21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Gelincik İle Yılan

Melek Engin Aktemur

15 Mart 2014 tarihli yazısı

Vakti zamanında köyün birinde yakışıklı, dürüst bir delikanlı vardı. Köydeki kızların hemen hepsi bu gence aşıktı.Ama onun gönlü başkasındaydı.Ailesi oğullarının mutluluğu için her fedakarlığı göze alarak köyün en hanım hanımcık kızına talip oldular.Köylü güzeli sevdiceğiyle evlenen genç mutluydu.


Maişetlerinin temini için genç her sabah erkenden tarlasına gider, gelin hanım ise günlük ev işleriyle uğraşırdı.Bu minvalde günler ayları ,aylar yılları kovalarken evlerini şenlendirecek bir yavruları olmamıştı. Bu durumdan muzdarip olduğu her halinden belli olan gelin hanımın sıkıntısını anlayan genç, tarlada çalışırken küçücük bir gelincik yavrusu buldu. Yavru gelinciği eşine götürmeye karar veren genç,neşe içinde evinin yolunu tuttu.Zira yalnızlıktan sıkılan eşi için , yavru gelincikle bir nebzecik olsun avunur diye düşünüyordu.
Düşündüğü gibi olmuş eşi gelincik yavrusunu çok sevmiş ve benimsemişti. O artık ailenin bir ferdi olmuştu. Komşular ise her defasında gelin hanıma “bu hayvana bu kadar bağlanma,ilerde sana zarar vermeden yol ver gitsin” diyorlardı.Söylenen sözlere kulak asmayan gelin hanım,gelinciği yavrusu kadar seviyordu.


Bu arada beklenen bebek dünyaya gelmiş,mutlulukları katmerlenmişti.Hayatlarına yeni bir heyecan yeni bir ışık doğmuştu.Bundan böyle gelincikle beraber dört kişilik bir aileydiler.Bir gün komşularıyla ayaküstü muhabbet ederken gelinciğin ağzı burnu kanlı bir halde kapıdan çıktığını gördüler !..Komşular ;” bak gördün mü!.bebeğe bir zarar vermiş olmalı ki ağzı kan içinde” diyerek kadına söylendiler..Kadının aklı başından gitmişti, hışımla eline geçirdiği bir sopayla gelinciğin beline,başına vurur,bir daha, bir daha vurarak gelinciği orada öldürür.Koşarak bebeğin odasına girer ,gördüğü manzara karşısında bir kez daha dehşete kapılır.Bebeğin üzerinde kocaman bir yılan çöreklenmiş vaziyette durmaktadır.Yılanı alıp atmak ister aceleyle ve görür ki yılanın başı kopartılmış ve öldürülmüş !.Kundağına kan bulaşmış olan yavrusunu kucaklar hemen,yavrusu yaşıyordur,dünyalar onun olur ,ama bir an düşünür; Eyvahh der ne yaptım ben?..Ağlayıp dövünmeye başlar,önyargılı düşünüp nahak yere gelinciğin ölümüne sebep olmasının vicdan azabı yüreğini sızlatmış bin pişman olmuştur amaa…


Oysa gelincik bebeği kurtarmak için yılanla boğuşmuş ve başını kopararak öldürmüştür. Efendim okunan kıssadan hisse çıkartmak ve hatalarımızı görüp düzeltmek için bu hikayeleri önemsiyorum.Bir çoğumuz sağlıklı düşünüp araştırmadan, varsayımlarla hareket ediyor ve “önyargılı” davranmaktan imtina etmiyoruz.Dinimizde ”sui zan”(kötü zan) olarak bildirilen ve sakınılmasının gerektiği ayeti kerimeyle sabit olan önyargı bir düşünce eylemidir.


Toplumun her kesiminde görülebilen , aile içinde ve yakın çevremizle olan ilişkilerde olumsuz sonuçlar doğuran önyargılı olma eylemi, sonuçta kişiyi mutsuz ve huzursuz kılmaktadır.Şu veciz söz sanırım konumuza ışık tutacak “güzel gören güzel düşünür,güzel düşünen hayatından lezzet alır”(SAİD NURSİ) Olaylara, insanlara kısacası dünyaya pozitif bakış açısıyla bakabilirsek düşüncelerimizde pozitif olacaktır.İki alemde de selamette olmak istiyor isek öncelikle kendimizi tanıyarak yola koyulmalı ve eksilerimizin,hatalarımızın farkına varmalıyız.Kesin bilgimizin olmadığı konu ve meseleler hakkında fikir yürütmemeli ,temkinli davranma yolunu seçmeyi bilmeliyiz.


Efendim ,haftaya tekrar buluşmak ümit ve dileğiyle Allah’a emanet olun….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem