23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bu nasıl insanlık

Hayrullah Demiray

22 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

İnsanlık aslında bir sınav daha veriyor. Yıllardır Dünya’nın birçok yerinde yaşanan sıkıntılar hepimizin malumudur. Filistin sorunu artık kangren olmuş. Arap baharı denen bir dönem başladı ve bu bahar nasıl baharsa Suriye’de hala devam ediyor. Birleşmiş Milletler diye bir topluluk var zoraki bir karar alıyor onunda bir bağlayıcılığı yok.

Suriye’de Ebu Cehil rejimi kendi halkına uygulamış olduğu dikte ve ölüm kusan eziyetlerini görmezden gelen ve sadece bir kınamayla geçiştiren ve bunu bir şey yapmış edasıyla bahsedilen bir Dünya da yaşamaktan utanıyorum.

Yeryüzünde baktığımızda zalimler hep aynı. Mazlumlarda hep aynı noktada olduklarını görürüz yıllardır. Ben artık bu görüntüleri seyrederken insanlığımdan utanıyorum. Bu görüntüleri seyrederken insanlıktan nasibini almamış o kadar çok insan var ki anlatamam.

Dünya durdukça dünya var oldukça beklide zalimler farklı şekillerde zalimliklerini devam ettirecek. Mazlumlarda aynı halleriyle hayatı devam ettirecekler. Anaların ve çocukların gözyaşları dinmeyecek belkide zalimler kundaktaki bebekleri bile öldürmekten çekinmeyecek.

Bu dünyada sadece hesapları olanlar dünyayı kalıcı olarak gören bütün zalimlerin aynı olduğunu göreceksiniz. Tersi hiç olmamıştır. İnsanlık tarihinde Adem (a.s)dan buyana zalimlerin renkleri, isimleri, yöntemleri değişse de sonuç hiç değişmemektedir.

Ve birde tabiî ki zalimlerin yardımcıları var. Onlarda aslında münafıklardır. Yani ikiyüzlüdürler. Onlar konuştuklarında insan haklarından, demokrasiden dem vururlar. Ama aslında ne demokrasi, ne de insan hakları umurlarında olur. Kendilerinden olmayanlara yaşam hakkı bile tanımazlar.

Onlar hayatta hiç kimseye ne acırlar nede insanca muameleden yanadırlar. Aslında onların bir tek amacı vardır dünyaya hükmetmek. Onlar için akan gözyaşı ve kanın hiçbir önemi yoktur. Her zaman güçlünün yanında güçsüzün karşısındadırlar.

İşlerine geldiğinde hızlı bir şekilde hareket ederek iktidarları devirirler. Ama işlerine gelmediğinde de bir bahaneleri mutlaka vardır. Bir şey mutlaka engel teşkil edecektir. Onlar için bahane çok ama sonuç hep aynıdır. İnsan olan herkes bu görüntüleri izlediğinde dini, rengi, dili ne olursa olsun utanmalıdırlar.

Bugün Suriye’de bir insanlık dramının ötesinde insanlık kıyımı yaşanırken kafalarını kuma gömenler buna ne zaman dur diyecekler merak ediyorum.

Bu bir insanlık ayıbıdır. Mutlak suretle bu konuya birileri sesini çıkarması gerekir. Bazen bizim ülkemizde de birileri bize ne Suriye’nin iç işlerinden bize ne, biz kendimize bakalım diyor. Asla bunu düşünmenin doğru olmadığını söyleyeyim. Gün gelip anlayacaklar çünkü bizimde huzurumuzu bozmak için ellerinden geleni yapanlar aslında Suriye’de de başka yerlerde de hep aynı oyunları sahneliyorlar ama bunu göre bilene aşk olsun.

Bu oyunları aslında yıllardır biz izlemekten bıktık. Ama onlar sahnelemekten bıkmadılar, Dün aslında aynıydılar. Bugünde aynılar yarında değişmeyecekler ama biz her nedense çok değişime uğruyoruz birileri bunu da fazlaca istiyor ve arzuluyor.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem