26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Darbeler Ülkesi Türkiye

Hayrullah Demiray

19 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Bugün yaşananlara baktığımızda belki bazılarımız kızıyor. İşte nedir bu olanlar? Ama geçmişe iyi bakıldığında aslında bugün yaşananları anlamak zor değil. Çünkü askerin yıllar yılı bu ülkeye çoğu zaman siyasete müdahalesi olduğunu bilmeyen yoktur. Kimilerine göre olumlu olsa da kimilerine göre bu adeta çileye dönüşmüştür.

Bu ülkenin ordusu, bu ülkenin göz bebeğidir. Ama bazıları o gücü kendi çıkarları ve emelleri doğrultusunda kullanmaya çalışmıştır ve kullanmıştır. Bugün bunu söylemek kolay. Eğer öyle olmasa bu ülkede darbeler olmazdı.

Ülkenin çıkarları her şeyin üstündedir. Belki kimileri, bunu asker ülke çıkarları için yaptı bile diye bilir. Ama bunu benim aklım almaz. Çünkü darbeler hiçbir zaman bu ülkeye fayda getirmemiştir.

Son on yılda yaşananlar aslında daha önceden de yaşanıyordu. Ama medyanın bu kadar gelişmemiş olması ve teknolojinin eski olması bazı şeylerin ortaya çıkmasını engelliyordu. Teknolojik gelişmeler hızla değiştiği için bugün içinde bulunduğumuz durum aslında garipsenmemesi gerekir.

Son günlerde baya tartışıldı. İşte bir ülkenin Genel Kurmay Başkanı Terör Örgütü kurar mı? Bunu İlker Başbuğ bir örgüt kurup da dağa çıkmış şeklinde algılamak doğru değildir. Elimizi vicdanımıza koyup eğer gerçeği göre bilirsek Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmadan önceki sürece bakarsak bu süreçte neler yaşadığımızı daha iyi anımsayacağız. Olan biteni daha iyi anlamış olacağız. Elbette ki bu ülkeye hizmet eden her insana saygı duyarız. Ama ülkeye hizmet etmesi karşılığında maddi olarak karşılığını almıştır. Eğer bir hatası ve suçu da varsa onun cezasını herkes çekmelidir. Bunun aksini kim söyleye bilir.

Hizmetin karşılığı ödülse, hatanın karşılığı neden ceza olmasın. Olaya birde bu yönünden bakmak gerekmez mi?

Şimdi bırakın siyaseti şuanda Cumhurbaşkanlığı makamında olan Abdullah Gül bence o makamı en çok hak edenlerden. O makamı oldukça da güzel dolduranlardan birisi. Geçmişe bakarsak o makama yakışmayacağını hatta başkomutan olarak birileri kabul etmeyeceğini ve hiç üzerlerine vazife olmadığı halde bu konuda çalışmalar yürüttüklerini görüyoruz ve duyuyoruz.

O yüce makam da oturan kişi bu milleti temsil eder. Milletin Cumhurbaşkanını kendilerinin üstü görmeme cüretinde bulunan kim olursa olsun varsa bir suçu bunun da cezasını kanunlar çerçevesinde çekmesi gerekmektedir.

Bu durum sadece Genel Kurmay Başkanı’na has bir durum olmamalı. Kim olursa olsun bu ülkenin gelişmesine her anlamda engel teşkil eden ve bu ülkenin demokrasisine darbe vuracak her unsura karşı olduğumu belirtmek isterim.

Amaç eğer ki ülkenin geleceği ve bütünlüğü ise bu durumda kimsenin ne siyasi görüşünün nede dini görüşünü baz alarak insanları değerlendirmek yanlış olur. Ve bu yanlışlık eğer bizi hep gerilere götürüyorsa ki, yıllardır hep böyle oldu bunun aksini iddia edenin aklından şüphe ederim.

Makamı ve mevkisine bakılmaksızın hata yapan ve suç işleyen kim olursa mutlaka cezasız kalmamalı.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi