20 Eylül 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okumadan tüketmeyin

Adnan Gümüşer

14 Haziran 2014 tarihli yazısı

 

 

 

Ataerkil ailelerde evlenen çocuklar kalabildikleri kadar ve mekânlar müsait olana dek tek evde tek çatıda kalırdı. Buda konut ihtiyacını asgari düzeyde tutar sıcak aile ortamları bina edilirdi. Yaşam devam ederdi. Şimdiki ailelerde evlenen çiftin ilk şartı olmasa da ikinci,  üçüncü evlilik şartı ayrı evin olmasıdır. Kaynana dırdırından uzak kalınması için ayrı ev istenmesi ve çeyizde bulundurulması şart oldu. Böyle olunca da evliler ev almanın derdine düşer borçlanır harç borç başlarını sokabilecekleri yuva hesabını yapmaya başlarlar.

6502 sayılı yeni tüketici kanunu 28 Mayısta yürürlüğe girdi.88 maddeden oluşuyor. Bu kanunun asıl amacı, tüketicinin sağlığını ve güvenliğini korumak, ekonomik çıkarını zedelememek, tüketiciye aydınlatıcı bilgi ve belge vermek olarak ifade ediliyor.6502 sayılı tüketici kanununun diğer önemli maddesi maketten konut satışı olmaması ve ruhsatın çıkmış olma şartının aranması olarak karşımıza çıkıyor.

Bu konuda aslında en etkin denetim halkın ve alıcısının yapacağı denetimdir. Çoğu kez inşaat devam ederken müteahhidin iflas etmesi, inşaatın yarıda bırakılarak yüklenicinin ortadan kaybolması, gibi durumlarda evine kavuşamayan vatandaş sayısı bir hayli fazladır. Konut kredisi kullananların ve tüketici hakem heyetine giden şikâyetlerin çoğu dosya masrafı ve tüketicinin kredisini kapatması esnasında % 2 erken kapatma cezası verilmesi idi. yeni düzenleme ile bu bir nevi iyileştirilmiş. 36 aydan az alınan krediyi kapatmak için müracaat eden tüketici % 1 oranında ceza bedeli ödeyecek. Bir puanlık avantaj tüketiciye yansımış oluyor. En önemli değişikliklerden biriside, konut alımında tüketici 14 gün içinde sebep belirtmeksizin cayma hakkını kullanabilecek. Bu cayma süresinde banka herhangi bir hak talebinde bulunamayacak. Bu arada 14 günlük cayma hakkını aşsa bile herhangi bir sebep göstermeksizin konutun teslimine kadar konut alıcısı sözleşmeden yine vazgeçebilecek.

Konut teslimi ise kat irtifakına konu olan evin kat mülkiyetine geçmiş olması ve kullanım hakkının alıcıya teslim edilmesi ile gerçekleşmiş olacaktır. Ancak bu durumda satıcı tüketiciden yüzde 2 tazminat ve diğer masraf kalemlerini isteme hakkına sahiptir. Konut alıcısı uzun süreli işsiz kalarak taksitlerini ödeyememesi durumunda Konut, satıcının verdiği taahhütleri yapmaması, tüketicinin ölmesi, mevcut sözleşmenin yerine başka bir alıcıyla yeni bir taksitle satış sözleşmesi önerinin satıcı tarafından kabul edilmemesi nedeniyle sözleşmeden dönülmesi durumunda, iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge, sözleşmeden dönme bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç doksan gün içerisinde geri verilir ve tüketiciden her hangi bir bedel istenmeyecektir. Bu düzenleme ile tüketici daha güçlü kılındı ve inşaat firmasının işine daha ciddi sarılması sağlandı. İnşaat firması tüketicinin cayma hakkı olduğu için daha ciddi olmak zorunda kalacak. Yine yeni yasada şunlar yenilik olarak sunuldu.

-Maketten konut satışında devir veya teslimat sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemez.

 

 

 

-Verilen tanıtım broşürlerinde bağımsız olan bölümlerin net kullanım alanını göstermek zorundadır. Projede yapılan değişikliği beğenmeyen alıcı vazgeçebilecek ve buna karşılık harç vs. nakdi ödeme talep edilmeyecek.

-Küçük punto yazılarla artık sözleşme yazılamayacak.

-Tüketiciden kesilen masraflar ayrıntılı olarak belirtilerek koçanları teslim edilecek.

-Teşhir edilen ürün üzerinde aykırı bir ibare olmadığı müddetçe satıcı bunu satmak zorundadır.

-Bir mal alırken başka malıda alma şartı koşulamaz.

-Tüketici aldığı bir ürünü sebep göstermeksizin 7 güne kadar cayma hakkı vardır.

-Kart çıkaran kuruluş yıllık aidat ve benzeri isim altında ücret tahsil edemez.

-Erken ödemelerde (madde 37/2) erken ödeme cezası % 1 i aşamaz.

-Tüketici kredi sigortasını dilediği yerde yapıp daha ucuza mal edebilir.

Göründüğü kadarıyla, tüketiciyi koruyan ve kollayan bir kanun olmuş tebrikler, kanunu çıkaranlara teşekkürler.

Kalın sağlıcakla…

                                                                                                     

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr