18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Siyasileri ne değiştiriyor?

Hayrullah Demiray

13 Haziran 2014 tarihli yazısı

Bazı makamlar gelip geçici insanlık kalıcıdır.

Türkiye de siyasiler makamlarından ötürü her zaman eleştirilir.
Galiba makamlarda değil de insanlar da bir şey var diye düşünüyorum.
Kim bilir belki de makamlar insanları değiştiriyordur.
Yıllardır hep böyle olmuştur ve olmaya devam ediyor.
Dünya ya baktığınız da sadece biz de değil bu durum belki ama bizdeki biraz fazla bana göre sizce de öyle değil mi?

Hatta tarihi birkaç film de bile zaman zaman bu durum hep eleştirilir ve her birimiz belli makamlara insanlar geldikten sonra değişir mi acaba diye düşünmeden edemeyiz.

Bu durumun pek dışında olduğunu da düşünen yoktur hani!

Zira geçmişte tanıdığınız ve bildiğiniz insanların bile bir anda farklılaştığını ne yazık ki görüyoruz. İlimizde ülkemizde önemli makamların olduğu yerlerden biri hiç şüphesiz. Önemli makamlarda, önemli yerlerde olan insanların çok olduğu illerden bir tanesi.O nedenle bunu daha yakından görebiliyoruz.

Özellikle 1995 yılından beri Kocaeli siyasetin de belli makamlar da bulunan kişileri bizzat tanımaya başladım ve sonrasında da işimiz gereği zaman zaman siyasilerle bir araya geldik. Pek içli dışlı olmasan dahi bir çok siyasetçi tanıma fırsatım oldu.

Onun için de insanların geldikleri makamlar dolayısı ile nasıl davranışlar sergilediklerini gayet iyi gözlemleyen bir insanım. Bu nedenle de siyasilerin bazı makamlara geldikten sonra çok fazla değiştiklerini düşünenlerdenim.

Elbette insanlar da bazı değişikliklerin olması normal lakin bu kadar değişiklikte fazla diye düşünüyorum. Aslında bu değişimin bir nedeni de biz insanların yaklaşımından kaynaklandığını unutmamak gerekir.

Neden diyecek olursanız toplumda bazı insanlar gerçekten de bazı makamlara gelmek için çok fazla uğraş veriyor.

Bazıları da tepeden inme birilerinin vasıtasıyla geldikleri makamlara güç vermek yerine makamlarından güç aldıklarındandır herhalde bu kişilere sahte davranışlar ve övgüler aktarılıp duruluyor. Böyle olunca da onlar bu duruma gelir gelmez, insanları küçümser bir şekilde davranmaya başlıyorlar.

Tüm bunlardan dolayı insanların egolarını büyütenlerin bu hassas noktada kendilerine dikkat etmelerinde fayda var.

Kiminiz bu siyasetin doğasında var diyebilirsiniz. Hatta siyasi arenada en çok ta iktidarda görülen bir hastalık bu diye düşünenlerinizde çıkacaktır. Evet ne yazık ki kendilerini dev aynasında gören ve bazı makamları işgal eden kişiler her dönem olmuştur ve olmaya devam ediyor.

Herkesin böyle olduğunu aktarmakta yanlış olur. Bunda farklı bir etkenin daha olduğunu düşünüyorum.
O da nedir diyecek olursanız? Hayatlarında başarı sağlamış insanlar siyasetin içerisine girdiklerin de çok fazla bir değişiklik olmuyor kişiliklerinde.

Lakin hayatlarında başarılı olamamış insanlar siyaseten kendilerine bir koltuk ya da makam teslim edildiğinde, bir anda kişilik karmaşası gibi farklı sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kişiliklerini yitirmeyenler var mı elbette bunlarda var. Bunlara da haksızlık etmek olmaz.

Diğer yandan aslında şunu da anlıyorum ki bazen neme lazım dememek gerekiyor.
Her konuda olduğu gibi siyasetin de içerisin de bu tür insanların olmamasını istiyorsak o zaman demek ki elimizi taşın altına koymalıyız.

Sırf birileri iyi makamlarda diye, sırf iş olsun diye çok fazla makam sahiplerine iltifat etmemeliyiz.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem