26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İstişare Heyeti

Adnan Gümüşer

05 Nisan 2014 tarihli yazısı

Seçimlerden sonra ne olur? Sorusu hep gündemimizdeydi. Seçim işleri bitti. Sonuçlar açıklandı. Mazbatalar dağıtılıyor. Kazanan her hâlükârda millet oldu. Sandıktan millet iradesi çıktı. Bazılarının hoşuna gitmese de. Öncelikle AKP’nin zaferi ile neticelenen sonuçların ülkemize ve tüm insanlığa hayır getirmesini, Yüce Allahtan niyaz ediyoruz. Bu Ak Parti’nin, daha gerçekçi ifadeyle Tayyip Erdoğan’ın başarı hikâyesidir. Başbakan, inanılmaz gayretiyle toplum nezdinde seçimin mahiyetinin kendi perspektifinden okunmasını sağlamış ve bu neticeye ulaşmıştır. Başbakana Mamuşa’dan selamlar vardı. Canlı bağlantı ile Mamuşa’lılara hitap etti. Gazze’liler sevindi. Seçimi kutlama yürüyüşü yaptılar.
Az oy alan mağlubiyetine kılıf uyduracak. Bahaneler icat edecek. Ak parti seçimi kazansa da yine yenildiğini ispatlamaya çalışacaklar.


Yakın zamanda bir yılı geçmeyecek sürede Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Başbakanın Cumhurbaşkanlığı yolu da açıldı. Muhtemelen yine sahte kasetler ortaya çıkacaktır. Yine saldırılar olacaktır. Şimdi herkes kendi işine gücüne bakmalı. O işler sonuç vermiyor.
Memurun özlük hakları iyileştirilmelidir. 10 yıllık iktidar döneminde memura yönelik çalışma olmadı. Özlük hakları iyileştirilmedi.


Hizmet hareketine sızanlar onu kriminalize ve illegalize etti. Böylece masumiyetini ve meşruiyetini sorgulattı. Seçimlerden nasıl bir sonuç alınırsa alınsın, iktidara kim gelirse gelsin, insanlar artık selam vermeye çekinecekler. Cemaat artık eski ve asıl olan ayarlarına dönmeli. Tabanına söylenecek bir şey yok. Üslup kaybedilmemeli hükümetle savaşa girilmemeliydi. Diyalog dili tekrar başlamalı ve çatışmacı dil kullanılmamalıdır.


İllerde seçimle ilgili bazı hatalar yapılsa da onlarda bir şekilde telafi edildi. Artık illerde iktidar partisinin istişare heyetini oluşturması gerekir. Ana ve temel konularda halka yakın olan, şımarıklıkları giderecek ve yöneticilerin gözü kulağı olacak bir kurulun oluşması gerekir. Bunun adı şura ve ya danışma meclisi olabilir. Veya başka bir isimde verilebilir. Şura meclisi veya diğer adıyla istişare heyeti bir toplumun yönetilmesi ve idaresi için lazımdır.


Şura, danışma ya da toplu denetim anlamında Türkçeye tercüme edilirken, İngilizce ‘ye (council) konsey, meclis, kurul, encümen, danışma kurulu, divan, şura, heyet anlamında tercüme edilmiştir.
Şura Suresi’nde Allah’ın bağışlayıcı ve esirgeyici olduğundan, Kur’an’ın Arapça vahiy edildiğinden, Allah’ın kudretinden, insanlara doğru yolu bildirmek için görevlendirilen Peygamberlerden, kıyamet gününden, kötülüklere karşı sabredilmesinden, affedici olmanın gereğinden, herkesin Allah’a döneceğinden bahsedilir. Adı geçen süre sıralamada 62. Yerde bulunmaktadır.
Meşveret usulü Osmanlı Devleti'nin hemen her devrinde sıkça başvurulan bir uygulamaydı. Gerek divan toplantılarında gerekse bunun dışında ihtiyaç duyuldukça bu tür görüş alışverişlerinin yapıldığı bilinmektedir. Meşveret toplantıları, çeşitli kesimlerden katılımlarla görüşülecek konularla ilgili kimselerin bir araya gelmesiyle gerçekleştirilirdi.


Artık kentimizde ve şehrimizde istişare heyeti kurulmalıdır. Meşveret konusu ciddiye alınmalıdır. Bunun kararları bağlayıcı olmamakla beraber tavsiye niteliği olmalı ve yöneticilerin ferasetini artıracak hedef koyacak, önlerini ve ufuklarını açacak, yapılabilecek bazı yanlışlıkları baştan gösterebilecek, yapı ve mahiyette olmalıdır. İlk konusu da trafik olsun.
Eğer bu zor gözüküyorsa Kent konseyi daha aktif olmalı. Hantallığından kurtulmalıdır. Kent konseyi bundan sonra yeni boyut kazanmalıdır.
Seçim sonucu: Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı hayırlı uğurlu olsun.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr