20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

28 Şubat Süreci Ve Bugün Yaşananlar

Hayrullah Demiray

01 Mart 2014 tarihli yazısı

Bu ülke uzun yıllar çok acılar yaşadı ve yaşamaya devam ediyor.

Çok darbeler gördü ve bu darbelerle çok şeyler kaybetti.
Ve bırakın normal darbeyi post modern darbede herhalde sadece bizde olmuştur…

Onu da gördük ve yaşadık oda 28 Şubat 1997’nin üzerinden tam 16 yıl geçti geçmesine ama ne yazık ki, bu post modern darbelerden uzaklaşamadık. O zaman post modern darbeyi yapanlar bin yıl sürecek demişlerdi. O günün mağdurlarının bir kısmı bu ülkeyi yönetiyor. Onlarda tam bu darbelere bitti derken, şimdilerde de özellikle yaşanan son olaylarla birlikte sivil bir darbenin ayak sesleri duyuluyor.

 

Bu ülkede bunun adına ne derseniz deyin. İster vesayet deyin ne derseniz deyin baya bu ülkenin geri gitmesine sebep olacak hareketler bugünde devam ediyor. O süreçte o günlerde belki de en çok mağdur olanlardan bir tanesiydi. Rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan Rabbim nur içinde yatırsın. Gerçekten bu ülke için çok güzel şeyler yapacaktı ama bırakmadılar ve hep önünü kestiler.

Bugün yanlışları doğruları tartışılır ama onun talebeleri de bu ülke için bir şeyler yapma gayretindeler. Nitekim ülkenin her tarafına baktığınızda yapılan hizmetleri kimse küçümseyemez. Gerçekten de bu gün bu ülkede bizlerden daha büyük olanlar daha iyi bilir ama bende gaz lambasıyla evde oturulan dönemleri bilirim o günlerle yetişenlerdenim.

 

Elbette bu ülke için taş taş üstüne koyan kim olursa olsun onu minnetle yad ederiz. Bu ülke o kadar acılar yaşadı geçmişte hep deriz ya dış mihraklar evet dış mihraklar bunu tek başına yapmıyor her zaman ki gibi bizi can evimizden vuruyor. Allah’a inanan aynı Peygamberin ümmeti olan aynı kıbleye dönen, cenaze olduğunda aynı safı paylaşan ve düğün olduğunda birlikte sevinen insanların son günlerde birbirlerine yaptıkları alavere dalavereli işler aslında bu nedenle çok daha acı geliyor.

Onun için de geçmişte yapılanları bugünle karşılaştırdığımız zaman arasında aslında çok fazla fark yok. Birkaç ufak tefek fark sadece gözümüze çarpıyor. Geçmiş yıllarda yapılan darbelerde de içerden birileri kullanılarak yapılmıştı. Şimdi de durum pek farklı değil. Darbelerin esas nedeni şu aslında işin özü, sizler birilerinin kurduğu sitem içerisinde yer alırsanız kim olduğunuzun önemi yok.

 

Ancak, ne zaman o düzenin dışına çıkmak istediğinizde sorun çıkmış oluyor. Bugün yaşananların temel nedeni de bu. O post modern darbenin bittiğini sananlarda yanılmışlar. Nitekim hala bitmediği aşikar. Son zamanlarda ülkemiz genelinde yaşanılanlara, olan bitene tarafsız bir gözle bakmak gerekir. Burada Sadece cemaat yapılanmasının suçu yok, burada sadece iktidarın suçu da yok, burada sadece Muhalefetin de suçu yok yani tek başına herkesin bireysel suçuymuş gibi bu yansıtılamaz. Bu olayların yaşanmasında herkesin suçu var.

 

Neden diyecek olursanız? Bu insanlar birçoğu bu ülkenin insanı onun için herkesin bir siyasi görüşü var. Eeee o zaman siyasilerin de ona göre hataları var. Bugün bu ülke de bunları yapanlar herhalde uzaydan gelmedi. Bu ülkede yaşıyorlar ve aynı havayı soluyoruz. Birlikte bu ülkede doğduk büyüyoruz ve yaşlanıyoruz. Tüm bu yaşananlar menfaatlerin çeliştiği noktada başlıyor. Ne yazık i, insanların her şeyi menfaat olmuş sistem insanları öyle bir hale getirmiş ki durmaları gereken yeri bilmiyorlar.

Ya da hakkı olmayanı ve daha fazlasını istiyorlar. Asıl sorun beklide buradan kaynaklanıyor.
Bugün baktığınızda o darbeleri birlikte yaşayanlar şimdi ise birbirlerine düşman gibi duruyorlar.
Önceki Akşam Rahmetli Necmettin Erbakan Hocanın anılmasında benim beklentim bu iki grup yan yana iç içe oturmalarıydı. Ama yine Saadet Partililerin ağırlığı hakimdi salonda. O günlerde bu sorunları yaşayanların bugünde yan yana olmalarını gönlüm arzu ederdi. Maalesef durum öyle olmadı ve bu tablonun oluşacağını da görecek gibi değiliz.


28 Şubat süreci bu ülke için hem kara bir leke hem de aslında bir dönüm noktasıdır. Unutmadan şunu da belirtmeliyim ki, bu ülkede yaşanan her şeyin bir sebebi daha var. O, da nedir derseniz? Herkes maddiyata gömülmüş adeta ne bir birimize saygı kalmış ne sevgi ne de manevi hisler. Oysa insanlardan korktuğumuzdan daha fazla Allah’tan korkmamız gerekmiyor mu? Ancak, gerçek birliğimi ve dirliğimiz sadece Allah’ı sevmemizle mümkün olacaktır.
Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi