23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bilal Olabilmek

Melek Engin Aktemur

12 Nisan 2014 tarihli yazısı

Habeşistanlı kara, yanık tenli,kalbi ve gönlü güzel ak insan; BİLAL HABEŞİ.

Zulmün ve vahşetin kol gezdiği o karanlık dönemde yaşamış ve islam güneşinin doğuşuyla aydınlanan, kutlu zamanı nefes nefes içine çekmiş bir bahtiyar o.
Allahın birliğine iman etmiş bu uğurda çok ağır işkencelere katlanmış bir neferden bahsetmek bizim haddimize düşmesede kırık dökük sözlerle yinede onu anmak yazmak istedim.
Kutlu doğum olan 14- 20 Nisan günleri her yıl olduğu gibi bu senede O efendiler efendisine yakışır şekilde kutlanacak inşaallah.
Efendimizi tanıtmak için O'nun gönül iklimine dalıp oradan güller derlemek lazım. Lafzi sevgi değil gönülden muhabbetle sevmek ve o muhabbeti taze açmış güllerin kokusu gibi etrafa yaymak Resul sevdalılarının görevi olmalı.Her evde her gönülde efendimizin yeri olmalı.Şefaatlerine mazhar olabilecek hal ve davranışlar ancak onu tanımak ve sünneti seniyesine tabii olunarak kazanılır.
14 Asır evveline yani asrı saadete dönüp ashabı kiramın efendimizi ne kadar sevdiğiini ve tabi olduğunu görüyor ve gıpta ediyoruz. Anam babam sana feda olsun ya Rasülallah sözü bunu en açık göstergelerinden sadece biri. Yazılıp anlatılacak bir çok örnek ve hadiseler yaşanmış o kutlu dönemde. Bugünkü yazımda efendimizin azatlı kölesi BİLAL'İ HABEŞ'inin peygamber sevgisinden ve muhabbetinden bir kesitle konumuza devam edelim.
İslam öncesi Yesrib oalarak bilinen Medine, Rasulun hicretiyle medenileşmiş ve Medinei Münevvere(Nurlu Şehir) adını almıştı.İslam medeniyeti orada yeşermiş ve dünyaya dal budak salarak küfrün karanlığında yolunu şaşırmışlara rehber ve ışık olmuştu.Kıyamete dek bu nurlu yolinsanlığa mihmandarlık edecek inşallah.
On yıl boyunca insanların en ekmelini bağrında barındıran Medine o gün en hüzünlü gününü yaşıyordu.Güllerin efendisi Refik i alaya yürümüş,ashabı kederden ne yapacağını bilemez haldedir.
Kimsi'' onu görmeyen gözü al benden'' diye yakarır Rabbine ,Kimisi ''Onu öldü diyeni öldürürüm'' diyerek üzüntüsüünü dillendirir.İçlerinden biri ise'' O nun olmadığı yerde duramam''der ve terkeder Medineyi.İçi yanıp kavurulmaktadır BİLALİN o'nsuz yaşamak nefes almak ızdırap olmuştur diyarı Şamda.
Bir gece rüyasında efendiler efendisinin çağrısına muhatap olur.Daha gelmeyecekmisin ey Bilal? Bu ayrılık ne zaman bitecek?
Yola düşer hemen, Rasülün çağrısı ne büyük şeref!.Günler sonra Medineye vardığında gönlü yine hüzün dolar Onun olmadığı medine dar gelir Bilale .geri dönmek ister ama Rasülün torunları bir kez daha ezan okumasını istemişlerdir.ALLAHU EKBER ALLAHU EKBER!..Medine halkı sokaklara dökülmüş heyecanla,sevinçle, Rasülüllah geri geldi diyerek bağırışıyorlardı.BİLAL ezanın Eşhedü enne Muhammederresülüllah kısmına geldiğinde kendinden geçerek bayıldı.ezanı tamamlayamamıştı.Oysa yıllarca ezanı Muhammediyi o yanık sesiyle yıllarca o okumuştu.BİLAL VE EZAN birbiriyle özdeşleşmişti.
O mubarek ashabı Medinede daha fazla kalamadı ve yine şama döndü. orada rahmeti rahmana kavuştu.
Ondört asır öncesinden ahir zaman ümmeti olan bizlere selam gönderen ve özlediğini söyleyen efendim. Bizde seni çok seviyor ve özlüyoruz.Sana binlerce yüzbinlerce salat ve selam olsun.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem