19 Temmuz 2019 Cuma
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Bir Mum Bin Mum

Melek Engin Aktemur

09 Şubat 2014 tarihli yazısı

Tasavvufta da önemli bir yeri olan mum, çoğu divan şairimize ve aşıklara konu olmuştur. Mabedlerimizi, evlerimizi ve kutsal mekanları aydınlatma görevi yine kandil ve mumlara düşüyordu vakti zamanında.

Bugün, farklı bir bakış açısıyla değerlendirmeyi istiyorum MUMU. Bir el tarafından tutuşturulup yakılan mum etrafını aydınlatır. Yandıkça da erir ve yokluğa doğru gider. İçin için yanıp eriyen ve yok oluşu pahasına etrafa ışık saçmaya devam eden MUM halinden hiç şikayetçi değildir. Karanlığın ışığa kavuşması için fedakarlık örneği sergiler o!

 

Ve şunu da çok iyi bilir: ateşiyle başka mumları tutuşturmakla kendi ziyasının asla azalmadığını bilakis ortalığın daha da aydınlık olacağı düşüncesi ona haz verir.Çünkü bir mumun alevi bin mumu tutuşturur ve her bin mum da başka bin muma hayat verirse karanlıktan eser kalmaz.

Efendim ellerdeki mumlar yeterki alevin son saniyelerine dek bırakılmasın. Eller dayanmıyorsa şamdanlara konulsun ve uzatılsın uykudaki tüm mumlara.Uyandırılsın gafletteki donuk benekler.

Karanlık problemini çözmek keşke bu kadar kolay olsaydı.Peki fitilimizi hangi mumun alevi ile canlandıracağız? Gördüğümüz her görkemli şamdana yaklaşabilir miyiz?

Sahte aydınlığı ve sahicisini nasıl ayırt edecek ve bulacağız? İşte bu sorulara cevap bulmadan doğru adım atabilmek mümkün olmayabilir.

 

İşe mumun ihtivasını araştırmakla başlayabiliriz.Parafinden ve petrolden mamul olduğu gerçeğini biraz daha irdelediğimizde, petrolün mahiyetinin ne olduğu suali karşımıza çıkacaktır. Bütün bunların tesadüfen olmadığını anlayacak ve… Yaradan’ımızı tanıyacağız. Peki yeterli mi? Hayır. Adların,sıfatların,eylemlerin asli değil araz olduğu bilincine ulaşacak ve ateşimin sahibi ben değil, ancak taşıyıcısıyım diyeceğiz.

İşte böyle bir mum bulursak ne mutlu bize. Gönül rahatlığıyla etrafına pervane olmayı zevk addederiz.Gerektiğinde ateşinde yanmayı isteriz.Bulamasak da bu arayışımızın kendisi bizi renksiz,yumuşak,hareketsiz bir muma dönüştürebilir.Bu durumda sebat edersek belki lütfun sahibi bir nefesle fitilimize ulaşır.Görünmeyen bir çakmakla ateşleyip aydınlatır bizi.

Zulmetten nura doğru, karanlıktan aydınlığa doğru yürümenin zamanı daha gelmedi mi?

Yazıma şu dizelerle son verirken tüm okurlarıma muhabbet dolu selamlarımla efendim.

Gel gel yanalım ateşi aşka

Şule verelim ateşi aşka

Gel beri canım bir göre halim

Yanmaktır karım ateşi aşkla …

Seyyid Nesimi terk eyle resmi

Yandır bu cismi ateşi başka…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem