16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ölüm ne yana düşer, yokluk ne yana…?

Adnan Gümüşer

24 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Somaya hiç gitmedim. Soma da bulunamadım ve göremedim. Meydanında somanın en meşhur şeyi nedir diye sorulursa herkesin aklına geleceği gibi ölüm olacaktır. Hem de boğularak ölüm. Yanarak ölüm. Kavrularak ölüm. Ne büyük ızdırap. Giden her evlat bir yürek acısıdır. Bir hüzündür. Hüzün yaprağı ağaçtan düştü ve salına salına rüzgârın ahesteli ve hüzünlü esintisi eşliğinde madenin dehlizlerine indi. Ve hepimizi kedere boğdu.


İşçiler çıkışa yakın yerlerde, eğimi standart dışı olan çıkışı bulamayıp orada kapaklandı. Maskeler yetersizdi. Kalitesi ve standartı tartışılıyor. Gaz değerleri standart dışıydı. Gaz ölçüm sensörlerinden alınan kayıtların incelenmesi sonucu karbon monoksit değerinin yüzde 50'nin üzerine çıktığı tespit edildi. Normal kapasitenin çok üzerinde yapılan üretim, emniyet açıklarını doğurdu.


İlk incelemeler, facianın bir dizi ihmalden kaynaklandığını gösteriyor. Bilirkişilerin tespitleri ve kazadan kurtulan maden işçilerinin verdiği bilgiler, Türkiye tarihinin en büyük maden faciasının haber vererek geldiğini, kazanın olacağına dair tüm işaretlerin görmezden gelinerek üretime devam edildiğini ortaya çıkarıyor. Soruşturma kapsamında maden şirketinin bir yıllık tüm evraklarına el konuldu. Tutuklamalar ve gözaltına almalar gerçekleşti.


Almanya’nın maden konusunda çok tecrübeli olduğunu biliyoruz. Kahverengi kömür denilen zengin kömür kaynaklarına sahip olduğu da biliniyor. Alman tecrübe birikimi bunu nasıl başardığına bakacak olursak; en büyük faktör az işçilik ve ileri teknoloji ile başardığını görürüz.


Yeraltı kaynakları açısından zengin olmayan Kocaeli’nde az miktarda da olsa mermer ve cıva yatakları vardır. Kocaeli’nde de yer altı madenleri çıkarılmamakla beraber yanmaya müsait işyerleri, fabrikalar ve birçok sanayi yapıları mevcuttur. Buralarda aynı elim olayın ve durumların çıkmaması için yapılması gerekenler yapılıyor mu? İş güvenliği tedbirleri alınıyor mu? Tatbikat yapılıyor mu?


Bu elim kazadan Kocaeli’nin payına üzüntüden daha fazlası düşer gibime geliyor. Ülke sanayisinin % 38-40 lık oranını sınırları içinde barındıran ilimiz bu kazayı doğru okuyup güvenlikle ilgili kontrolleri ve incelemeleri yapmalı ve gereken tedbirler almalıdır.


Ocağa yeni ineceklere pratik bilgilerin sunulacağı ’’ eğitim madeni’’ var. Eğitim madeni Zonguldak’ta bulunuyor ve Avrupa birliği fonuyla kurulmuş. Burada maden ile ilgili her türlü eğitim yaptırılabiliyor. Madende çalışacaklar burada eğitim alabilse. Eğitimler daha uzun süreli ve pratiği daha çok olacak şekilde yapılsa keşke.

 

Türkiye'de hadiselerin altından çoğu kere harici parmaklar çıktığı için biz, alelade olaylardan da artık emin olamıyoruz. Soma'daki kaza da öyle. Belki hakikaten de ihmalden kaynaklanan bir kazadır.
Ölenler arkada kalanlara büyük bir acı bıraktılar. Yetimlerin sayısı binlere yaklaştı. Yüzlerce eve ateş düştü, yüzlercesinin düzeni bozuldu. Yani ölen öldü, asıl geride kalanlar ağır bir imtihan içine girdiler. Allah'ım gidenlere rahmet, kalanlara sabır ve yaşama azmi versin. Allah yar ve yardımcıları olsun.
Hâlbuki bu hükümet Türkiye tarihinde ilk defa, işverenlerin her türlü dirençlerine rağmen İş Güvenliği Yasası'nı çıkartmış, 114 maden işletmesini yeterli bulmadığı için kapatmış bir hükümet. Soma Maden İşletmesi'ni de bir yıl önce kapatmış, sonra da yetersizliklerini kısa zamanda gidermeleri şartıyla madenin çalıştırılmasına müsaade etmişti.


Yaşanan elemli kazadan sonra Soma bir ayrıştırıcı oldu. İyiler, kötüler, provakatörler ortaya çıktı. Olaydan üzülenler ve hüzünlenenlerde ortaya çıktı. Ülke aslında birbirine kenetlendi. Acılar yurdun her yerinde hissedildi. Halk kimin yanında kimin karşısında olduğunu gördü. Sevdiklerine daha çok bağlandı kaygılandığından daha çok uzaklaştı.


Ölüm ne yana yokluk ne yana düşer bilemedim düşünemedim. Tedbir takdirin önüne geçmez. Bazı tedbirsizliklerde gözlemleniyor ve hissediliyor hayırlısı Allahtan. Temennimiz içimizi burkan bu elim ve sıkıntılı olaylar biter ve son olur.


Sayın yetkililer! Örneğin en son TÜPRAŞ, benzeri kuruluşlar ve yoğun çalışan iş yerleri iş güvenliği açısından ne zaman denetlendi?
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr