18 Temmuz 2019 Perşembe
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toprağın Aşkı

Melek Engin Aktemur

02 Şubat 2014 tarihli yazısı

Dış âlemde olup biten her şey fazlasıyla ilgilendirir insanı. Siyasi, coğrafi, tabiat olayları ve sosyolojik olaylara duyarsız kalamaz. Çünkü insan, dünya içerisinde toplu olarak yaşamaya müsaittir. Çevresinde ve dünyada yaşananlara karşı bir düşünce ve duruş belirler. Bu duruş, inanç ve kültürel değerlerden beslenir. Akıl ve mantığın potasından geçirilerek doğru olana ulaşılır.

Sağlıklı düşünen her bireyin dış dünyadan etkilenmesi çok normaldir. Böyle de olmalıdır zaten. Bu arada şunu unutuyoruz galiba; kendi iç âlemimizi! Neler oluyor gönlümüzde, ne fırtınalar ne acılar var kim bilir? Yaşanmış menfilikler duygusuzlaştırdı mı kalplerimizi? Merhametin, şefkatin ve diğergamlığın yerinde sam yelleri mi esmekte? Esen yeller, gönül bağımızda gülleri ve mis kokularını alıp götürdü mü?

 

Gördüğümüz âlemle ne kadar alakalı isek görmediğimiz ama varlığını bildiğimizi gönül âlemiyle de o kadar ilgilenmek durumunda olduğumuzu unutmamak gerekir.

Kuruyan susuzluktan damar damar çatlayan toprak içinde barındırdığı tohum ve nebatı yetiştirebilmek ve gün yüzüne çıkarabilmek için yağmura ihtiyaç duyar. Kurumuş, sertleşmiş, verimsizleşmiş halinden ancak yağmurla (rahmetle) kurtulur. Rahmet damlalarıyla buluşan toprak mis gibi kokusunu salar etrafa. Bu vuslatın kokusudur ve başlangıçtır. Suyun yumuşatıp mümbit hale getirdiği “kara toprak”ta ne güzellikler neşvü nema bulacaktır. Toprak her daim mütevazıdır ve gönlü dua dua gökyüzünden inecek rahmete muhtaçtır. Çünkü toprak susuz kalamaz, semadan inecek su damlalarıyla buluşamazsa bağrında güller sümbüller yetiştiremez, etrafına da güzellikler tevdi edemez.

 

Bizim de topraktan farklı olmadığımızı aklıselim olan herkes anlar. Gönül iklimimiz kuraklaşmışsa merhameti celbedecek unsurlara ihtiyaç var demektir. Rahmetten faydalanmak için biz de toprak gibi yüzümüzü Rahman’a döndürmeli ve O’ndan istemeliyiz. Bizi iyileştirecek, ıslah edecek olanın çok yakınımızda olduğunu unutmamak ve beklemektir vazifemiz.

Toprak sessizce bekler rahmeti, her zerresi ile secdede bekler, suyla buluşup kaynaşmayı. İnsana düşen de budur işte. Aslımızın toprak olduğunu unutup, burnu Kaf dağında olan kibir ve gururun esiri olanlar toprak gibi olmaktan ve rahmetten uzaktırlar. Unutulmamalı ki rahmet yeryüzünün çukurlarını ve alçak yerlerinde durur, dik ve yüksek tepelerde durmaz.

Efendim, üç haftadır üst üste suyla ilgili yazılar yazıyorum. Farklı açılardan değerlendirerek önemi vurgulamak istediğim Suyu bu defa manevi boyutuyla ele almaya çalıştım. Yazılacak, söylenecek çok şey ve su ve toprak için.

 

Şu soruyu sormadan edemiyorum: Acaba iklim kuraklığı ile gönül kuraklığı arasında bir bağ var mı? Toprak ile yağmurun aşkı, bize bir şeyler öğretir mi bilemem. Gökyüzünden düşen yağmur damlaları yeryüzünde toprakla buluşsun. Gönüllere de inci taneleri olarak düşsün ki…

İnsanın en değerleri yeri kalbi ve gönlüdür. Gönül hazinenize ihtimam gösterin ve onu değerli güzelliklerle doldurun temennisiyle…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem