17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Üzerine

Hayrullah Demiray

10 Mayıs 2014 tarihli yazısı

Son günlerde gündemin ilk sıralarında yer alan ve Türkiye’nin başka hiçbir sorunu yokmuş gibi bütün her şey Cumhurbaşkanlığı’na kilitlendi. Son on yıla damgasını vuran bir ismin bazılarına göre Cumhurbaşkanı olamaz iddialarını da duymak gerçekten şaşılacak bir şey…

Son günlerin birinci gündem maddesi Cumhurbaşkanı kim olacak?
Ve Hangi parti kimi aday gösterecek?
Cumhurbaşkanı çatıdan mı?


Yoksa bacadan mı?
Çankaya’ya çıkacak diye konuşulup duruyor.
Ben bundan yaklaşık 12,5 sene önce Recep Tayyip Erdoğan isminin bu ülkenin Başına Başbakan ömrü yeterse de Cumhurbaşkanı olacağını söylemiştim.
Bugünde bu durumu aynen savunuyorum.
Ve bu ülkede birilerinin aksine Cumhurbaşkanlığı’nı en çok hak eden isim olduğu inancımı hep taşıdım bugünde aynı his ve düşünceleri taşıyorum.


Gerçekten dünde birileri Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül isminin Çankaya’ya çıkamayacağını söylediğinde de yine o zamanda Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül demiştim.
Birileri imkansız ve olamayacağını söylemişti. Ama sonrasında da bu gerçekleştiğinde ve o günlerde farklı düşünceleri olanlar sonrasında yanıldıklarını anlamışlardı.
Bugünde aynı şekilde Recep Tayyip Erdoğan ismi üzerinde süpekilasyon yapanlar yanıldıklarını mutlaka anlayacaklardır.


Ve Nasip olursa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu ülkenin 12.Cumhurbaşkanı olacak nitekim son seçimlerde alınan yüzde 45 oyun birçoğu Başbakanın şahsına ait olduğu da unutulmamalıdır.
Nitekim Cumhurbaşkanı’nı halk seçeceğine göre bu seçim sonucu da yüzde 55 olabileceğini tahmin ediyorum.


Neden diyecek olursanız?

Artık insanlarımız kendi ekmek derdinden daha çok ülkenin geleceğini düşünmesinden dolayı, sandığa gidecek ve kendisine verilen bu hakkı ülkesinin menfaatleri doğrultusunda kullanacağından hiç şüphem yok.
Diğer yandan CHP ve MHP arasında ortak ittifak olduğu takdirde MHP’nin bir bölümü bu ortak adaya oy vermeyeceğini düşünenlerden bir tanesi de benim.
Çünkü MHP’nin tabanı bu ortak adaydan sonra MHP’nin varlığını devam ettiremeyeceğini düşünecekleri için bu konuda çekimser kalacak, ya da Ak Parti’nin gösterdiği adayı her şeye rağmen destekleyeceğine inanıyorum.
Buna elbette birilerinin itirazı olacak lakin bu konuda zamanı geldiğinde hepimiz göreceğiz ki evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.


Israrla ve inatla birileri Başbakanın o makama oturamayacağını söylemekte… Bana göre akıllı bir yaklaşım değil. Bu insan bu memlekette Başbakanlık yapıyorsa ve her girdiği seçimden yüksek oy alarak çıkıyorsa o makama oturamayacağını söylemek hem de tek başına seçilerek ve halk tarafından seçimle geldiğinde meşru olmayacağını söylemek hangi akılla izah edilebilir.
İşte tamda bu noktada aslında birileri bu dönemde bile yapabilecekleri tek şey olan saldırma politikaları üretmekte, dolayısı ile bundan da medet umar hale gelmeleri aslında olayın fehametini ve bazılarının ne kadar aciz durumda oldukları göstermektedir.
Nitekim ülkemizden aslında bu izlediklerimiz belli başlı tiyatro manzaralarını ve kurgulanan oyunu birilerinin sahnelemek istediğini gösteriyor.


Durumdan vazife çıkaranlar ve puslu havayı sevenlerde aradan kendilerine menfaat sağlayabilirler mi?
Onun hesabını da yapanların olduğunu unutmamak gerekiyor.
Elbette Ak Parti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı büyük olasılıkla aday gösterecek ve ilk turda da Çankaya Köşkü’ne bu isim oturacaktır.
Yok, eğer Başbakan daha önce söylediği ters köşe durumu olacaksa da o zaman da yine Ak Parti’nin adayı seçimi kazanacaktır.


Yani ne matematik ne çatı fark etmeyecektir.
Hesabı yapanların hesabı yine ellerinde kalacaktır.
Tıpkı 30 Mart yerel seçimlerinden önce yapılan hesapların tutmadığı gibi bu hesaplarda tutmayacaktır.
Sürekli olarak birileri demokrasiden dem vuruyor. Ama maalesef demokrasi her nedense Başbakan mevzu oluca rafa kalkıyor. Bunu da anlamak mümkün değil.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem