23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hizmet hareketi ve bir kaç soru!

Hayrullah Demiray

30 Ocak 2014 tarihli yazısı

Son dönemlerde medya gerçekten de çok önemli bir hale geldi. Hem ulusal, hem de yerel medya son dönemde ciddi anlamda önem arz etmeye başladı.

Ama ciddi anlamda bilgi kirliliği olduğu da aşikâr…
Özellikle 17 Aralık’ta başlayan furyadan sonra hizmet hareketinin yayın kuruluşlarına baktığımız da bu farkı daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Nitekim yıllardır bu yayın kuruluşlarını belki de kurulduğundan beri takip edenlerden birisi olarak ve ayrıca yıllardır bu mesleğin içerisinde olan kişi olarak baktığımda ciddi anlamda taraflı yayınlar yapıldığını, hatta haber bültenlerinin yarısına yakınını kendi menfaatleri doğrultusunda hazırlanan haberlerden oluştuğunu görmemiz mümkün. Hatta bunu dizilere bile yansıtıyorlar…

Elbette kimse ‘ayranım kara’ demeyecektir. Lakin bu son dönemlerde yapılanlara baktığımızda; hem hizmet hareketinin hem de Ak Parti mensuplarının birbirlerine çok ağır ithamlarda bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

Biraz daha bu işin içinde olan insanlar bazı şeyleri daha farklı görebilmektedir.
Ben inancım gereği bütün cemaatlere sıcak bakan ve hatta farklı cemaatlerden arkadaşları dostları olan insanlardan biri olarak söylüyorum… Yaklaşık 5 yıldır hizmet hareketinden arkadaşlarımızda vardı.
Zaman zaman onlarla çeşitli sohbet ortamlarında bulundum ve daha önceleri de İstanbul’da ki birkaç arkadaşım vesilesi ile hizmet hareketinin yurt dışında kurban kesmeleri ile ilgili katkımızda oldu. Nitekim yurt içerisinde verilen burslarla ilgili kendi gücümüz nispetinde yardımda da bulunduk.

Şimdi bunu neden söylüyorsun derseniz?
Hemen açıklayayım…
Benim gibi bir sürü insan az ya da çok bu konuda destek de bulunmuş olmasına rağmen ne bir makbuz nede bir belge talep etmemişizdir.

Nitekim bir insan Allah rızası için yola çıkmışsa bunun belgesine falan gerekte yok. Hatta gizli olan yardımın daha makbul olduğunu bilen bir anlayışa mensup olan insanlar olarak; bu konuya biraz daha özen göstermemiz gerektiğine inanıyorum.

İşte buradan hareketle bir şey daha ifade etmek istiyorum.
Bundan birkaç yıl öncesi Ankara’da gerçekleştirilen Türkçe Olimpiyatlarını gerçekten de gözlerimden yaş akarak seyretmiş, heyecan duymuştum.

En son iki sene öncede Sakarya’daki olimpiyatları izlemekten yine büyük keyif almıştım.
İşte Ak Parti iktidarı içerisinde bizler gibi düşünen hatta bu ülke için bir şeyler yapıldığında mutlu olan ve yurt dışında yapılanları çok önemseyen hatta bunların Allah rızası için yapıldığını düşünen insanlarda hangi makamda olursa olsun heyecanlarını çeşitli zamanlarda ifade etmiştir.

Bugüne gelindiğinde bunların sırf Allah rızasından öte ihaleler takip etmek ve Hükümeti dizaynetmek için yapıldığını görünce bu işe dur demek istedikten sonrada geçmişte söylenen sözleri kendi medya kuruluşlarında gösterip de insanların zihinlerini bulandırmak ne kadar doğru, sormak isterim.

Bence kendilerinin geçmişte attıkları manşetleri de keşke gösterebilecek cesaretleri olsa ve ikisini yan yana koya bilseler.
Ve daha önce yaptıkları yüzlerce, belki de binlerce haberi seyrettirebilseler. İşte asıl o zaman güvenilir olacaklarını ifade etmek isterim.

Bizler olaya biraz objektif olarak baktığımızda başkalarının değil, kendimiz bu konuda bizzat bir şeyler yaşadık. Onun içinde bu konuda rahatlıkla konuşabiliyorum.

Neden diyecek olursanız?
Çünkü doğruları söylemek bizim görevimiz. Ben ne suizanda bulunuyorum, nede her hangi bir şeyde…
Ben bu güne kadar hizmet hareketinin vasıtasıyla insanlara yardım götürüldüğü inancımı hep taşıdım. Lakin bugün yapılanlara baktığımda başka bir yardım kuruluşunun karalama kampanyasına girişildiğini gördüğümde, sormak isterim bu yapılan onca yardımın belgesi nerede diye?

Elbette şunu da söylemeden geçemeyeceğim; bu hareketin içerisinde gerçekten de sadece Allah rızası için bu işlere gönül vermiş o kadar çok insan var. Ama bazılarının bu insanların iyi niyetini de ciddi anlamda kullandığını görmekteyiz.

Bir kalbe dünyalık bir şey fazla girerse uhrevi şeylerin aynı kalpte durmayacağı aşikardır.

Şimdi belki de bunları yazdığımız için bizlere de çeşitli suçlamalar isnat edebilirler. Hiç önemli değil benim inancım tam, Allah’ın istediğinden gayri bir şey olmaz.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi