26 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Diş dolgusu yaptınız mı?

Adnan Gümüşer

15 Şubat 2014 tarihli yazısı

Amalgam dolgu konusu bildiklerimizi alt üst ediyor ve beni kaygılandırıyordu. Değerli okuyucularımdan bazıları konu ile ilgili yazı yazmamı istedi. Sosyal medyada diş dolgusu ile ilgili çıkan konu ve haberler bu işin tuzu ve biberi oldu. Bu yayınlarda amalgam dolgu hakkında o kadar şey konuşuldu ki; hepsi birbirinden enteresan ve ilginç.

 

Diş hekimleri birliğinin resmi sitesini kontrol ettim. Konu ile ilgili kısa ve özet şekilde açıklaması var. Diş dolgu çeşidi olan amalgam dolgunun zararsız olduğunu beyan ediyor. Orada herhangi bir yan etkisinin ve zararının olmadığı ifade ediliyor. Buraya kadar güzel.

 

Peki, kopan bu yaygaralar ve Avrupa parlamentosunun diş dolgularından amalgam dolgu ile ilgili görüşüne ne demeli. Avrupa parlamentosunun amalgam dolgu için söyledikleri belgeli, yan etkileri olan bir işlem. Bu dolgu çeşidi için hiç masum şeyler söylemiyor.

 

Hepimizin az veya çok diş hekimine uğramışlığı, dolgu yaptırmışlığı var. Ancak son zamanlarda diş hekimlerinin kapısını dolgu yaptırmak isteyenler değil, söktürmek isteyenler çalıyor. Zira amalgam dolgu yaptırdıktan sonra rahatsızlanan, başı ağrıyan, cilt hastalığı ile boğuşan, bilinç kaybı gibi ciddi sorunlar yaşayan çok sayıda hasta var.

 

Dolgu malzemesiyle ilgili tartışmanın kaynağını ve bu konudaki kaygının ana konusu, amalgam dolgu içeriğindeki ağır metaller oluşturuyor. Bu oran en yüksek miktarda olan civa ile belirtiliyor. Yüzde 53. Gümüş, kurşun, kalay, bakır, çinko gibi çeşitli maddeler de amalgam dolgunun diğer yarısını oluşturuyor. Yaklaşık yüzde 47. İnsanların tehlikeli madde olan civa ile etkileşimleri daha çok diş dolgularından olan amalgam dolgu ile oluyor.

 

Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimi ve Toksikolog Dr. Ömer Hınç Yılmaz, dolgu malzemesinin vücuda yavaş yavaş yayılarak kronik cıva zehirlenmesine sebep olduğunu söylüyor. Yılmaz'ın yaptığı hesaba göre amalgam dolgunun vücuttan cıva salma kabiliyetini yitirmesi 20-40 yılı buluyor. Cıvanın vücuttan atılamayan bir nörotoksik madde olduğunu belirten Yılmaz, en büyük tehlikenin solunum yoluyla alınan cıvadan kaynaklandığını belirtiyor. "Diş hekimi, bir miktar cıvayı ve amalgamı alır, karıştırır ve hastanın diş oyuğuna yerleştirir. Böylece amalgam genleşir ve donar. Cıvanın en önemli zararı metalden doğrudan buharlaşması. Yani katı iken direkt buharlaşıyor. Ve solunum yoluyla ciğerlere ulaşıyor. " şeklinde beyanatları oldu. Yani civa ile temas çiğnerken, diş fırçalarken, diş temizlerken oluyor. Dişle ne kadar çok temas edilirse o kadar çok cıva açığa çıkıyor. Civa maddesi kolay buharlaşır. Böylece diğer organlara hatta beyne giderek zehirlenmelere yol açabiliyor. Cıvanın vücuttan atılması için de neredeyse insan ömrünün yarısı kadar zamana ihtiyaç var.

 

Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, Dünya Diş Hekimleri Birliği (FDI) ve Amerikan Diş Hekimleri Birliği'nin (ADA) son bilimsel raporunu dayanak göstererek, amalgam diş dolgusu konusunda dile getirilen olumsuz görüşlerin toplumun ağız ve diş sağlığı sorunlarını çözmeye yardımcı olmadığı gibi bilakis tedirginlik oluşturduğunu belirtmektedir. Amalgamın doktorlarca tercih nedeni ise daha ucuz olması ve uzun süre dayanabilmesidir.

Diş doktoru Ali Cenk Erdem, kompozit dolgu üzerine tez hazırlamış biri. Konuyu epey araştırmış. Kompozit dolguyu öneriyor. Ona göre son yıllarda kompozit dolgu kullanım miktarının amalgamla eşit düzeye geldiğini belirtiyor. "Kompozitin içerisinde sağlığa zararlı bir madde yok. Ben engelli çocuklar üzerinde çalışıyorum. Amalgam, özellikle hamileler ve engelliler için kesinlikle yasaklanmalı. Özellikle 10-15 yılı geçen dolgular sökülmeli.’’ Yeni dolgu yaptıracak olanlara ise kompozit dolguyu tavsiye ediyor.

 

Türkiye'de amalgam üretimi yok. Genellikle Uzakdoğu'dan geliyor. Daha ucuz olduğundan kalitesiz, ucuz Çin malları tercih ediliyor. Üretici firmalar da bunun sağlığa zararlı olduğunu kabul ediyor. Öyle ki amalgam kutularının üzerinde kuru kafa işareti ile ekolojik dengeye zarar verdiğine dair işaret var. Durumun ciddiyetine varan ülkeler bu dolgu malzemesini yasaklı listesine koydu. 1983'ten bu yana İsveç, Norveç, Danimarka, Almanya, Avusturya, Rusya ve Japonya'da yasak.

 

Amalgam dolguları olanlar nelere dikkat etmeli?

Limonlu ve sirkeli besinler cıvayı çözer. Bu sebeple bunlardan uzak durmalı.
Uzun süreli sakız çiğneme, sıcak yiyecek ve içecekler de cıvanın çözülmesine sebep olur.

Yurt dışında bazı üniversitelerde yapılan araştırmalarda Amalgam dolgunun yol açtığı hastalıklar ve bulgular şu şekilde ifade ediliyor.

1-Sinir sistemi hastalıkları (örnek; Alzheimer, Parkinson)

2-Sindirim sistemi hastalıkları (örnek; kabızlık)

3-Karaciğer ve böbrek hastalıkları (örnek; böbrek yetmezliği)

4-Kbb hastalıkları (örnek; sinüzit)

5-Göz hastalığı (örnek; görme kalitesinin azalması)

6-Cilt hastalıkları (örnek; sedef )

7-Hormonal hastalıklar (örnek; diyabet)

8-Psikiyatrik hastalıklar (örnek; panik atak, hafıza kaybı)

İnsan sağlığı her işin asli unsuru olmalı. Günümüz insanı kazancı ve parayı tek hedef olarak seçmiş durumda. İlgili kurumlar bu konuyu aydınlatmalı ve halkı bilinçlendirmelidir. Kaçamak cevaplarla değil bilimsel verilerle insanlar bilgilendirilmeli. Amalgam dolgu ile ilgili kaygılar hat safhada.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu BasiskeleSanayi konak_dr