22 Ağustos 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İshakçılar Köyü'nde kutlu doğum haftası

Adnan Gümüşer

03 Mayıs 2014 tarihli yazısı

İshakçılar İzmit merkeze bağlı yakın bir köy. Şirin bir belde. Yolu yeşilin her tonu ile dolu.
Taşköprü bölgesi olarak anılıyor buralar. İzmit, körfez,Derince ve kısmen Gebze ilçelerinin sınırları içerisinde bulunan 70 köyden oluşan bir bölge. İsmini yine bölge içinde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu bilinen kemer köprüden alıyor. Taşköprü bölgesi köylerinde Türkmen kökenli Manavlar yaşamakta ve ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Kıyırlı, Sevindikli, Osmanlı, Hayettinli (Hayradınlı), Kuşluköy, Kıdışlı, İshakçılar, Tahtalı, Gerede, Dümbüldek, Karakadılar, Karagöllü, Sofular gibi gerek Körfez ilçe sınırları içinde gerekse Derince ilçe sınırları içerisinde yer alan yaklaşık yirmi beş kadar köy ve bunların mahalleleri Taşköprü adıyla anılan bilinen köylerdir. Köylerin büyük bir çoğunluğunun il ve ilçe merkezlerine yakınlığı sebebiyle şehir sosyal yaşamından kopuk olmayan bölge halkı, aynı zaman da ilçelerde yaşayan hemşerileriyle koordineyi ve sosyal yardımlaşmayı sağlamak adına Taşköprü dernekleri kurmuşlardır. Kurulan dernekler vasıtasıyla her yıl sonbahar aylarının başında hasat sonu festivali adı altında bir dizi etkinliklerle bir araya gelip kutlamalar yaparlar. Bu çalışmalar devam etmiş ve kutlu doğum şenlikleri ile taçlanmıştır.
Kutlu doğum haftası çerçevesinde ishakçılar köyünde 5. kez şenlikler düzenlendi. 4.defa düzenlenen etkinliklere baktım daha kalabalık idi. Katılımcı sayısı ve program çeşitliliği fazlaydı. Tertip komitesi, yeni yapılanın 5. Program olduğunu ve bundan sonrakilerin aynı hız ve tempoda devam edeceğini belirtti.
KBB mehteran takımı köy yolundan merasim alanına kadar yürüyüş yaptı ve mehter marşı söyledi. Programa Derince Belediyesinin yeni Başkanı, Müftülük yetkilileri ve Diyanet işleri Başkanlık yetkilileri katıldı. Kuran-ı kerim okundu. Derince ilçe müftüsü Birol NURLU konuşma yaptı. Müftü program yeri ishakçılar köyü veya yeni tabirle ishakçılar mahallesi olmasına rağmen Taşköprü köyü deyipte durdu. Siyasilere bol selam çaktı. Meslektaşlarını anıp durdu. Daha güzel, güncel ve programa yönelik bilgi sunmasını ve söylemesini beklerdik. İl müftü vekili Mustafa beyin konuşmaları dolgun ve iç açıcıydı. Konusuna iyi hazırlanmıştı. Hz. peygamber ve samimiyet konusunu işledi ve üç ayların başı olan Regaip kandilini kutladı. Na’tı şerifler okuyan üç hoca vardı. Çok uzattılar. Çok sallandılar. Sallanmadan sesler çıkmıyor mu acaba! Diyanet görevlilerinin bazıları ve bazı hocalar az kiloluydu! Sesiyle ünlü İstanbul Beyazıt Camii imamı Suat Gözütok güzel sesiyle kuran-ı kerim okudu. Program sonunda Baran yemek fabrikası yemek verdi. Yemek fabrikaya yakışır kalite ve güzellikteydi.
Program Pekte profesyonelce olamamıştı bazı eksikleri vardı. Bundan sonraki ve seneye yapılacak program daha dolgun ve profesyonelce olması dileğimdir.
Ezanı iki müezzin beraber okudu. Bende, Suriye’ye gittiğim yıllarda Emeviye camiinde 7 kişinin okuduğu ezan canlandı. Çok keyif verici şekilde okumuş ve oradaki misafirlerde dinlemişti. Şimdi maalesef Suriye harap ve bitap durumda. Dileğimiz en kısa zamanda kurtulması yönünde.
Kutlu doğum haftası düzenlemek idrak etmek güzel bir etkinlik. Fakat bunu sadece bir haftaya hasretmek yanlıştır. Yılın her ayına ve ya belli günlerine yayıp programlar düzenlenmeli. Güncel konular işlenmelidir. Peygamber sevgisi artırılmalı insanımızda asla bu sevgi köreltilmemelidir. Çünkü O gözümüzün nurudur.
Dönüşte dümbüldek suyuna uğradık ben peşin yanımda 5 TL hazırladım daha önceki su satan ’’eşkıyalar’’ için. Ama varınca Kocaeli Belediyesine hem teşekkür hem de tebriklerimi ileteyim dedim çünkü halka açılmış. Dileyen bu sudan kabıyla alıp götürebiliyor. Teşekkürler İsu.
Tebrikler İshakçılar köyü/mahallesi tertip komitesi.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr