21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yaşanan bu cinayetlere kim dur diyecek

Hayrullah Demiray

13 Mart 2014 tarihli yazısı

Eskiden Şehit Haberleri ile içimiz yanmaktaydı şimdi ise cinayetlerden hem canımız hem de içimiz yanıyor.

 

Son günlerde baktığınızda ülkemizde yaşanalar zaten yeterince kötü. Bir de bunların adeta tuzu biberi olur neticesinde cinayetler, katliam gibi olaylarında ardı ardına yaşanması fazlasıyla üzücü…

Ne yazık ki böyle elzem olayların giderek artması oldukça kötü. Bu tarz olayların fazlasıyla artmasının özellikle iki önemli nedeni var. Çocukların yetiştirme tarzı ve hukuki olarak boşlukların bu olayların artmasında kanıksanmayacak kadar önemi var.

 

Daha önceki gün üç ilde yaşananlar adeta pes dedirtecek cinsten.

17-18 yaşlarında iki genç adeta bir ailenin yok olmasına sebep oluyor.

Ya sonra o insanlar mezara gidiyor diğerleri de hapse gidiyor.

 

Her şey orda bitiyor mu bu kadar basit mi ne dersiniz? Bence bir insan bile olsa ki orada beş can yok olup gidiyor. Ya onların yaşam hakkını ellerinden alanlar ceza evine giriyor.

İşte bizde olay bu kadar basite indirgenmiş.

 

Diyoruz ya Adalet, eşitlik, insanın yaşam hakkı falan onların hepsi bu durum da hikaye olmuş oluyor. Neden derseniz? Bir insanın hayatına kastediyor ama sizin hukukunuzda onları ancak hapsetme gibi bir cezanız var onun içinde her gün bu tür haberler gelmeye devam ediyor.

Ve bu kanunlar olduktan sonrada maalesef gelmeye de devam edecektir.

Ümidimiz o ki bu duruma yetkililer bir an önce çözüm bulur.

 

Siyaset meydanlarında bir birlerine bu kadar atıp tutan siyasiler önce halk için bu Anayasayı değiştirip yeni bugüne uygun bir Anayasa yapmalılar. Hatta adam öldürmenin de öyle hafif bir cezası olmamalı.

Nitekim plandan, projeden geçtik siyasilerden bu tür şeyler duyamayacağız anlaşıldı. Bari insanların yaşam hakkının garantiye alındığı ve devletin vatandaşını gerçekten koruyabildiği bir ülkeyi sağlamak için ellerinden geleni yapsalar yeter.

Ama maalesef ki siyasilerinde böyle bir çabası yok. Çünkü bir birlerine sataşmaktan vakit bulamıyorlar.

 

Bunu neden söylüyorum.

Şimdi onu da izah etmek isterim.

Bir ilimizde Kan davası denilen illet var. Bunlar yaşanırken diğer iki ilde de boşanma sebebiyle ayrı olaylar çıktı. Hatta bir boşanma sonrasında koruma polisi isteyen kadın oğlu tarafından öldürüldü. Evlat anne katili oldu. Sadece Anne katili olarak ta kalmadı üstüne koruma Polisi’ni de öldürdü. Genç bir Polisimizde canınızdan oldu.

 

İşte konunun ne kadar acil ve önemli olduğunu buradan anlamalıyız o ölen bizim yakınımızda olabilirdi ya da o polis o siyasilerin bir tanesinin yakını da olabilirdi.

İşte bu insanların yaşam hakkına gasp edenlerin acaba ne ceza alması gerekir.

Orası elbette adaletin işi ama son dönemlerde herkesin Adaletten ve yargıdan yana şikâyetleri olduğu için herkesin ortak bir noktada buluşabildiği insanın yaşam hakkının tam olduğu ve korunabildiği bir ülke sağlamak ta her halde Devletin görevi ve bunu yapmakta siyasilerin boynunun borcu diye düşünüyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem