19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ecdadın hassasiyeti

Melek Engin Aktemur

16 Şubat 2014 tarihli yazısı

İnsanımız yakın geçmişte yaşadığı ekonomik ve siyasal sorunların bu gün rovanşını almak istercesine bir tutum sergilemekte.


Geçim sıkıntısı ve yaşanmış zorluklara binaen şimdilerde ekonomik refahın verdiği rahatlık tüketim çılgınlığına dönüştü. İhtiyaç dışı olan harcamalar israf niteliğinde ne yazık ki !..
Eskimek şöyle dursun, modası geçti sıkıldım diye sıkça mobilya değiştirmek ve gençlerdeki marka takıntısı çok büyük boyutlarda. Ebeveynler olarak şu yanlışa düşmeden edemiyoruz.


Zamanında ben çok sıkıntı çektim, evladım çekmesin! alsın giysin vs. derken istemeden onları israfa alıştırıyor ya da göz yumuyoruz.


Efendim, hayat sınavlarla doludur. Dünyaya gönderiliş amacımız da imtihan için değil mi? Her ferdin sınandığı bir sınav muhakkak vardır ve bu farklılık arz eder. Önemli olan bu süreci sabırla mülayemetle geçirebilmektir. Unutulmamalıdır ki yaşanan her olumsuzluk, artılar katar insana. Deneyim sahibi ve olgun insan vasfına ulaşmadaki yol işaretleri bu sınavlardır aslında.


Eşyada giyside ve benzeri alışverişlerde israf boyutlarını aşmanın dışında şöyle bir durumda mevcut, Tüm canlıların ortak kullanımına sunulmuş olan çevremizi, doğayı, suyumuzu da hoyratça kirletip tüketiyoruz. Oysa bilinçli tüketici olmak hiçte zor olmasa gerek. Evladının maddi sıkıntı çekmesini istemeyen ve kendilerince tedbir alanlar olarak bu konuda ne gibi tedbir almaktayız?.
Hayatta parayla satın alamayacağımız çok değerli şeyler vardır. Sağlık huzur ve zamanın kıymetini maddeyle ölçmek kabul edilemez sanırım.


Yaşam kalitesinin arttığı şehirlere bakıldığında manevi huzursuzluğun gönüllere çöreklendiği müşahede ediliyor. Kalabalık kitleler içinde yalnızlık çekenlerin sayısı oldukça fazla. Çok katlı apartmanlarda yan daire komşusunu dahi tanımayan ve komşuluk mefhumunun yok olduğu metropoller inançlı müslümana ne kadar huzur verir tartışılır.


Millet olarak medeniyetin zirvesine çıkmış bir tarihe mensubuz. Çevrecilik konusunda sokak hayvanlarını koruma, yetime, yoksula yardım ve akrabalık, komşuluk hukukuna son derece önem vermiş ecdadımız. Hatta manzarası kapanmasın diye evine fazla kat çıkmamış. Ne ince bir düşünce!..
Günümüzde bu ince düşünceye sahip kaç kişi kaldı? Yüksek yapılar gökdelenler sanki gökyüzünü delmek istiyormuşçasına çoğalıyor. Post modern bu yapılar kültürümüze uymayan, yabansı ve soğuk bir duruşla kendilerini çoktan kabul ettirdi.


Yazımın başında belirttiğim gibi medenileşmede yol kat edemediği düşüncesi mimarimizi de çepeçevre etkiledi. Oysa medeniyeti ve medenileşmeyi 14 asır evvel bize öğreten ‘’el Muallim’’ efendimizin yolunu, metodunu en güzel uygulayan Müslümanlar değimliydi?
Kültürel birikimimizi,değerlerimizi de sorumsuzca yaban rüzgarına bıraktık ne yazık ki!..
Kazanımı nakitten çok daha zor olan bu güzel kültür ve manevi mirasın değerini kaybetmeden önce anlamak durumundayız. Yetişmekte olan nesile bunları öğretme işi yine bize düşüyor. Sözde değil özde medeni vasıflarla donanmak niyaz ve duası ile efendim.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem