22 Nisan 2019 Pazartesi
Sabitzade
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir anneden evladına

Melek Engin Aktemur

01 Haziran 2014 tarihli yazısı

Daha küçücükken hep büyük olmayı ve büyümeyi hayal eder çocuklar.Yaşını da olduğundan daha fazla söyleyerek büyük olduğunu kanıtlama çabasına girer. Hiç düşünmez ki; büyük olup yaşı ilerlediğinde ‘bir yaş ta olsa eksilterek’ daha genç olduğuna kendini dahi inandıramayacak!.. Ve çocukluğun, gençliğin su gibi akıp gittiğini gördüğünde başka bir bakış açısıyla bakacak hayata ve yaşadıklarına. Çocuklarına ve torunlarına ‘bizim zamanımızda’ diye başlayan hatıralarını biraz buruk, biraz da hasretle anlatacak. Rüyalarında hep ama hep çocukluğunda, gençliğinde yaşadığı anıları canlanacak ve keşke diyecek, keşke o günler, o yıllar geri gelse. Yaşlılık psikolojisinin çok farklı olduğu gerçeği malum. Yaşlı ana-babanız veya yakınlarınız varsa, onların bir çocuk gibi ilgi ve alaka beklediğini gözlemliyor olmalısınız. Olumsuz ufacık bir söze gücendiği ve bakışınızdan etkilendiğini müşahede edersiniz. Zira artık roller değişmiştir. Bir zamanlar yavrusunun etrafında pervane olan, her türlü sıkıntıya seve seve katlanan o anne ve babalar görevi tamamlayarak evlatlarına tevdi etmiştir. Artık çocuk konumuna, yani yardımsız hayatını idame ettiremeyecek duruma geldiğinde (!) onlara nasıl yaklaşıyoruz, bunu kendimize sormak ve cevabını vermek zorundayız.


Burada bir annenin evladından neler beklediğini ifade eden satırları sizinle paylaşmak istiyorum;


CANIM EVLADIM;
YAŞLILIĞIMDA SENDEN BENİ ANLAYIP EMPATİ KURMANI VE BENİ DİNLEMENİ İSTİYORUM. AYNI ŞEYLERİ TEKRAR TEKRAR SÖYLEDİĞİMDE BANA ‘ANNE 5 DAKİKA ÖNCE AYNI ŞEYİ SÖYLEMİŞTİN’ DEME. KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUK İKEN AYNI MASALI DEFALARCA ANLATMAMI İSTEDİĞİN GÜNLERİ HATIRLA.
SENİNLE KONUŞURKEN NE HAKKINDA KONUŞTUĞUMUZU UNUTTUĞUMDA KABALAŞMA, SİNİRLENME! UNUTMA, BENİM İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY SENİNLE OLABİLMEK…


TEKNOLOJİK YENİLİKLER KONUSUNDA NASILDA CAHİL KALDIĞIMI GÖRDÜĞÜNDE BANA KIZMA, BANA ZAMAN VER YENİ ŞEYLERE ALIŞMAM İÇİN.


HATIRLA; SEN KÜÇÜKKEN SENDEN BEKLENEN PEK ÇOK ŞEY VARDI,ELBİSELERİNİ GİYMEN,YEMEĞİNİ DOĞRU YEMEN VE SAÇINI TOPLAMAN GİBİ BANA KIZMA CANIMIN İÇİ.


YAŞLILIK DENEN BU YOLDA HAYATIMIN SONBAHARINA DOĞRU GİDERKEN BANA GEREKLİ OLAN TEK ŞEY SENİN SEVGİN OLDUĞUNU UNUTMA (!)


VE BEN BİRLİKTE PAYLAŞTIĞIMIZ SEVGİ DOLU ZAMANLAR İÇİN HER ZAMAN SANA MİNNETAR OLACAĞIM. SANA SÖYLEMEK İSTEDİĞİM TEK VE SON SÖZ SENİ NE KADAR ÇOK SEVDİĞİMDİR CANIM EVLADIM…


Efendim gönüllerinizden sevgi ve merhamet eksik olmasın temennisi ile.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi