23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Muhalefet nereye gidiyor?

Hayrullah Demiray

17 Şubat 2012 tarihli yazısı

 

Türkiye’de ki siyasi hareketlilik son zamanlarda iyiden iyiye hissedilmeye başlandı. Nedendir bilinmez ama Türkiye’nin köklü iki siyasi partisi bu günlerde cadı kazanı gibi kaynıyor. Çünkü CHP’ye baktığınızda Deniz Baykal gitti gideli bir türlü taşlar yerine oturmadı. İlimize de baktığınızda Kocaeli CHP’nin kalesiydi. Ama artık o kale de AK Parti’nin bayrağı var.

Yarının ne olacağını kimse bilemez ama bugün durum böyle. Bunun aksini kimse iddia etmiyor, çünkü 12 belediyenin 12 si de Ak Partili olması bunu doğruluyor.

CHP kendi içerisindeki olumsuzlukların ceremesini çekiyor. Bundan diğer siyasi partilerde ders almalı ve ona göre davranmalı. Yani kimse ebediyete kadar o koltuklarda kalmıyor. Bunu düşünerek hareket etmeli ve ona göre davranmalı.

Geçtiğimiz günlerde bizzat parti adına açıklama yapan CHP’li Milletvekili kendi ağzıyla asla iktidar olamayacaklarını söylemesi kendi içlerinde yaşadıkları olumsuzlukların göstergesidir. Çünkü o partiye inanan ve güvenen insanlara biz ne yaparsak yapalım asla iktidar olamayız derseniz, o insanlarda iktidar olamayacak bir partiye neden oy verelim diye düşünmekte haklılar.

Ben hatta o vekili izlerken herhalde dili sürçtü dedim. Ama sonra dinlediğimde parti içerisindeki muhalefete vurgu yapmak adına söyledi belki ama ne olursa olsun siyaseten hata idi.

Diğer yandan MHP’ye baktığınızda seçimlerden önce bir fırtına yaşadı. O fırtına dindi ama ilimizde MHP içerisinde yaşananlar entrika dizilerini aratmayacak cinsten. Çünkü herkes birbirinin arkasından işler çevirmeye devam ederken şimdide bazı şeyler gün yüzüne çıkmaya başladı. Nedendir bilinmez. Ama yıllardır o partinin içerisinde olan insanlar, o partinin vizyonunu geliştirmeye yönelik işler yapanları pek de istemiyorlar. Bunun en bariz örneği İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü. Çünkü Aydın Ünlü’yü uzun zamandan beri takip ediyorum. Bence gayet başarılı bir ilçe başkanı. Ama nedense birileri bunu istemiyor ve bu konu içten içe birilerini rahatsız ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Gölcük ve Başiskele Kongreleri yapıldı. Her iki yeni İlçe Başkanına da başarılar diliyorum.

Özellikle Başiskele İlçe Başkanı Halit Bayhan genç bir arkadaş olması münasebetiyle yeni bir heyecan getireceğini ümit ediyorum.

Eğer ki güçlü bir muhalefet olursa iktidara zarar değil kardır. İktidar da güçlü muhalefette güçlü olursa şehirler güçlü olur. Ülke güçlü olur. Eğer ülke bütünlüğü sağlanırsa dimdik ayakta kalınır.

Kimin adamı olduğu bence önemli değil. Önemli olan siyasete ne kazandıracağı. İnsanların artık siyasette adamcılık dönemi de son bulmalı. Türkiye siyasetinin iki köklü partisi kendi vizyonunu yenilemeli.

Yoksa İktidarı dünyada değil beklide rüyalarında bile görmeleri mümkün olmayacaktır.

Türkiye’de muhalefet algısı her şeye hayır diyen algıdan kurtulmalı. Bu gidişat muhalefeti bir birinden farksız kılıyor. Geçtiğimiz seçimlerde bunun bariz örneğini yaşadık. Ondan öncede halk oylamasında yaşadık. İktidar evet dediği için muhalefet hayır dedi. Bu bence yapılan en büyük hataydı. Çünkü yeni bir anayasanın yolu açıldı. Şimdide bu Anayasa’da başarısız olunursa insanlar muhalefeti de iktidarı da sorgulayacak. Ama iktidar bundan daha zararlı çıkacak.

İktidarın evet yada hayır dediğine bakılmamalı. Yapılan iş kimin için yapılıyor ona bakılmalı. Halk en büyük güçtür bu unutulmamalı. Halk sizi benimserse asla size bir şey olmaz. Ama yok halk arkanızda durmazsa dünyanızı şaşırırsınız.

Saygılarımla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi