23 Temmuz 2018 Pazartesi
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Alışverişin Cazibesi Ve Bilimsel Yönü

Adnan Gümüşer

07 Haziran 2014 tarihli yazısı

Alışverişi sevmeyen bir erkeklerdir. Kadınlar bayılır. İlerde bayanlar çeyizlerine alışveriş çeki şartı koyabilir. Belki bayanların bu bayılma ve isteklerinden dolayı sosyoloji yeni bir dal kazandı. Alışveriş sosyolojisi.


Sosyoloji, toplumsal olayların tahlilini ve neden nasıl ilişkilerini sorgular. Söz konusu bilimin genel sosyoloji ve özel sosyoloji diye bölümleri vardır. Çağımızın sosyoloji teorilerinden biriside sosyal alışveriş teorisidir. Yüzyılımızda yeni sosyoloji alt şubesi olarak alışveriş sosyolojisi bölümü oluşmuş durumda. Yakın bir tarihte böyle bir branş kitaplıklarda ve üniversitelerin raflarında daha ayrıntılı ve detaylı olarak yer almaya devam edecektir.


Sosyal alışveriş teorisinin en önemli kavramları, alışveriş, etkinlik, güç, iktidar, ceza, fayda gibi terimlerle ifade ediliyor. Fakat temel kavram alışveriştir. Ekonomik davranış, yararlı ekonomi ve davranış durumları sosyal alışverişin birer basamaklarıdır. Fertler diğer fertlere mal ve hizmet sağlar. Bunun karşılığında istedikleri mal ve hizmetleri talep ederler.


Aristo sosyal ve ekonomik alışverişin farklı bir yönünü inceler. Ekonomik alışverişte şartlar önceden belirlenirken ve bu şartların sürekliliğini sağlamak için tedbirler alınırken sosyal alışverişte bu durumlar söz konusu değildir. Şartlara ve ortama göre şekillenir.


Alışveriş bir kültür oldu. Nereden ne alınır siteleri tıklanma rekorları kırıyor. Tıklanma rekorları internet havuzunda da paraya dönüşebiliyor. İnternet üzerinden bu çalışmalar son hız devam ediyor. Avmler mabetlere ve kutsal yerlere döndü. İnsanlar orada buluşuyor vakitlerinin çoğunu orada geçiriyor. Dedikodular buralarda yapılıyor. Yemek tarifleri buralarda öğreniliyor. Buluşmalar buralarda gerçekleştiriliyor. Misafirler buralarda ağırlanır oldu. Bu arada Kredi kartları da istemeyerek patlıyor. Bazılarımızda bir değil birden fazla kredi kartı olmaya başladı.


Bilim adamları sosyal alışverişin temel tezlerini şu maddelerden oluşturuyor.
1-Sosyal hayatta insanlar karşılıklı ilişki ve iletişim halindedir.
2.İnsanlar yaşamlarında akılcı davranmak zorundadır.
3.İnsanlar her türlü ilişkilerinde yalnızca kendi çıkarlarını düşünür.


4.Alma ve verme eyleminde denklik esastır. Yaşamın kendisi karşılıklılık ilkesine dayanır.
5.Alışveriş süresince ödül söz konusudur. Bu maddi ve manevi olabilir. Ödüllerde sosyal etkileşimle elde edilir. Kişiler ödüllendirici ilişkilerde bulunur. İlişkilerini sürekli yenilerler.
6.Alışveriş sosyal ittifakı güçlendirir toplum bireylerini bütünleştirir.
7.İnsanların mutluluk kaynakları başkalarının durumları olabilmektedir.


Sosyal alışverişin tezleri böyle sıralanıyor. Bu tezlere katılır veya katılmazsınız o sizin kendi takdirinizdir. Büyük alışveriş merkezlerinde mal sirkülasyonunun hızlı ve çok miktarda tüketim olduğu için aslında bakkallara göre mal daha taze ve daha fazla bulunabiliyor. Keşke kar marjlarını düşük tutsalar da daha ucuz alışveriş yapabilsek.
Ülkede üretim ve artı değer oldukça huzur mutluluk saadet ve bunun gibi güzel şeyler olacaktır. Konu avmlerden açılırken alışveriş gündeme geliyor. Alışveriş önemli ve her gün olmasa da haftada bir en az yapmamız gereken bir faaliyet. Onun için alışveriş merkezlerine ve pazara giderken yapmamız gerekenler ve dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

 

ilk akla gelenler ise özetle aşağıda vermeye çalıştım. Ama alışveriş yapmadan önce dikkat edilecek birkaç tavsiyem var. Alışverişinizi yapmadan önce;
1-Çocuklarla gidiyorsanız alınmayacak şeyleri baştan belirtin.
2-Siz ve yanınızdakiler alışverişe aç gitmeyin.
3-Çalan müzik ritmine kendinizi kaptırmayın.
4-Kredi kartıyla değil peşin para ile alışverişiniz yapın.
5-Taze ve hormonu az malzeme alın.
6-Pazarda iseniz önce pazarı şöyle bir gezin. Önünüze ilk çıkan tezgâhlar pahalı olabilir.
7- Daima alışveriş listeniz elinizin altında olsun.

Tezler teoriler böyle. Bilim adamları uğraşa dursun. Alınteri ile kazanılan parayı harcamak kolay da değil. Evin ihtiyaçları bitmez. Siz yine alışverişinizi akşama bırakmayın.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr