22 Ağustos 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Yardım Edin

Adnan Gümüşer

08 Şubat 2014 tarihli yazısı

Neşenizi kaybederken ve üzüntü ile dolu iken neler yapabilirsiniz. Bu yükü nasıl atabilirsiniz. Çoğunluğu sıkıntı ve stres doludur günümüz hayatının. Düşünüyorum da bir günü bir gününe uymaz 20. yüzyılın insanının. Durum bu iken, aşağıdaki tavsiyeleri düşünür müsünüz?

Çocuğu sevindirin. Bunun için çevrenizde yanınızda bulunan sizin veya başka birinin çocuğuna ufak bir hediye alın, bu bir resim defteri olabilir, küçük bir balon da. Bir gofret olabilir, ya da onunla oyun oynamakta. İsim-şehir oynayın. Oyuncaklarıyla vakit geçirin. Bizim yaşlılar, tanıdıklarımın bazıları hep böyle yapar. Yanında bir şeker ya da bir balon bulundurur.

 

Müzik dinleyin. Evinizdeki eski kasetleri, CD’nizdeki sıra gecelerini dinleyin. Evde yoksa internetten eski şarkıları indirin. Karaoke özellikli cihazınızda kendi sesinizi kayda da alabilirsiniz.

Kuran okuyun. Çünkü ayette de belirtildiği gibi kalpler ancak Allah’ı anmakla, düşünmekle huzur bulur. Hoşnut olur. Takdir edilir.

 

Anne ya da babanız sağ ise onlara gidin veya başka büyüğünüzü ziyaret edin. Onların hal hatırını sorun. Onlara küçük hediyeler verin çiçek derleyin. Paranız yoksa bir mektuba yazı yazıp çiçek çizin. Ziyarette iki çift hoş söz söyleyin. Bunu yapınca da hadisteki gibi sıhhat bulun.

Bir film seyredin. Sinemaya gidin. Komik olsun film. Belgesel veya keyifli bir film de olabilir.

Evdeki aile efradına hiç ummadıkları, beklemedikleri bir anda sürpriz yapın. Yemeğe götürün. Paranız az ise yemek yapın veya tatlı hazırlayın beraber yiyin. Evdekilere ikram edin komşularınıza götürün. Komşularınızın o andaki güler yüzlerini iyi inceleyin. Ve bundan haz duyun.

Yolda lastiği patlayan bir arabanın şoförünün yanında durun geçmiş olsun deyin. Motoru arızalanmışsa motor ustası veya tanıdık bir tamirciyi arayın. Yapabileceğim bir şey var mı deyip yanında 2 dakika duruverin.

 

Ölmüşlerinizi anarak onlara dua edin. Hatırlanmaktan mutlu olacaklarını düşünün.

Sabahın en erken saatinde yola koyulun. Yollar boş iken, trafik yok iken. Bildiğiniz temiz ve güzel bir yerde çay kahve için. Ve mutlaka orada çalışan biriyle sohbet edin. Ona soru sorun.

Yetiştirme yurdundaki çocukları ziyaret edin onları sevindirin. Oradan bir çocuğun manevi babası veya annesi olun. Belli zaman aralıklarında da mutlaka manevi çocuğunuzu ziyaret edin.

Tarihi bir camiye gidip vakit dışındaki bir zaman da uzun uzun namaz kılın. Tüm sevdiklerinizi hatırlayarak onlara bol bol dua edin.

 

Yardım edin. Karşılık beklemeden hem de. Yardım kuruluşlarının adresini sorun, oralara uğrayın. İkinci adresiniz olsun mutlaka. Deniz feneri, ihh, veren el, ayışığı, yeryüzü doktorları gibi hizmeti ve yardımı esas alan derneklerle manevi bağınız olsun. Aslında başkasına yardım ederken gerçekte kendinize yardım ettiğinizi hem rahatlayarak hem de üzerinizdeki yükü atarak göreceksiniz.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Başiskele kurban bayramı Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr