25 Eylül 2018 Salı
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sapanca Gölü / İçme Sularının Korunması

Adnan Gümüşer

19 Nisan 2014 tarihli yazısı

Hafta sonu Sapanca gölüne misafirlerimle gitmiştik. Suyun maviliği ve akşamda yakamozların görüntüsü seyredenleri mest ediyordu. Yeşilin her tonu vardı ve görüntü güzeldi. Sapanca gölünün mesire alanlarının yanı sıra bazı yerlerin kirliliği ve çarpık yapılaşma içimi burktu. Hele şu son çıkan yangın ne kadar acı. İçinde yaşayan canlıları ve florayı darma duman etti.
Tatlı sular yirmi birinci yüzyılımızın önemli değerlerindendir. İhtiyaçlarımızın asli unsurları arasında yer alıyor. Bunların korunması ve muhafazası şarttır. Titizlikle üzerinde durulmalı.


Sapanca gölü görsel olarak temiz gözükebilir. Fakat içerik olarak, özünde temiz olup olmadığı belli değildir. Göle taşınan dere sularının etrafı kirlenen suları toplayarak sapanca nehrine taşıması ile suyun kirletilmesi işleminin bir ayağı tamamlanmış oluyor. Göl kirliliğinin diğer ayağı da motorlu taşıtların saldıkları egzoz gazı, fabrikaların dumanları ve dökülen atıklar olduğu görülüyor.
Gölün temiz tutulması ve yeni doğan bebek gibi bakılması şart. Temizliğinin sağlanması için düşünülebilecek yeni projeler yapılmalı çözüm üretilmelidir.


Temizliği teşvik eden ve kirliliği önleyen çevre kanunu var. Yetersiz. Ama özel olarak, acilen tatlı su ve göllerin korunması, temiz tutulması ile ilgili kanunun çıkarılması, kısa zamanda uygulamaya konulması gerekir. Sapanca gölüne has lokal çözümler düşünülmelidir.
En fazla kanser vakalarının yaşandığı iller arasında bulunan ve ilk 5 ‘e giren Kocaeli’nin bundan beri olması düşünülemez.
Gölün temizliği ve kirliliğinin azaltılması hayati ehemmiyeti olan bir konudur. Civar Belediyeler bunu önemsiyor gibi tavır sergilemekte ancak yeterli tedbiri almadığı görülmektedir. Gölün civarında halen yapılaşma devam ediyor.


Sapanca gölünün etrafı yaklaşık 41 km’dir. Bunun 12 km’si Kocaeli Belediyesi sınırlarında 29 km’si Sakarya Belediyesi sınırları içindedir. Deniz seviyesinden 33 m yükseklikte yer alan gölün uzunluğu, doğu-batı doğrultusunda 16 km, eni ise kuzey-güney doğrultusunda 5 km’dir.
Gölün uzun dönem ortalama yüz ölçümü 47 km² dir. Su havzasının kapladığı alan da yaklaşık 300 km² olarak hesap edilmiştir. Gölün derinliği en çok 54 mt’dir. Göl tabanı kuzeydoğu ve batıda yükselir. Göl tabanı kuzeyden, güneyden çanak duvarları ile çevrilidir. Ortalama derinlik 36 mt’dir. Çanağın en çukur yeri deniz seviyesinden 28 mt daha aşağıda yer alıyor.


Sapanca Gölü, dağlardan inen küçük dere kaynaklarından besleniyor. Güney kıyısındaki dereler, doğudan batıya doğru; Arifiye, Kuruçeşme, İstanbul, Mahmudiye, Kurtköy, Yanık, Kuruçay ile kuzey kısmındaki dereler ise Cehennem, Aygır, Altıkuruş, Çakalöldü, Maden, Kuru, Liman, Eşme, Fındık, Tuzla, Çiftepınar, Balıkhane dereleridir. Yüksek akış rejimine sahip derelerin göl yatağının dolmasını önlemek amacıyla, DSİ tarafından tertip bentleri inşa edilmiştir. Bu derelerden başka göl içerisinde mevcut olan kaynaklar da gölü devamlı olarak besliyor. Bölgede Devlet Su İşleri (DSİ) ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) tarafından açılan gözlem istasyonları ile gölün su seviyesi değişimi ve akımı sürekli denetleniyor.


EİEİ tarafından yapılan ölçümlere göre, gölün suyu kış ve ilkbahar aylarında yükselmekte, sonbahara doğru ise alçalmaktadır. İki seviye arasında 70–90 cm, bazen 120–130 cm fark görülür. E-5 Karayolu gölün kuzey kıyısını, TEM Otoyolu ve demiryolu ise güney kısmından geçiyor.
Gölün etrafının temizlenmesi, yapılaşmanın önlenmesi ve temizliğinin yapılması civarda yaşayan herkesçe ciddiye alınmalı. Gereken titizlik gösterilmelidir. Göl ve göletlerin korunması için yeni ve güncel düzenlemeler şart.
Kanlın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr