19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Rahmetli Erbakan’ın 4 ‘M’ kuralına dikkat!

Hayrullah Demiray

17 Şubat 2014 tarihli yazısı

Bugün iktidarın söylemleri geçmişe göre oldukça değişmiş durumda.

Belki Başbakan geçmişte de aynı söylemleri konuşuyordu. Ama son dönem yaşadığı süreçten sonra ciddi anlamda geçmişte, yani Milli Görüş geleneğinden gelen isimleri aday göstermesi de aslında bu söylediklerimi doğrular nitelikte.

Ak Parti kurulmadan önce bugün yönetim içerisin de yer alan ve üst kademelerde görev yapan isimlerin birçoğuna bakarsanız bunu rahatlıkla göre bilirsiniz.
Nitekim Ak Parti’nin bu değişimini neye bağlıyorsunuz derseniz.
Geçmişte birlikte hareket edilen bazı çevrelerin bugün takındığı tavrı gördüğümüzde bunun muhasebesini daha iyi yapmış olacağız.

Geçtiğimiz günlerde birkaç yazı kaleme aldım. Yazımda Başbakana en büyük ihaneti Ak Partililerin yaptığını söylediğimde; gördüm ki birçok kişi de benimle aynı fikirdeymiş

Yani Ak Parti’yi muhalefet kadar dış etkenlerde yıpratmak istiyor… Ama asıl olan Ak Parti’de olanların ve siyaset yapanların ne kadar dik durduğu.

Onlar bugün başbakanın sözlerin kullanıyorlar, söylemlerini dillendiriyorlar… Ama iş icraata geldiğinde bu görmek neredeyse imkânsız!
Nitekim bu durumda benim tezim ve tespitim de zaten bu tür insanlar için geçerlidir…
İşte bu yazılardan sonra Ak Parti’ye gönül vermiş, bununla birlikte her seçimde oy vermiş ve vermeye devam eden ve önemli bir mevkide de olan bir ağabeyimle sohbet gerçekleştirdik.

Sohbette siyaset tarihinde önemli bir isim olan Milli Görüşün lideri ve bugün hem Ak Parti, hem de Saadet Partisindekilerin de öncüsü olmuş ve ancak öldükten sonra değeri anlaşılmış merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın o unutulmaz 4 ‘M’ kuralını hatırlattı.


Peki, nedir o 4 ‘M’ kuralı?
Sohbetinde merhum Erbakan şöyle aktarıyormuş…
Birincisi;
Bu işlere başlarken önce ‘Mücahit’ oluyorlar. Yani bu işe gönülden bağlanıyor ve ona göre de işin manevi yönünü bakarak davranışlar içine giriyorlar. Tabi maneviyata uygun olması için uğraş veriyor.

İkincisi ise;
Bu şekilde başlayan arkadaşlar daha sonra olayları müşahede etmeye başlıyor, ardından da sandık ‘Müşahidi’ oluyorlar ve derken bu işte biraz daha ilerliyorlar.
Sonra ne oluyor?
Tabi ki işin rengi değişiyor.
Yetki ve görevler aldıktan sonra olayları müşahede etmekten ve mücahitlik ruhundan biraz daha uzaklaşıyorlar… Tabi çevre de oluşuyor ve tanınmaya başlanıyorsun. İşte o zaman üçüncü evre sıraya giriyor.


O da; ‘Müteahhitlik’
Yalnız burası yanlış anlaşılmasın! İnsanların iş yapmasına falan karşı değilim. Ya da müteahhitliğin kötü olduğunu da kastetmiyorum.

Tüm bunlarda tamamlandıktan sonra dördüncü ve en can alıcı işe sıra geliyor.
Yani çizgisini bozan siyasilerin tabiî ki dönüm noktası olan rahmetlinin ifadesiyle; her şeye ‘Müsait’ oluyorlar.
Amman dikkat fazla müsait olmak iyi değil. Mücahit, Müşahit, Müteahhit ve Müsait…
Doğrusu bu 4 ‘M’ kuralı rahmetli Erbakan’ın bize bıraktığı en önemli uyarıdır!


Sohbetimizde bu kural çok dikkatimi çekti. Günümüze bakıp düşündüm. Ve gerçekten de ‘ağzına sağlık’ dedim sayın hocam ve bir kez daha rahmetle andım.
Çünkü bugün karşı çıktığımız durumlara beklide en güzel açıklamayı yapmış ve özetmişti zamanında merhum Erbakan!

Onun içinde herkes oturup bir kez daha düşünmeli!
Ve belki de hayatımızın dönüm noktası olabilecek bu kuralı bir kenara yazmalı…!

Bu sadece Ak Partililer için geçerli bir söz değil. Aynı zamanda Saadet Partililerin de oturup düşünmesi gereken bir söz olduğu unutulmamalıdır.

Biz de ‘Mantıklı’ bir şekilde uyarıyoruz.

Şahsen bazı yazıları yazarken gerçekten ciddi anlamda çok haz alıyorum. Bugünde bu kaleme aldığı yazı beni oldukça keyiflendirdi.
Allah rahmet eylesin hocam mekânın cennet olsun…

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem