16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

O Artık Esmaya Misafir

Adnan Gümüşer

12 Nisan 2014 tarihli yazısı

Değerli insan Muhammet Kutup rahmeti Rahmana göçtü.4 Nisan cuma günüydü. Onlarca eser ve sayısız öğrenci yetiştirdi. Cezaevine girdi. İdamlara, cezalara mahkûm oldu. Memleketinden hicret etmek zorunda kaldı. Mücadele ve aksiyon adamıydı. Suudi Arabistan’da bir müddet yaşadı. Seyyit kutubun fikirlerini anlattı ve düşüncelerine açıklama getirdi. Aynı doğrultuda kitaplar yazdı. Evrensel ve çağlar üstü olan İslam dininin güzelliklerini yaşantısı ile de gösterdi. İslam’ı doğru anlama, şirkten uzak, tevhid inancı sağlam, inançlı neslin yetişmesine büyük katkılarda bulundu.


Mısır’ın Asyut ilinin Musha köyünde 1919 yılında doğan Muhammed Kutup memleketinden uzakta Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde 95 yaşında sevenleri ile vedalaştı.


Muhammed kutup akademisyen kimliği ile yıllarca öğretim görevlisi olarak hizmet ederken bir yandan da ümmet için yeni ve güncel fikirler üretti. Mekke’deki Ümmü- Kura Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı.


Eserleri yayımlandığı zaman ses getirdi. Her kesime ulaşmak ve okutmak için gayret sarf etti. Müslümanların bakış açılarını olgunlaştırdı. Güncel konulara cevaplar vermeye çözümler üretmeye çalıştı. ” Biz Müslüman mıyız?” eseri ile müslümanları kendi içinde düşünmeye ve iç muhasebeye sevk etti. Çağımızda ortaya çıkan fikir akımları karşısında müslümanların bakış açısını ele alarak milyonlarca kişiyi yanlış sistemlerden uzak tutması Darvinist sistemlerin hoşuna gitmedi. İslam düşmanları Muhammed Kutup’u öldürmek için çok planlar yaptıysalar ve hamleler gerçekleştirdiyseler de başarılı olamadılar.

 

Abisi gibi Allah’a olan teslimiyeti sayesinde hiçbir zaman zalimlerden korkmadı. İslam dünyasına siyasi ve fikri alanda onlarca eser verdi. Çağdaş fikir akımları, Çağdaş konumumuz gibi eserler onundur. Modern dünya ile İslam fikrinin ve devlet metodunun yollarını gösterdi. Allah indinde tek din ’in İslam olduğunu ve bu dini yaşamakla insanın kurtulacağını anlatmaya çalıştı. Eserlerinin bir kısmı Türkçeye tercüme edildi.
Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ’’Konuşmamın hemen başında cuma günü Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde hakka yürüyen aksiyon insanı Muhammed Kutup'a Allah'tan rahmet diliyorum. Muhammet Kutup, ağabeyi merhum Seyid Kutup'la birlikte İslam coğrafyasının bütün acılarını yüreğinde toplamış, İslam fikir düzeyinde ortaya büyük eserler koymuş bir mücadele insanıydı.’’ Diye bahsetmesi Muhammet kutubu ayrı yere koydu gönlümüzde.
Muhammed kutup İstanbul ile ilişkisini hiç kesmedi. Beylerbeyinde ev almış, her yıl birkaç aylığına da olsa mutlaka İstanbul’a gelir buradaki havayı solardı. Çocuklarını ise Türkçe öğretmeye teşvik etti. Yanı Muhammed Kutup aslında bizden biri olduğundan anlattıkları ve yazdıklarını halkımız çok beğendi. Destek verdi.


Muhammet kutubun doğduğu ve ülkesi olan Mısırda 529 İhvan üyesine idam cezası verdiler. Hem de 1 dakika da tam 26 kişiye birden idam cezası kesildi. İnfaz ne zaman gerçekleşecek diye beklerken tüm dünyadaki duyarlı insanlar bu zulüm karara tepki gösteriyor. Ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi de yalan ve uydurma davalarla yargılıyorlar.
Muhammed Kutup, garipler neslinin son kuşağını temsil ediyordu. Gurbet içinde gurbet yaşadı. Ve O artık Esma’ya misafir.
Alimi Allah rahmet etsin.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr