17 Temmuz 2019 Çarşamba
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Meclis üyelikleri, kırılma sürecinin başlangıcı olabilir

Hayrullah Demiray

18 Şubat 2014 tarihli yazısı

Seçim süreci yaklaştıkça, belediye başkan adalıklarından sonra partilerde sıra belediye meclis üyeliklerine geldi. Partiler bir bir belediye meclis üyelerini belirlemeye devam ediyor.

Elbette belediye bakan adaylarını belirlemede yaşanan sıkıntıların bir benzeri belediye meclis üyeliklerinde de yaşanıyor.

 

Hemen hemen her partide durum aynı. Siyaseten baktığınız zaman hemen hemen bütün partilerde ortak bir şey var. Bu süreçte gittikleri yol ve yöntem benzerlik arz ediyor.

Hemen hemen bütün siyasi partilerde liste savaşları veriliyor.

 

Bu dönemde aday listelerine baktığınızda zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Bu süreçte başta Ak Parti olmak üzere CHP ve MHP’de de kırılmalar yaşanacak.

Bence en az kırılmayı yine Ak Parti yaşayacak. Neden derseniz, iktidarı elinde bulundurduğu için belediye başkanlarından altısını değiştirmesine rağmen çok fazla çalkantı yaşamadı. Her zaman iktidar partisi bu durumlarda avantajlıdır, bunu bilmek gerekir.

 

Diğer yandan CHP ve MHP’de ise durum biraz daha farklı. Çünkü bu dönemde bana göre Saadet Partisi’nin sessiz sedasız bir atılım gerçekleştireceğine inanıyorum.

En azından oyunu yükselteceğine inanıyorum.

 

İçinde bulunduğumuz süreçte CHP ve MHP, Ak Parti’ye küsenlerin oyunu alıp oylarını yükseltebileceklerini düşünüyorlar.

Ben aynı şekilde düşünmüyorum. Hem MHP’nin hem de CHP’nin yollarına kendi adayları ile devam etmemeleri nedeniyle bu süreçte beklediklerini alamayacaklarını düşünüyorum.

Bu noktada en şanslı partilerin yine Ak Parti, ardından Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi olduğu kanaatindeyim.

 

Nitekim diğer partiler adaylarını belirleme sürecinde kendi adayları ile yola devam etmediler. Farklı partilerden geçen adayların kazanması halinde bile bu sefer de meclis üyelikleri çok önem arz edecek.

Evet, bu süreç aslında çok kritik bir süreç. Bu süreci iyi idare eden il başkanının gelecekte çok daha karlı çıkacağını unutmamak gerekir.

 

Bu süreçten en az zararla çıkmak için il başkanları harıl harıl çalıştı. Şimdi meclis üyelikleri sürecinde partilileri bir arda tutmak çok önemli.

 

Elbette bu sürecin çok doğru yönetilmesi ve idare edilmesi başkanların liyakatlerine bağlı. Tek başına il başkanlarının işi değil belki ama en son kararda büyük etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Şimdi herkes şunu merak ediyor, meclis üyesi adayları belirlenirken nelere dikkat edildi? Bana göre eski alışkanlıklar hala devam etmekte ve eski usuller aynı şekilde geçerli.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem