15 Ağustos 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit Belediyesinin Tramvayı

Adnan Gümüşer

01 Mart 2014 tarihli yazısı

Seçim sathı mailine girdiğimiz şu günlerde Belediyemiz birden uykudan uyanmış ve İzmit halkının ulaşım sorunu olduğunu fark ederek çözüm bulmak istemiş. Günaydın. Hayırlı sabahlar.


Altyapısı hazırlanmadan, rayları döşenmeden kentin en işlek meydanına tramvay getiriliyor. İlin bütün erkanı tarafından tanıtılan ve ray'ı olmayan tramvay, sosyal medyada da alay konusu oldu.


Kocaeli’nde 2009 yerel seçimleri öncesi Kocaelilere raybüs, monoray, metrobüs ve teleferik sözü veren Belediye şehrin meydanına ray döşemeden tramvayda koymuş oldu. İzmit Anıtpark Meydanı'nda halkın beğenisine sunulan tramvaya bölgedeki bir elektrik direğinden elektrik verildi. Halkın beğenisine sunulacak olan tramvayın rengi ve ismi ise vatandaşlar tarafından belirleniyor.


Projede hat uzunluğu şimdilik 6,5 km civarında tutulmuş. İzmit tren garı ile Şehirlerarası otobüs terminali arasında faaliyet gösterecek olan tramvay hattının ulaşım master planı için çalışma başlatıldı. Toplam 6,5 kilometre uzunlukta olacak tramvay hattının projesi 180 takvim gününde bitirileceği söyleniyor. Hatta 12 istasyon bulunacak. Ulaşım Master Planı kapsamında Sekapark ve Otogar arasına yapılması planlanan tramvay hattının avan ve uygulama projelerinin hazırlanması için ihale gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan ihaleye tek firma olarak katılan Boğaziçi Mühendislik 696 bin 400 lira teklif verdi. İhale komisyonunun değerlendirmesinin ardından firmanın işini 180 günde teslim etmesi planlandı.


Oysaki tramvayın ne zaman yolcu taşıyacağı belli değil. İstimlak yok. Yürüyüş yolunun mülkiyeti TCDD'den daha alınmadı. Güzergâh yoğun hatlarda olmadığı için yolcu yükünü taşıması zor gözüküyor. Bunun gibi bir sürü handikap varken. Projede belirlenen hattın güzergahına bakılınca bu hattın kadük kaldığı, Ulaşımın derdine merhem olamayacağı, hat Sekaparktan Yahyakaptan’a kadar geleceğinden asıl yoğunluğun burada olmadığından derde çare olamayacağı, sadece sekapark’a pikniğe gelenlerin faydalanacağı hat olacak. Asıl çözümün etaplar halinde yapılması ve bu etapların Gebze’den başlayarak İzmit’e oradan da Karamürsel ve Yalova’ya uzatılması en doğru ve gerçekçi çözüm olacaktır.


Dolayısıyla;
1-Ulaşım ve taşıma için çözüm olmayacağından
2-Hat yanlış seçildiğinden
3-Gerdanlık gibi Gebze Karamürsel hattına hitap etmediğinden trafik yükünü azaltması yönünde hiçbir faydası olmayacaktır.
Bu bir seçim yatırımıdır. İzmitlilerin seçim yatırımına karnı toktur. Trafikteki yoğunluğu hele İzmit merkezdeki yoğunluğu görüyoruz. Bir öğrenci eğer yanında kent kartı olmayan arkadaşına bilet basmak isterse tam basmak zorunda kalıyor. Bu şekilde Büyükşehir Belediyesi ve özel otobüsler 60 kuruş fazla kazanacak diye yardım ve dostluk duygusu, iyilik duyguları köreltiliyor. Siliniyor. Otobüsler tıklım-tıkış. Bir yerden bir yere gitmek en iyimser ihtimalle yarım saatinizi alırken. Hala ulaşım sıkıntısı da devam ediyor.
İstanbul metro ve metrobüs ağı ile örüldü. 2 milyona yaklaşan sanayi şehri İzmit’in hala metrosu yok. Ne zaman başlayacağı belli değil. Hangi Büyükşehir vardır ki sınırları içinde 600 tane taşımacılık yapan hat olsun. Yaklaşık 10 yıl önce İzmit’in içinden geçen tren hattı dışarı alındı. İçerdeki hat kapatılarak yürüyüş yoluna çevrildi. Hazır raylarda var iken neden düşünülmedi. Çok büyük bir proje gibi bu millete sunulmaya çalışılıyor. Yeni tren garından otogara kadar olan tramvay, hangi ihtiyacı karşılayacak halkını küçümseyen ve ayakları yere basmayan bir proje gözüküyor.
Halkın iyiliğine ve yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik projelerin yanındayız. Böyle projelere can kurban. Fakat seçim zamanında yapılan projeler geçici olur. İstimlakın nasıl yapılacağı, hangi pik saatindeki yolcu ve taşıma hattını rahatlatacağını anlatmalı ilgililer. Tramvayın rengi işin teferruatıdır. Teferruatla halkın işi olmaz. Sonuca bakar. Trafiği rahatlatacak, halkı sevindirecek her proje destek görür. Yeter ki uygulanacak projenin ayağı yere bassın. Havada kalmasın. Yıllar geçti ne o planlanan şeyleri gördük ne monorayı. Ama bir sabah uyandık ve gördük ki cadde ortasında ara kabloyla içinin ışıklarının açıldığı bir tramvay. Millette seviniyor, yahu nerede rayları? Güzergahı hangi otobüs hattını rahatlatacak ? Bir de güvenliği de var.
Hayırlısı bakalım.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr