18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Millet olmayı tekrar sağlamamız gerekir

Hayrullah Demiray

19 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Bugün yazıma kendisini yakından tanıdığım, her zaman neşeli ve çevresinde oldukça sevilen bir isim olan, kentimizin önemli iş adamlarından sevgili büyüğümüz Adem Tüysüz’ü kaybetmenin büyük üzüntüsüyle başlıyorum.

Kendisiyle 2005 ve 2006 yıllarında birlikte çalışmış ve firmasının organizasyon işlerini yürütmüştüm.
Değerli ağabeyime Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum…

***


Her geçen gün millet olarak bazı değerlerimizi kaybettiğimizi duymak bizleri oldukça etkiliyor.
Adeta bir yerde bir acı ve hüzün varsa ya da yaşanan bir acı varsa kimi insanların bu acı, feryat ve gözyaşı üzerinden kendine menfaat devşirmek ya da bunun üzerinden birilerine var gücüyle saldırmak için gayret ettiğini görmek insan olan ve vicdanı olan herkesin vicdanını yaralamaktadır.

 

Türkiye yaklaşık bir haftadır Soma’da yaşanan faciayı konuşuyor. Bunun yasını tutuyor. Ama maalesef bazı çevreler buna müsaade etmiyor.

 

Gerçekten de insanın ciğeri parçalanıyor orada yaşananları izlerken… Aslında ülkemizde insan hayatına verilen değeri gösteriyor oradaki fotoğraf.
Bana göre millet olarak Soma’da göstermemiz gereken hassasiyeti yeterince gösteremedik.

 

Neden gösteremedik?

Çünkü bazı kesim bu ülkede yaşanan her olayı belli çevrelere mal etmek isteği arzusu içinde. Millet olma olgusundan uzaklaşmış bazı beyinlerin acıdan bile bir menfaat elde etmek istediklerine şahit olduk. Yani bu zihniyet orada kaybettiğimiz 300 kişiyi deyim yerindeyse hiçe sayıyor…

 

Devlet bütün imkânları ile orada iken, bunca canın sırtından para kazanan firma yetkilileri ise günler sonra basının karşısına çıkıyor…

Ama onlardan kaybedilen canların saygısına bir nebze de olsa sorumluğu kendi üstlerine almalarını beklerdik!

 

Ama maalesef öyle olmadı. Aksine işveren yüzlerce insanın acısına rağmen hiç utanmadan, sıkılmadan hala eksikliklerin giderilip maden ocağının açılacağından bahsediyor… Yani hala cebini düşünüyor!

 

Tabiki de insanların bundan sonra da çalışmaları gerekiyor. Lakin bugünden sonra devlet yetkilileri de bu tarz işletmeleri daha sıkı denetlemeli ve bütün yapılması gereken işlemler yapılmadan atılması gereken adımlar atılmadan iş yerlerinin açılmaması gerekir.


Normal sıradan bir işletme bile, işyeri ruhsatı alamadan önce itfaiyeden rapor isteyen yangın tüpü isteyen devlet bu kadar insanın ölümle burun buruna çalıştığı bir yerde nasıl olur da yaşam odaları istemez?


Normal bir apartmanda bile sığınma isterken bu kadar önem arz eden çalışma mekânlarında yaşam odalarının zorunlu olmaması da bence sadece hükümetin değil, meclisin bir ayıbıdır.
Her konuda bir kaşık suda fırtına koparan milletvekillerinin bu konuda neler yaptıklarını duymak istiyoruz. Aslında herkes takılmış bir önergenin peşine gidiyor.
Kardeşim bırakın da önce yeni baştan bir anayasa yapın ve milattan önce kalma kanunlarla idare edilmekten bizleri kurtarın. Ya da 80 yıl öncesi yönetmenlik ya da kanunlarla bu günkü problemleri çözemezsiniz.
Artık bunu anlamalıyız.
Nitekim bu son olayda herkes üzerine düşen dersi almalı.
Bari bu konudan sonra birlik ve beraberliğimizi gösterelim ve samimi olalım.
Oradaki ocaklara ateş düştü ve bu acı aslında 77 milyon insanın yüreğine de düştü. İşte bu acıyı da birlikte hafifletmeliyiz.
Başkalarının acılarından nasıl kar elde ederiz diye düşünenlerin vicdanlarından ve insanlığından şüphe ediyorum.

 

Böyle davranan insanlara fırsat vermemek gerekir.
Toplumda bazı sivri zekâlıların da sanki kodaman düğününe gider gibi oralarda dolaşmaları şık değil. İnsanların acısına acı katmaktan başka bir işe yaramadığını herhalde bazıları görmüş.
Bu halkın böyle insanların gazına gelmeyeceğini bir kez daha anlamış ve boylarının ölçüsünü almış olduklarını görmekteyiz.
Bir kez daha millet ve büyük ulus olmanın onurunu yaşamayı diliyorum…
Bir kez daha kaybettiğimiz Soma şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, yakınlarına da başsağlığı diliyorum.

 

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem