23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ayaz’mı Öztürk’mü

Hayrullah Demiray

08 Mart 2014 tarihli yazısı

Yerel seçim yaklaştıkça adayların iddiası arttı. Adayların iddiası arttıkça kulislerde de ciddi bir şekilde söylemler arttı.
Bütün ilçelerde haliyle seçim atmosferi oldukça yüksek. Ancak, Ak Parti’nin kalesi durumunda olan Başiskele’de seçimin nabzı çok yüksek. İlçede bugünlerde en çok tartışılan konuşulan konuların başında hiç şüphesiz seçimlerde ipi kimin göğüsleyeceği…


Başiskele’ye bakınca da mevcut Başkan ve Ak Parti Belediye Başkan adayı Hüseyin Ayaz’ın ve Eski Tarım İl Müdürü ve Saadet Partisi Başiskele Başkan adayı Abdullah Öztürk ‘ün başa baş bir mücadelede olduğunu belirtebilirim. Kimin ipi göğüsleyeceğini 31 Mart sabahı göreceğiz ama şimdi Başiskele kulisleri bu iki isimle daha çok çalkalanacak gibi…
Kulislerin dışına çıkıp bir nebze Başiskele’ye baktığımda ise gördüklerim şu şekilde… Hiç Şüphesiz Başiskele Ak Parti’nin kalesi konumunda. Bu nedenle Ayaz’ın şansı bir nebze daha yüksek diyebilirim. Neden mi derseniz? Çünkü 5 beldenin birleşmesi ile oluşan Başiskele’nin kurucu Başkanı olan ve 2009’dan bu güne ilçeye kazandırdıkları ile ilçeyi Kocaeli’de en hızlı ve en güzel gelişen ilçe yapan Başiskele’yi bir marka haline getiren mevcut Başkan Ayaz önde görünüyor ve bu ilçede sıkıntı olmayacağı düşünülüyor.


Ancak Ak Partililer Saadet Partisi’nin bu denli güçlü bir adayla sahalara ineceğini tahmin etmiyorlardı. Ak Partililerin tahmin etmediği olay silsilesi birbirini kovaladı ve Ak Parti’nin özellikle Yuvacık’ta parti içindeki muhalefetin sesi her geçen gün biraz daha yükseldi. Hatta parti içindeki bu muhalif kanatta bulunanların bir kısmı açıktan açığa bazıları da gizliden Saadet Partisine destek vermeye başladı.
Elbette Hüseyin Ayaz Başiskele de önemli işler yaptı lakin Abdullah Öztürk’te İl Tarım Müdürü olduğu dönemlerde hem Kocaeli ve Başiskele halkının sevgisini sempatisini kazanan bir isim. Ama bu sempatinin sandığa ne kadar yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Malum Saadet Partisi’nin belli bir oy oranı var. Ama Öztürk’ün destekleyicileri sadece parti tabanlı olmayacak. Çünkü Öztürk sevilen bir isim ve Öztürk’ü destekleyecek kitle, partiye oy veren kitlenin üzerinde olacağı da şüphesiz.
Özetle yerel seçimler atmosferinde tam olarak girilebilse bu seçimlerde Öztürk’ün şansı biraz daha katlanabilirdi. Ancak Ak parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her ortamda 30 Mart seçimlerinin yerel seçimden farklı olduğunu ve bu seçimin milli mücadele den farksız olduğunu belirtmesi işin rengini bir hayli değiştiriyor.


Gelin görün ki Başbakan Erdoğan’ın bu söylemlerine rağmen, Ak Parti’deki belli kesim tabiri caizse saman altından su yürütüp sözde Başbakan’a destek verdiklerini söyleyip diğer taraftan Ak Parti’ye muhalefete devam diyerek diğer partilerin adaylarını destekliyorlar. Ayaz ve ekibi muhtemelen bu kişilere rağmen var güçleriyle çalışıp seçimi almak için elinden geleni yapacaktır.
Ak Parti’nin içinde olup biten bunca hengameye nazaran Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Abdullah Öztürk ’te bilmelidir ki; dün Hüseyin Ayaz’ın yanında olup da bugün ona destek verenler yarın olası bir durumda Abdullah Öztürk’ ten menfaat sağlayamadıkları taktirde bir anda onunda karşısına geçeceklerdir. Saadet Partisi’nde olan taban belli bu şekilde kişileri hiçbir şekilde aralarında barındırmazlar.


Belki Abdullah Öztürk seçim sürecinde o etrafına yaklaşan kişilerin farkında değil ama bence bir an önce farkına varıp o kişileri çevresinden uzaklaştırması gerek şayet uzaklaştırmaz ise seçimi kazanma şansı oldukça düşer. Sonuçta bu kişilerin menfaatçi olduklarını ve nemalanamadıkları durumlarda karşı tarafa geçtikleri de aşikardır.


Diğer taraftan Ayaz ‘ın şanslarından bir tanesi de Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu Gençlik Kolları Başkanı Melih Özkaraaslan Kadın Kolları Başkanı Hacer Çakır ve tüm yönetim kurulunun üst seviyede ve fazlasıyla gayretli bir şekilde çalışmasıdır.Tüm bu nedenleri topladığınız zaman Hüseyin Ayaz ön de gözüküyor. Ancak Başiskele’ deki tabana bakarsanız Ak Partiyi en çok zorlayacak olan ve rakip olanda Saadet Partisidir. Başiskele’de seçim bu iki parti arasında büyük bir çekişmeye sahne olacağa benziyor.


Bunu neden söylediğimi gelince…
Seçimler için en garantili yerde bile çok çalışmak gerekiyor.
Hiç bir şey çantada keklik olarak görülmemeli!
Şimdiden herkes için seçimlerin hayırlı olmasını diliyorum ve kazanın Başiskele olması dileklerimle SAĞLICAKLA  KALIN…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem