16 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çizmelerimi çıkarayımmı?

Melek Engin Aktemur

18 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Onüç mayısta yaşanan maden ocağındaki patlamayla tüm Türkiye sarsıldı.Yüreklerimiz acıyla burkuldu.Dua dua yalvardık Rabbimize; ocaktan sağ salim çıksınlar yavrularına, yuvalarına kavuşsunlar diye.


Ama… kayıp çok. Zaman geçtikçe ümitler yok oldu. Somadaki maden ocağına mesaiye giderlerken hangi düşünce ve beklentilerle gitmişlerdi?.Kiminin kredi borcu vardı ödenmesi gereken, kiminin okuyan çocuklarının masrafları , Her birinin omuzunda ele güne muhtaç olmamak için geçim derdi yüklüydü.


Gece kadar karanlık maden ocağına tertemiz ,ışıl ışıl niyet ve gönülle giriyorlardı. Geleceğe dair umut ve hayallerle. Umut ve hayalleriniz olmasa ,hayatın ritüelleri ,monotonluğu sıkar bunaltır insanı.


İstek ve hayallerimize belli ölçülerde ulaşabiliyoruz ancak; bizim için takdir edilenin önüne geçöebilmek mümkün olmayan, bizim elimizde olmayan durumlar var.Takdir edersinizki inancımızın altı temel şartından biride Kadere inanmaktır.


Tedbir kuldan takdir Allah’tandır. Bu ve benzeri iş kazaları için gerekli önlem tedbir almak ve riski en aza indirmek için ne varsa yapılmışsa; onu bunu suçlamaya gerek yoktur.Bu durumdan kendine pay çıkarmak isteyenlere de haddini bildirmek lazım.


Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde Amerka da Avrupada bu tür kazalar oluyor ve olmaktadır. İşletme olarak Türkiyenin en iyi kömür ocaklarından biri olan Soma maden ocağında vuku bulan bu iş kazasını farklı yorumlamak ve başka mecralara çekmek kimseye bir fayda sağlamaz .


Devletimiz , sivil toplum örgütleri, milletimiz el ele gönül gönüle Somadalar .Yapılması gereken her ne var ise yapılıyor olması,en önemlisi devlet büyüklerinin oorda olması acıyı paylaşıyor olması takdire şayan değilmi?


Tarih boyunca insanlık bu ve benzeri acılar yaşamıştır yaşayacaktırda.Yaşlı dünya ne depremler ne tufanlar ve salgın hastalıklar kıtlıkları çarklarında ögütmüş ve devri devranına devam etmektedir.
Millet olarak her zaman ve zeminde birlik ve beraberlik içinde olmak ,saglam bir duruşla ayakta kalabilmeyi bilmek bütün zorlukları göğüsleyebilmek demektir.


Yaşanan can pazarında dahi canını değilde devlet malını korumayı düşünen bu necip millete Rabbim zeval vermesin.Sağ çıkarılan madenci kardeşiimin ambulansa binerken söylediği sözler herkesi derinden yaralamıştır.Benide çok duygulandıran ve kor gibi yüreğime düşen o cümlelerle yazımı sonlandırmak istiyorum .
‘’ÇİZMELERİMİ ÇIKARAYIMMI?
SEDYE KİRLENMESİN’’

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem