18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anne olma farkındalığı

Melek Engin Aktemur

14 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Anne Vedud ve Rahim Esmasının tecelli ettiği yegane varlık. Beklentisizce seven, şefkat ve merhametle yavrusunu kuşatan bir sevgi pınarı ANNE!! Öyle bir pınar ki; her zaman tertemiz, arı, duru; sevgisini evladına sunan bir pınar!


Atalarımız ne güzel söylemiş: ’Ağlarsa anam ağlar,gerisi yalan ağlar.' Evladı için tereddüt etmeden kendisini feda eden yine annedir. Yavrusunun en ufak acı ve üzüntüsünü taa kalbinin derinliklerinde hisseden dua dua yavrusu için Rabb’ine yalvarandır ANNE.


Evladı onun gözünde hep küçücük yavrusudur, hiç büyümeyen. Yaşı kemale erse de, yavrusunun anne hala onu koruma, kollama içgüdüsünü bırakamaz. İşte bunun için ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ Hadis-i Şerifi önemlidir bizim için.


Gerçek manada anne olabilmek!.. Her doğuran kadın anne olabiliyor mu? Oluyor ise ne kadar anne?Sevgisini şefkatini vermesi dışında evladının ihtiyaçlarını gidermesi, aç açık bırakmaması ve en önemlisi onu hayata hazırlaması büyük ölçüde anneye düşüyor.


Anne aynı zamanda evladının ilk mürebbiyesidir, öğretmenidir. Konuştuğu her söz, yaptğı her hareketiyle çocuğuna örnek olduğunu unutmamalı anne. Edebi, adabı, ahlakı ve manevi değerleri öğretecek ilk kişi yine annedir. Topluma ve vatanına, hatta insanlığa faydalı ve nitelikli, sağlam temeller üzerinde duracak nesilleri inşaa edecek olan yine annelerdir.


'Beşiği sallayan el, dünyaya hükmeden eldir!'sözü çok anlamlı ve manidardır. Öncelikle anneler kendi değer ve kıymetinin farkında olmalıdır.


Günümüzde anne olmak nasıl algılanmakta ve yorumlanmakta diye düşündüğümüzde gördüğümüz tablo şu: Maddi olarak her şeyin en iyisini ve marka olanını alıyor olmakla ve özel okullarda okutarak çocuğuna karşı yapması gereken görevini eksiksiz yerine getirdiğini düşünen ebeveynlerin çoğunlukta olduğu bir tablo!..


Şunu asla unutmamalıyız ki; bu neslin maddiyattan öte maneviyata ihtiyacı var. Aldığımız nefes gibi, içtiğimiz su gibi. Evlatlarımız kimlik bunalımı yaşıyor, bunun farkında mıyız? Hedefi, gayesi olmayan; en önemlisi dünyada bulunma sebebini bilmeden yaşayan nesil, bizim yetiştirdiğimiz evlatlar değil mi?
Oysa ki minicikken öğretmeliydik onlara bizi bir YARATAN olduğunu. Kavga için değil, huzur için; savaş için değil, barış için yaratıldığımızı. Ve hiç kimseye tepeden bakmak için değil, herkese eşit mesafede olmamız gerektiğini öğretmek, öncelikle ve yine biz ANNELERİN VAZİFESİ değil miydi?.


Burada bir Hadisi Şerif'le konuyu bağlamak istiyorum. ‘Hiçbir ana baba evladına güzel ahlaktan daha iyi miras bırakmamıştır’


Unutulmamalı ki, bizim için de en karlı yatırım evlatlarımız olacaktır. İnanç ve değerlerine bağlı vefa ve sadakat duygusu yüksek, geçmişini bilen ve geleceğine sahip çıkan EVLATLAR!!..

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem