16 Ağustos 2018 Perşembe
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Diş dolgusu yaptınız mı? - 2

Adnan Gümüşer

22 Şubat 2014 tarihli yazısı

Geçen haftanın konusu olan amalgam dolgusuna, sizlerden gelen talep üzerine devam etmek istedim. Gelen mesajlarda amalgam dolguyu sökmek isteyenlerde oldu. Buna itiraz edenlerde oldu. Takdir siz değerli okuyucularımındır.

Tabi ki konunun uzmanları ve işin pratiğini yapanlar fikir beyan etmeleri ve gerekçeleri ile bunları belgelemeleri gerek. Böylesi halkımız için ve halk sağlığı için daha iyi olacaktır.

 

Amalgam dolguyu savunanlardan biride Diş Tabipleri odası oldu. Onu eleştiren ve uzak durmayı tavsiye eden doktorlarda var. Doğal hayat isimli siteye de göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bu konuyu bir hayli detaylı işlemiş Dr. Suat ARUSAN. Yurt dışında bu konu ile ilgili birçok yazı ve aleyhte düşünce de var. Bunların en önemlilerinden biri AP(Avrupa parlamentosu). konu ile ilgili demeçleri ve raporları şöyle; Ağır ve diğer metallerin sağlığa yönelik tehlikeleri bazı vakalarda, insanların küçük dozlarda kadmiyum, alüminyum, civa ve kurşun gibi ağır metallere maruz kalmasının kardiyovaskuler (Kalp ile ilgili) ve nörolojik rahatsızlıklara yol açtığı kanıtlanmış olduğundan dolayı, parlamento, Avrupa Konseyi ülkelerinin ağır metallerin tehlikelerine yeterli ilgiyi göstermemelerinden dolayı kaygı taşıyor. Avrupa Birliği ve diğer uluslararası oluşumlarda özellikle, Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği içinde, bundan en çok zarar görebilecek kişilerin ağır metallere maruz kalma oranını ilgilendiren, ağır metal içeren ürünlerin üretimi, kullanımı ve ithalatı üzerinde kısıtlama getiren tedbirler almak, komite tarafından oybirliği ile kabul edilen kararlar oldu.

 

Raporda devamla, ağır metallerin sanayi, tarım ve sağlık sektörü tarafından kullanımının yasaklanması veya kısıtlanması; özellikle sağlık sektöründe amalgam dolguların diş dolgusu olarak kullanılmasının engellenmesi tavsiye ediliyor. Birçok ülke ağır metalleri yalnızca bir sorun olarak tanımamış, bu konu hakkında gerekli önlemleri de almışlardır. Örneğin amalgam dolguların kullanımı Danimarka, Almanya, Norveç, Rusya, İsveç ve Japonya’da ya tamamen yasaklanmış ya da kısıtlanmıştır. Görüleceği gibi Dünyanın birçok ülkesinde amalgam dolgu yasak. Ancak Türkiye’de diş hekimlerinin çoğu bu çeşit dolguyu tercih ediyor. Son yıllarda, içerisindeki cıva yüzünden birçok hastalığın sebebi olarak gösterilen ‘dolgu’ tartışmalarında hekimlerle toksikologlar farklı düşünüyor. Türk Diş Hekimleri Birliğinin bir yazısında ’’Amalgam dolgudaki civa zehirli değildir. Civa diğer metallerle birleştiğinde kimyasal yapısı değişir ve zararsız hale geçer. Çiğneme ve öğütme sonucunda ağızda açığa çıkan civa miktarı su, hava ve yiyeceklerde alınan miktardan çok daha küçüktür. Bütün bilimsel araştırmalarla civanın zararsız olduğu sonucuna varılmıştır. Amalgamlar söküldüğünde civanın oluşturduğu düşünülen bazı hastalıkların iyileştiği iddia edildiği halde bilimsel olarak ispatlanamamıştır.’’ Deniyor.

 

Bazı doktorlarca da, söz konusu dolgu hamile kadınlarda da büyük risk oluşturuyor. Uykuda azar azar alınan cıvayla insanlar ölüme gitmektedir. Doktorlar kendilerine gelen hastaların öncelikle ağızlarındaki dolgulara bakmaları gerekmektedir. Oda sıcaklığında çözülen bir zehrin insan ağzına konulması çok saçmadır ve birçok diş hekimin bu durumu bilmektedir. Türkiye’de birçok kronik hastalıklar cıvaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın ivedilikle amalgam diş dolgularını yasaklaması gerekir. Öncelikle Tıp fakültelerinin amalgam diş dolgularının yasaklanması için öncülük etmelidirler.

 

Çocuklar için cam iyonomer dolgu tercih edilebilir. Kadını, erkeği, genci, çocuğu ve doğmamış bebekleri ile halkımızın yavaş yavaş zehirlenmesine engel olunmalıdır. Doktorlar dolgu içeriği konusunda tam bilgi vermiyor. Zararından bahsetmiyor. Detaylı seminer/çalıştaylar la kendilerini duyuramıyor.

 

Doğal tedavi konusunda bir hayli iddialı olan Dr. Suat ARUSAN sitesinde verdiği bilgiler çok dolu ve zengin. Amalgam dolgusundan kurtulup kompozit dolguya dönüşenler bazı şikâyetlerinden kurtuluyor. Sağlıklı yaşam hepimizin hakkıdır. Bu hakkın ihlalini yapmak, sulandırmak ve değersiz kılmak yanlıştır. Para ve kazançtan ziyade insan sağlığı ön planda olmalı. Bizden söylemesi.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr