23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Tek suçlu Ömer Polat mı?

Hayrullah Demiray

07 Mart 2014 tarihli yazısı

İlimizde son günlerde gazetelerde sıkça yer almaya başlayan bir isim haline geldi Ömer Polat. İsmini çok duymaya başladık ve bundan böylede bu ismin konuşulmaya devam edileceğini söyleyebiliriz…

Geçtiğimiz haftalarda bir haber geldi ve ilimizde oy pusulalarının basım işini Ömer Polat’ın çocukların sahibi olduğu CNR basımın aldığını öğrendik. Bu konu gündeme geldiğinde ilk sorduğum şey. İhalenin ne kadara alındığı oldu. 130 bin tele dolaylarındaki ihaleyi 64 bin TL teklif vermiş ama sonrasında 30 bin TL dolaylarında bir ücretle ihale ona kalmış.

 

Şöyle oturdum bir düşündüm. Şimdi eğer ki yüksek miktarda bir teklif verilse haber yapıla bilir ama tam tersi olmuş ve devletin baskı maliyetinin daha ucuza mal olduğu için sevindim. Ardından bütün gazetelerin çoğunda bu haber yer aldı. Oysaki kamuoyunu bilgilendirmekle görevli olan bizler olaylara objektif olarak yaklaşmak durumundayız.

 

Bende pek tabi başkaları gibi bu işin altında bir bit yeniği arayabilirdim. Ama ihale ucuza verildiği için durum farklılaştı. Bu konuda aslında bir şey yazmamayı bile düşündüm. Ancak hem Muhalefet partilerinin bu konuda yapmış oldukları bazı başvuru haberlerini ve sonrasında da Ömer Polat’ın açıklamasını da tarafsız bir gözle yayınladık ve bu güne kadar yaptığımız gibi objektif olduk.

Burada bu ihalenin alınma biçimini şeklini ben bilemem onu ihale yapanlar ve katılanlar bilebilir. Bu ihale sırf kendilerine verilmediği için yaygara koparanları da anlayabiliyorum ama ortada benim gördüğüm bir haksızlık yok. Buraya kadar her şey normal ama anormal olan bir şey var. Bu da ne dediğinizi duyar gibiyim.

 

Birilerinin makamlarını ve mevkilerini kullanarak iş takip etmeleri son dönemlerde adeta moda oldu. Birilerinin bu anlamda Ömer Polat’ı örnek aldığını görüyoruz. Hatta öyle ki birilerinin çocuklarının iş takibine başladığı bilgileri gelmeye başladı. Bu kentte Ömer Polat’ın da bu anlamda tek olmadığını anlamış olduk böylece…

 

Nitekim Yıllardır Ömer Polat bu kentte en üst makamlardan bir tanesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın hem Basın danışmanlığını hem de Baş danışmanlığını yapıyor ve her sorduğunuzda aslında birçok şeyle alakası olmadığını belirtiyor. İlgili kişi her daim bir çok şeye müdahale etmediğinden dem vursa da, Sayın Polat bana göre bu konuda ki yaklaşımlarıyla hata yapıyor.

Bugüne kadar bu konuda bir şey yazmadım çünkü benim derdim bireysel değil. Bir kurumda yanlış varsa ve bu yanlış hangi kurumdan kaynaklanıyorsa o kurumun başında bulunan insanlar bu yanlışlara müdahale etmelidir. Esasında bu konuda yapılan eleştirilere kulaklarını tıkayan yöneticileri eleştirmek daha doğru bir tutum olur.

 

Bu nedenle tek suç bana göre Ömer Polat’ın ya da onun çocuklarının değil zira onlarda herkes gibi ticaret yapma özgürlükleri var. Ama bizim asıl karşı olduğumuz bu değil eşit şartlarda ticaret yapıldığında buna kimsenin diyeceği bir şey olmamalı olamaz da; İşte asıl benim garibime giden hem belediye de çalışıp hem de iş takip eden bir Ömer Polat olsa amenna böyle bir sürü insan var.

Sayın başbakan bazılarına diyor beyler gelin siyaset sahnesin de siyaset yapın diye evet çok doğru söylüyor bende bu belediye içerisinde ki ticaret yapmak isteyenlere gelin ticaret yapın sizlerde. Ancak ticaretinizi bizler ve herkes gibi gerçekleştirin. Ne yazık ki birçok ticari işler belediyelerde bu şekilde dönüyor. Adeta belediyeyle iş yapmanın tezgahı bu şekilde işler olmuş. İşte bu nedenle tek suçu Ömer Polat değil. Böyle gelmiş böyle gider diyerek olup bitene kulaklarını kapatan yöneticilerin hiç mi suçu yok sizce…

 

İşte asıl benim isyanım adaletli olacağız diye oy isteyerek, sonra nasıl olsa insanlar Başbakan’a yine oy verir diyerek başbakanın arkasına saklanan yöneticilere ve Başkanlara. İşte bu kişiler bu dünyada sesimizi duymasalar da duymak istemeseler de bu gibi kişilerin öteki alem de iki elim iki yakalarında olacak. Benden söylemesi insanı yaradan onun rızkını mutlaka verir. Eğer bir insanın rızkını kesmişse Yüce Mevla’m onun canını alır.

 

Onun içinde yapılan her şeyi olan biteni Yüce Yaradan’da bizlerde görüyoruz. Bende haksızlık yapıyorsam benden de hesabı mutlaka sorulacaktır. İşte onun için bizler yazdığımız her yazının her haberin de insan hak ve hukukuna tecavüz etmemesi ve adaletli olmasına dikkat ediyoruz. Her ne kadar birileri bütün işi gücü kendin de toplamaya çalışsa da bizim kimseden korkumuz yok. Bizim sadece Allah’tan korktuğumuzu unutmasınlar.

 

Bazı makamlarda olanlarda başlarını yastıklarına koyduklarında rahat uyuyabiliyorsalar sorun yok… Ben sade bir vatandaş olarak bu satırları sizlerle paylaşmak istedim umarım birkaç kişinin kulağına küpe olacaktır bu yazdıklarım. Bunları yine duymayanlardan da Mahşer de hakkımı alacağım çünkü bu dünya da ben uyarı vazifemi yerine getirdim. Şimdi benim asıl merak ettiğim ve bazı kişilere sormak istediğim bir konu var. Birilerinin makam ve mevkilerini kullanarak iş takibi yapmaları normal mi?

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem