21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Büyük Taşlar

Melek Engin Aktemur

25 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Profösör,karşısındaki dünyanın en iyi öğrencilerine doğru bakarak şöyle konuştu; sizlerle bu gün ‘zaman yönetimiyle ilgili bir nevi deney yapacağız’.Kürsüye doğru giderek altından çıkardığı kocaman bir kavanozu kürsünün üzerine koydu.Tekrar eğildiğindeyse içinde bir düzine kadar yumruk büyüklüğünde taşlar olan kovayı aldı. Taşları itina ile kavanoza yerleştirirken öğrencileri merak dolu gözlerle onu izliyordu.Yerleştirme işi bittiğinde sınıfta bulunanlara sordu; kavanoz doldumu ?


Dolduu diye cevap geldi sınıftan.Profösör deneyine, bir kova mıcır taşını yavaş yavaş taşların üzerine boşaltarak devam ediyordu. Aynı zamanda kavanozu sarsarak mıcır taşlarının , büyük taşların arasına girmesini sağlıyordu.Bu işlemde bitiğinde sınıfa doğru bakarak ‘doldumu’? diye tekrar sordu.Öğrenciler hep birlikte ‘doldu’ diyerek cevap verdiler.


Profösörün deneyi henüz bitmemişti.Bu defa bir kova kumu taşların üzerine döküp yine kavanozu sarsarak kumun boşluklara ulaşmasını sağlıyordu.Bir kez daha aynı soruyu sordu ‘peki ya şimdi doldumu’? Sınıftan uyanık bir öğrenci hemen atıldı; ‘konumuz zaman yönetimi olduğuna göre ,zamanımız ne kadar dolu olursa olsun birşeylere hala vaktimiz vardır’ dedi.
Profösör bir şey söylemeden kürsünün altına eğildi ve bir kova suyu alarak kumun üzerine döktü.Öğrencilere baktı ve son defa sordu; ‘doldumu’? Doldu diye gürledi sınıftakiler.Deneyin sonuna gelmişti profösör ve şu sözlerle dersini tamamlıyordu.


‘Hepinizin hayatında büyük taşlar olmalı.Bunlar aile ,çocuklar,değerler,iyi adam olmak,insanlığa faydalı olmak vee ülkesi için iyi işler yapmak ,eser bırakabilmektir.Hayatınıza büyük taşları yerleştirirseniz , küçük taşlarada yer kalacaktır.Ama öncelikle küçük taşları yerleştirirseniz büyük taşlara asla yer bulamazsınız.Böyle olduğunda ,başarılı bir işadamı olamaz ,ülke ve insanlığada yaralı olamazsınız.Hedef ve amaçlarınız büyük olmalı, basit işlerle oyalanmamalısınız’..Sözlerini tamamladıktan sonra sessizce sınıftan çıktı profösör.


Evet;hayatta öncelikleri olmalı ve o doğrultuda yaşamalı insan.İnandığı değerler,hedef ve gayesi olmalı, hatta hayalleri olmalı büyük hayaller..Efendim, bizim kavanozumuz büyük taşlarlamı dolu yoksa kum tanecikleriylemi? Büyük taşları önemsemek ve hayatımıza anlam katacak ,insanlığa faydalı işlerle meşgul olmak aynı zamanda mutlu yaşamanında anahtarıdır.Bu anahtarı bulanlardan olma dilek ve temennisiyle…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem