bu konuda daha sıkı bir kontrol mekanizmasının çalışmasını sağlamak gerekiyor.
İşte bu konuda da siyasi iktidarın ve iktidara talip olan milletvekillerinin birlikte hareket etmeleri gerekmektedir.
Umarım her konuda ayrılığa düşen siyasiler bu en büyük illet olan, bu tehlike konusunda birlikte bir şeyler yapabilirler. Bunu gerçekten ümit ediyorum.
Onlar kanunları yaparken caydırıcı yapacaklar ki uygulayanlarda bunları uygularken zorluk yaşamasınlar.
Uyuşturucu ile topyekun millet olarak mücadele etmeliyiz. Nitekim bir gün gelir bugün bazı ailelerin başına gelenler yarın bir gün bizim başımıza gelebilir. Kimse benim başıma gelmez demesin.
Millet olarak toplum olarak gerçekten de yapmamız gereken ne varsa hala vaktimiz var daha geç olmadan bunların hepsini yapmalıyız.
Elbette bu işi engellemenin bir diğer unsuru da gözden asla kaçırılmamalı. Ebeveynlerin sorumlulukları sadece çocuklara maddi olarak her şeyi vermekle ya da onların her istediğini almakla ya da onları en iyi okullarda okutmakla görevi sona ermiyor.
Peki ne yapmalıyız! Mutlak suretle çocuklarımıza manevi olarak ta vermemiz gereken eğitimleri vermeli ve bu konuda daha duyarlı olmalıyız.
Maddiyatı verip maneviyatı eksik bırakırsak eğer, çocuklarımız er ya da geç mutlaka bir gün boşluğa düşer.
İşte bu süreci yaşamamaları için öncelikle hem maddi hem de manevi olarak onları boşlukta bırakmamak zorundayız. Ayrıca, mümkün olduğu kadar kimlerle arkadaşlık kuruyor bunu bilmek ve zaman zaman arkadaşlarını yakından tanımak için çaba sarf etmeliyiz. Bazı şeyleri yetkililerden beklerken bizler de aileler olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem