23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçim öncesi tahminim tuttu iddiayı kazandım!

Hayrullah Demiray

07 Nisan 2014 tarihli yazısı

Yerel seçimler bitti. Ancak hala bazı yerlerde tartışmalar sürüyor. Ama bu tartışmalar sürse de bu seçimlerde Milli iradenin kazandığını söylemek mümkün.

Elbette seçim sonuçları kadar tartışılan bir başka şey de bana göre seçimden önce kimin ne yorum yaptığı nasıl bir dil ve üslup kullandığıydı ve bence bu da en az seçimler kadar önemliydi.
Birçok seçime şahit olduk ama bu seçim öncesindeki atmosferi benim aklımda kalan geçmiş seçimlerle kıyasladığımda gerçekten de böyle bir seçim atmosferi yaşamadığımızı rahatlıkla söyleye bilirim.
Elbette bu seçim döneminde basın yayın kuruluşları da önemli bir sınav verdi.
Kimisi farklı tahminlerde bulundu ve çeşitli haberler yaptılar.
Mutlaka herkesin kendi görüşü vardır.


Bunu elbette kendi köşe yazıların da dile getirebilirlerdi. Lakin kurumsal olarak yapılan haberlerin biraz daha objektif olması gerektiği inancımı har zaman taşıyorum ve bu üslupta yayınlar yapmaya her zaman gayret ediyoruz ve bu tarzımızı seçim dönemi boyunca da koruduk.
Seçim öncesinde yaptığım tahminlerin çoğunun tutuğunu görmekte aslında beni mutlu etti hele hele özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili yaptığım tahminin bire bir tutması da ayrı bir mutluluk vesilesi oldu.


Neden diyecek olursanız bu konu da çok şahidim var.
Ama özellikle iki şahidim oldukça dikkat çekici. MHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Saffet Sancaklı ve MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile birlikte gazetemizi ziyaret etmişlerdi.
Sancaklı, kendisinin Büyükşehir’i alacağını söyledi ve benim tahminimi sordu. Ben de açık yüreklilikle fikrimi ve tahminimi söylemiş ve sonrada Sayın Sancaklı iddiaya bile girmiş ve bende bunu o günlerde kaleme aldığım yazımda dile getirmiştim.


O gün yüzde 49-50 civarı Ak Parti’nin oy alacağını söyledim ve sonrasında Sancaklı, eğer bu oyu Ak Parti alır seçimi kazanırsa iyi bir takım elbise alacağını beyan etmiş bende eğer kendileri seçimi kazanırlarsa iki takım elbise alacağımı söylemiştim. Seçim geldi çattı ve sandıktan yüzde 50’nin üzerinde oy alarak o koltuğa bir kez daha İbrahim Karaosmanoğlu oturdu.
Elbette şimdi merak ediyorsunuz bizim takım elbise geldi mi diye! Yok hala ses seda yok tabi işin latifesi bu maksat takım elbise falan değil asıl olan halkın içerisinde olabilmek ve doğruları yazabilmek bizleri en çok mutlu eden unsurlardır.


Seçimlerin genel değerlendirmesini geçtiğimiz günlerde seçimden sonra kaleme aldığım yazıda belirtmiştim onlar bir kez daha değinmeyeceğim.
Bu seçimin bana göre tek kazananı Ak parti olmuştur. Neden diyecek olursanız bu kadar ittifaka karşı gerçekten de muhalefet bir başarı elde edemedi. Ama Ak Parti’nin kazanılan başarı bana göre Başbakanın gayreti sayesinde olmuştur.
Kazanan birçok aday Başbakanın sayesinde kazanmış olsa da neticede önemli olan halkın teveccühü olmuştur.


Mutlak suretle, bu süreçten sonrası çok önemli bu verilen destek birilerinin başını döndürmemeli.
Birileri zafer sarhoşluğuna kapılmamalı.
Beklentiler doğrultusunda hem ulusal anlamda hem de yerel anlamda önemli işler devam etmeli hele hele Kocaeli’ de bundan sonra vaat edilen vizyon projeler hızla hayata geçirilmeli.
Bizlerde yayın kuruluşları olarak bunların takipçisi olmalıyız.
Seçim sürecinde yayınlarımızla halkın istek ve dileklerine yer verdik bundan böylede olayların yakın takipçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz.


Başkan kim olursa olsun hangi partiden olursa olsun seçilen başkan artık tüm vatandaşlara eşit şekilde hizmet götürmek durumundadır.
Bizlerin görevi de başkanların çalışmalarını takip etmek ve yapılan işler doğru olduğunda bu işlere doğru demek yanlış olduğunda da bu işlere yanlış demek suretiyle bunların halka doğru bir biçimde aktarılmasını sağlamaktır.


Nasıl bundan önce bu şekilde davrandıysak bundan sonra da o şekilde davranmaya devam edeceğiz. İlkeli duruşumuzu sergilemeye ve doğrudan taraf olduğumuzu herkesin bir kez daha bilmesini isterim.
Ayrıca yazımı sonlandırmadan önce iddiayı kaybeden Sancaklı’yı da bu medeni cesaretinden dolayı tebrik ediyorum ve İbrahim Karaosmanoğlu’na da tekrar başkanlık görevinin hayırlı olmasını diliyorum.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem