23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hayal etmek istiyorum

Melek Engin Aktemur

15 Haziran 2014 tarihli yazısı


Eğitim ve öğrenim görme hakkı tüm insanların en temel haklarından biridir.Irk,renk,din,dil ve kılık kıyafet konusunda hiçbir ayrıma tabi tutulmadan eşit hak ve özgürlüğe sahiptir.İnsanın zahiri görünüşü eğitim almasına engel olmadığı gibi temel hak ve özgürlüklerin de keyfi yasaklarla engellenmesini meşrulaştırmaz.
Kişisel görüş,inanış ve giyiniş şekillerinin toplumda farklılık arzetmesi hiyerarşinin işleyişinin göstergesidir.Burada temel esas,kişisel haklara saygı duymaktır.Kendi gibi düşünmediği ve kıyafetini yadırgadığı için her fırsatta öteleyip psikolojik baskı uyguladığı varlık bir İNSANdır.Öncelikle bunu anlama ve kabul etme en doğru bir yaklaşım olacaktır.
Bu konuda çok yol katetmiş ülkeler var.Bir zamanlar insan hak ve özgürlüklerinden haberi olmayan,katı ve zorba yönetimleriyle bilinen pek çok ülke bu sorunu çoktan aştı.Ne hazindir ki bu yasakçı ve baskıcı tutum ülkemde yıllar yılı devam ederek binlerce kişinin eğitim ve ögrenimine engel oldu.
Bugün bu ve benzeri sorunların olmadığı bu ülkede yaşamak, gelecek adına ümit veriyor.Eğitimde kılık kıyafet yasağının kaldırılmasıyla eğitimi yarıda kalmış binlerce kişi açıktan da olsa öğrenimine devam ediyor.
Açık öğretim fakültesi bahar sonu sınavlarının yapıldığı 7/8 Haziran günlerinde Umuttepe Kampüsü’nde benim gibi bir çok insanın geçde olsa üniversite salonlarında sınava girişlerinin güzel heyecanına ortak oldum.
Kendi adıma şunu söylemeliyim ki ;öğrenmenin yaşı ve sınırı yoktur.Her yaşta öğrenilecek ve yararlanılacak çok şey var.Bizler Efendiler Efendisi’nin işaret buyurduğu üzre ‘Beşikten mezara ilim talebeleriyiz.’ ve ‘İki günü müsavi olan helaktadır.’ hadisleri mucibince yaşadığımız sürece hep yeni bilgiler tahsil etmek ve bunlarla olgun insan olma gayreti içinde olmalıyız.Olgun insan kendini sürekli ilim ve bilgiyle donatan,toplumu fikir ve düşünceleriyle aydınlatandır.
Konumuza gençler açısından bakacak oloursak şayet, şöyle bir hataya düşüyoruz;okusun,en iyi üniversiteyi kazansın,kazancı bol bir mesleği olsun!.. Olsun tabiki ama öncelikle İNSAN olsun,toplumda saygınlığı olan iletişim becerisi yüksek,ahlaki değerlere ve maneviyata önem veren bir kişi olsun.
Her okuyan genç prof. olmak, doktor olmak vs zorunda değil.Yaşadığımız her yerde çeşitli işleri yapacak elemanlara ihtiyaç var.Hiçbir meslek ve işi küçümsemeden, en iyi şekilde yapmak gerekmez mi? Alın teriyle helalinden kazanmak kadar güzel bir iş olabilir mi?
Şunu da düşünmeden edemiyorum; her okumuş insan ‘kaliteli’ insan mı? Kaliteli insan olmanın gerektirdiği birtakım öğeler vardır.Bu öğeler tahsil gören gençlere ne kadar veriliyor?Bu tartışılır bi konu ama bir okadar da önemli.Milli eğitimimimizde yeni nesile tarihimiz anlatılarak ilgi duymaları sağlanırsa ecdadın kimliği, 600 yıllık hakimiyetin dayandığı değerler silsilesi okutularak özüne yabancılaşmanın önüne geçebilir.Rol, model alabilcekeleri birçok saygıdeğer şahsiyetin yetiştiği bu vatanın ve milletin yüceliğini idrak edemeyecek kimse olacağını düşünmüyorum.
Hayal etmek istiyorum, bir gün evet bir günhayal ettiğim toplum olacak inşallah.Daha çok yol almamız gerektiğini biliyor ce daha kaliteli bir ortamda kendini her konuda yetiştirmiş İNSANlığa ulaşmıl canlarla yoldaş olmayı temenni ediyorum.
Melek ENGİN AKTEMUR

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem