20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Amin Alayı

Melek Engin Aktemur

09 Mart 2014 tarihli yazısı

Osmanlı dönemi geleneklerinden olan “Amin alayı” veya Bed’i besmele töreni, toplumda önemli bir yere sahipti.Sosyal açıdan olduğu kadar pedagojik olarak ta çocuk için unutamayacağı bir ilk,bir başlangıçtı.Dört yaşına giren her çocuk için düzenlenen bu tören aynı zamanda eğitim ve öğretime verilen önemin güzel bir tezahürü olarak uygulanmış ve Osmanlı adetleri arasında yer almıştır.
Aileler çocuğun dört yaş, dört ay, dört gün takvimine dikkat ederek genellikle pazartesi yada Perşembe günü mektebe başlamasına dikkat ederlerdi..Kandil günleri de mektebe başlamak için seçilen günlerdendi.


Mektebe başlayacak olan çocuğun evinde tatlı bir telaş ve heyecan yaşanırdı.Günler öncesinden başlayan hazırlıklar gönül hoşluğuyla sürer, tören için çocuğa kıyafetler alınırdı.Bu arada hocası ve arkadaşları unutulmaz onlar içinde hediyeler alınırdı.Davet edilen misafirler içinse şerbet ,helva ve lokum hazırlanırdı.Bu hazırlıklar her ailenin durumuna ve statüsüne göre farklılık arz edebiliyordu.
“Bed’i besmele” töreni öncesinde aile çocuğuyla Eyüp Sultan türbesini ziyaret eder bu mümtaz sahabinin himmetini umarak dua ve niyazda bulunulurdu..İlk besmele anlamına gelen “BED’İ BESMELE’ töreni toplumda ve çocuklar arasında önemli bir yere sahipti.Her çocuk dört yaşına gelmeyi heyecanla bekler ,arkadaşları arasında kendini ispatlayacağı o günü iple çekerdi.Bu törenle o da toplumun bir ferdi olup hayata ilk adımını atmış olurdu.


Tören günü çocuk giydirilir başına fesi takılır ve sırmalı cüz çantası sağ omzundan sola doğru bağlanırdı.Önceden haberdar edilen mektebin hocası ve çocuklar ilahiler okuyarak tören evine doğru giderlerken arada AMİN diye bağırdıkları için olsa gerek bu törene Amin alayı denilmiştir.
Mektebe başlayacak çocuğun evine varıldığında, hürmetle karşılanan amin alayına ve gelen misafirlere kahve, lokum ,şerbet ikram edilirdi.Hocası ve mektep arkadaşları için hazırlanmış olan hediyeler,mendillere bağlanmış paralarla beraber dağıtılırdı.


Dua ve ilahiler eşliğinde evinden alınan çocuk erkekse, süslenmiş midilli atına bindirilir kız çocuğuysa faytona bindirilirdi.En önde, sırma işlemeli kırlent üzerinde Elif cüzünü taşıyan biri , ardında çocuğun rahlesinin götürüldüğü” Amin alayına” katılım çok olurdu.Mektebe varıldığında çocuk hocasının elini öper ve ilk dersine başlardı.İlk ders sadece “elif be te se”den ibaret olur çocuk sıkılmazdı.Rabbi yessir vela tüassir Rabbi temim bil hayr” duasıyla ilk ders bitmiş olurdu.Akabinde amin alayı çocuğu tekrar evine götürür orada lokma, helva yenilir gelen akraba ve davetliler çocuğa çeşitli hediyeler verirlerdi.

 


Bu güzel gelenek ne yazık ki mazide kalan ve keşke günümüzde de devam etseydi!..dedirten değerlerimizden sadece biri.Toplumsal birlik ve beraberliğin güzel örneklerinden olan bu Osmanlı geleneği, aynı zamanda toplum ve ailenin çocuğuna ve eğitime verdiği önemi göstermekte.Müthiş bir özgüven duygusu verilen,küçük bir çocuk olmasına rağmen yaşadığı toplumun bir ferdi olma statüsüne getirilen çocuk ,hayatını daha müspet yaşayacak ve yaşatacaktır elbette.Efendim ecdadımız eğitim işini önemsemiş yapılması gereken ne varsa yapmış, Osmanlı, beyefendi ve hanımefendileriyle taktire şayan mümtaz şahsiyetler yetiştirmiştir.
Bu yazımda sizlerle bir Osmanlı geleneğin olan “amin alayı” törenini paylaştım, umarım haz alarak okursunuz ve onları hayırla yad edersiniz inş .Sevgi ve selamlar efendim…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi