20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milliyetçi Hareket ne yapar?

Hayrullah Demiray

22 Şubat 2014 tarihli yazısı

Milliyetçi Hareket Partisi ilimizde belediye başkan adaylarını en erken açıklayan parti oldu. Meclis üyeliği adaylarını da zamanında açıklayan MHP, bu süreci çalkantısız atlattı desek yeri var.

Neden mi?

İlimizde iktidar partisi Ak Parti ve ana muhalefet partisi CHP Belediye Başkan adaylarını ve meclis üyesi adaylarını açıkladıkları sırada bir hayli çalkantılı günler yaşadılar.

Oysa MHP bu süreci neredeyse hiç çalkantı yaşamadan atlattı!

Ha… Bunun sebebi nedir? Bilemem!

 

Ancak bu süreçte şunlarda dikkatlerden kaçmadı. MHP farklı adaylarla yarışa girdi ve bazı yerlerde seçimi alabileceği konusunda oldukça iddialı bir şekilde giriş yaptı. Hatta MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Saffet Sancaklı her gittiği yerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmış edasıyla hareket ediyor. Elbette bütün adaylar seçime kazanmak için girerler ama sonuçta bir kişi kazanacak yani bizde bir deyim var oda bir kızı bin kişi ister bir kişi alır diye. Bakalım süreç ne gösterecek. Bunu hep beraber göreceğiz İnşallah…

 

Siyasette de yarışa girenlerin hepsinin kazanma şansı elbette yok! Buna rağmen herkes ‘biz kazanacağız’ diyerek bu yola çıkıyor. Birde bütün partilerin şu anda ilimizde belli başlı yerlere asıldığını fark etmemek mümkün değil. İktidar partisi elinde bulundurduğu bütün belediyelerden bir tanesini bile kaybetmek istemediği için, kıyasıya bir mücadele sergiliyor.

İşte iktidarda kıyasıya bu mücadelenin içinde olunca Muhalefetin aslında çok daha fazla ve neredeyse hiç durmaksızın hareket etmesi gerekiyor…

 

Ancak gelin görün ki, tablo biraz farklı. İktidarın enerjisi tükenmesi gerekirken muhalefetin enerjisinin azaldığını doğrusu görmekteyiz. Bu partilerden bir tanesi de aslında MHP neden derseniz o ilk zamanlar ki performansını son günlerde göremiyorum. Aslında MHP’nin de diğer partiler gibi ilimizde bir şeyler yapması gerekiyor. Aksi takdir de seçimden sonra beklentileri karşılayamayan teşkilat başkanları hiç şüphesiz partilerin Genel Merkezi’nce değiştirilecektir.

 

Elbette, ilimizde MHP’nin belli bir oy oranı var. Bu oy oranına bir şeyler ekler mi? diye sorduğumda mutlaka ekler diye düşünüyorum. Ama eklenen oylar seçimi almaya yeter mi işte orası meçhul. Hatta bana göre biraz imkânsız. MHP’nin Belediye Başkan adayı profillerini mercek altına aldığımızda, bazı yerlerde ülkücü camiadan yani direk kendi tabanından çıkan kişileri aday gösterdiğini, bazı yerlerde ise, geçmişte farklı partilerde siyaset yapmış ve eski parti tabanlarında kabul görmüş kişilerle yarışa girdiğini biliyoruz. Düşüncem o ki, MHP kendi tabanından gösterdiği adaylarla girdiği yerlerde daha fazla oy alacak. Diğer partilerden gelen ithal adaylarla kazanma şansları daha az olacaktır.

MHP bu seçimde her partinin seçmenine göz dikmiş durumda özellikle Ak Parti ve Saadet Partisinin seçmeninden oy beklentisi var. Malumunuz MHP’nin Derince adayı bir dönem Saadet Partisi’nde siyaset yapmış biri Halit Altuntaş ve MHP’liler Altuntaş ile girdikleri bu yarıştan oldukça emin. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki seçim sonuçları açıklanınca herkes şunu görecek. Özellikle Saadet Seçmeni çoğunlukta kendi partisinden başka partiye oy vermez. Belki dışarıda olan esnaf oyunu verse de evlerde çok büyük bir seçmen kitlesi olan Saadet Partililerin oyu yine kendi partilerinde kalır.

 

Yani buradan beklenen 5 bin oy varsa bunun beşte biri, bilemedim beşte ikisini gelir gerisi yalan olur.

Birde şöyle bir tepkide oluşacak ki bu her partide olur bizim partimizde bu kadar yıllardır emek sarf etmiş insanlardan bir tanesi aday olmayı hak etmemiş midir diye tepki duyanlarda olacağı unutulmamalıdır. Yani bu durumda süreklilik arz eden oyların bir kısmı da gidebilir. Özetle, her zaman evdeki hesap çarşıya uymaya bilir. Her parti de olduğu gibi MHP’de de bu dönem gerçekten adaylık konusunda çok fazla çalkantı yaşamadı ama bu sandığa nasıl yansıyacak hep birlikte göreceğiz.

Tabiî ki siyasilerin beklentileri hep olumlu şeyler duymaktır. Ancak, bizim de görevimiz kamuoyunun nabzını tutmak ve doğruları söylemek. Sadece kendi düşüncelerimizi ya da birilerin beklediği düşünceleri yansıtmak değil. Nitekim bu seçimlerde MHP’nin oyunda bir yükselme söz konusu olacak mı? Derseniz…

 

Evet, ama bunun seçim sonucuna nasıl yansıyacağı konusunda bir fikriniz var mı? Derseniz kazanacak kadar değil diye düşünüyorum. Ama elbette bu bir seçim tabiî ki ne zaman ne olacağı da belli olmaz!

Siyasi olarak baktığınızda lider bakımından MHP, CHP’ye oranla daha istikrarlı söylemlerde bulunuyor işte bununda karşılığını seçimde mutlaka alacaktır.

Elbette muhalefetin görevi muhalefet etmektir ama muhalefet deyip te gerekli gereksiz her şeye muhalefet etmek demek değildir.

 

Onun için MHP bu seçimlerde Kocaeli de belediye başkanlığı kazana bilir mi benim görüşüme göre bir yerde belki kazana bilir onun dışında çok çalışması gerekir.

MHP İl Başkanı gerçekten gayretli çalışkan bir il başkanı ama her partide olduğu gibi MHP’de de mutlaka onu da yemek isteyen çok insan pusuda bekliyor.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi