19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Trafikte saygı

Hayrullah Demiray

18 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Yeni yerleşim yerlerinin ya da gelişmekte olan yerlerin birtakım sorunları olur. Bunlar çalışmayla aşılabilir. Ama insanların oluşturdukları ya da sebep oldukları aksaklıkların giderilmesi uzun zaman ala biliyor. İşte bunlarda Başiskele ilçemizde gayet fazla yaşanıyor. Gelişi güzel araç park etmekten tutun da, kavşak ortalarına araba bırakmaya kadar ne ararsanız var.

Buda dolayısıyla zaman zaman aksaklıklara ve kazalara sebebiyet veriyor. Bu konuda gerçekten vatandaşımıza büyük görev düşüyor. Araçlarımızı bırakırken  yol yürümemek için yapıyoruz belki ama doğuracağı sonuçları asla düşünmüyoruz.

Artık Başiskele’de köyde yaşadığımız gibi gelişi güzel yaşayamayacağımızı bilmemiz lazım. Kent olmaya doğru emin adımlarla ilerlerken, kendimizi düşündüğümüz kadar başkalarının haklarına da saygılı olmamız gerekir.

Önce insanların kendilerine saygılı olmaları gerekiyor. Çünkü kendisine saygı duymayan insan başkasına saygı göstermez.

Çünkü bazı şeyler sadece kanunla ve işaretlerle belirtilmez. Belirtilse bile bu yeterli olmuyor. Çünkü emniyet mensuplarımız bu konuda gayret sarf etseler de, zabıta her ne kadar denetimde yapsa önce insanların bu konuya uyum sağlaması ve toplum bilinci oluşması gerekmektedir.

Bazen alışkanlıklarımızdan kolay kolay vazgeçemeyiz. Ama aslında yanlış yaptığımızı bir gün mutlaka anlarız. Çünkü o konuda bir aksaklık yaşadığımızda ancak o yapılan işin değerini anlaya biliyoruz.

Bazen trafik işaretlerinde araç hiçbir şekilde park edilmez işaretinin altına insanlar araçlarını park eder. Onu vatandaş olarak uyarma şansınız yok. Uyarsanız azar işitir ya da kavga edersiniz. Bu konuda mutlak suretle Polis bir şey dediğinde, ne olur beş dakika ya da on dakika bıraktım arabayı demeyin. Unutmamak lazım ki zaten kazalarda anlık meydana geliyor. Bazen on saniyenin bile önemli olduğu trafikte beş dakika ya da, on dakika çok önem arz ede bilir, bunu unutmamak gerekir.

Çoğu zaman kavşaklarda dönerken dikkatimi hep çekmiştir. Geçiş üstünlüğünü bir kenara bırakın kimse kimseye yol vermemek için adeta uğraş sarf ediyor.

Bu konuda toplumun kendi kendine bilinçlenmesi gerekir. İlla bu konuda özel bir eğitime ihtiyaç yoktur. Çünkü her ehliyet alan insan baktığımızda bugün mutlaka o süreçte kısada olsa bir bilgi ediniyor. Bu bilgileri uygulasa dahi yeterli olacaktır.

Yazımda artık şehirde yaşadığımızı anlatmamdaki maksat trafik açısından köyde daha serbest olabilmemiz. Köyde insanlar birbirine her şeyden önce saygı duyar. İnsanların yaya ya da araçla olmasına gerek kalmaz. Her zaman esas olan insan olmalıdır.

Saygılarımla…

 

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem