17 Temmuz 2019 Çarşamba
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mavi Altın

Melek Engin Aktemur

26 Ocak 2014 tarihli yazısı

Gün boyu yaptığınız işler gerek zihninizi gerekse bedeninizi yorar tabii olarak.Stresinizi atıp rahatlamak için bir duş almak istersiniz .Suyun değdiği yere canlılık ve zindelik verdiğini düşünerek, keyifle duş alırken saçlarınız şampuanlı bir haldeyken sular kesilmesin mi!..İşte o zaman anlarız suyun kıymetini.Musluklardan gürül gürül akarken kıymetini bilmediğimiz, hayat kaynağımız olan su dünyanın en değerli nimeti oluverir gözümüzde.Eğer bu kesinti uzarsa günlük işlerde aksamalar başlar.Ve suyun günlük yaşantımızda ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu idrak ederiz.


Takip eden okurlarım hatırlayacaklardır geçen hafta da SU GİİBİ yazımla aynı konuya dikkat çekmek istemiştim.Son zamanlarda gündemde barajlardaki su oranının çok azaldığı konusu var.Bu sene kış aylarında ne yeteri kadar kar ne de yağmur yağdı.Bu yüzden konunun önemi gerçekten büyük.Yetkililerin verdiği bilgiye göre eğer yeterli yağış olmazsa Kocaeli nin 15 günlük suyu kalmış.
Gerçekten çok kurak bir kış mevsimi geçirmekteyiz. Yurdumuzun geneli bu durumda.Tarım ve ziraatle uğraşanlar yağmur dualarına çıktılar.Nasıl çıkmasınlar ki? Gökten rahmet yağmazsa tohum yeşerirmi? Envai çeşit sebze, meyve, tahıl nasıl yetişir?Yağmur berekettir ve geçim kaynağıdır toprak insanı için.


Su hayat kaynağı olmuştur her çağda. İnsanlar suyun bulunduğu yerlerde konaklamış ve oraları yurt edinmişlerdir. Zamanla endüstriyel sanayileşme ve çevre kirliliğine bağlı olarak yaşanan iklim değişiklikleri tüm canlıları tehdit etmeye başlamıştır.Yağışın olmadığı coğrafyalarda kıtlık ve fakirlik baş göstermiş, bu da sosyolojik açıdan problemler yaşanmasına neden olmuştur.
Nitekim Afrikada bazı ülkelerde insanlar bir yudum suya muhtaçtırEllerinde bidonlarla kilometrelerce yol yürüyerek getirdikleri suyla ihtiyaçlarını karşılamak zorundalar.İşte o insanlar için su’’ MAVİ ALTIN’’dır


Efendim madalyonun birde diğer yüzüne bakalım dilerseniz.Bizler bu hususta talihli olanlardanız.Yaşadığımız ülke ve coğrafya şartları itibarı ile dünyanın kendi kendine yeten sayılı ülkelerinden birinde yaşıyoruz.Bunun için ne kadar şükretsek azdır.Unutulmamalıdır ki her şeyin bir bedeli bir hesabı vardır.


Bol olan şeyin pek kıymeti bilinmez yok olana kadar.Oysa varken değerini bilmek ve israf etmemektir insana düşen.Konumuz su üzerine devam ederken Efendimizin a.s. hadisi şerifi kulaklarımızda yankılansın isterim, buyurunuz’’Nehir kenarında abdest alıyor olsanız dahi israf etmeyiniz’’.


Efendim müsriflik günümüzde o kadar ileri boyutlarda ki.Daha çok ev hanımlarında baş gösteren temizlik tutkusu,,, daha beyaz olsun daha temiz olsun düşüncesi su tüketimini arttırmakta. Kullanılan endüstriyel sabunlar şampuanlar deterjanlar vs. suyu fazlasıyla harcamayı gerektiriyor.Aşırı tüketim sonucu yaşamsal kaynağımız olan su azalıyor.Nihayetinde yağışların kesilmesi ve bilinçsiz kullanım, israf bizi nereye sürükler bilinmez.
Şu bir gerçek ki,yaşadığımız dünya içerisinde ,canlı cansız her varlık yok olma durumundadır.İlahi kudret böyle tecelli eder.Yoktan var eden Yüce Yaradan zamanı geldiğinde yine yok edecek güç ve kudret sahibidir.


Toplum olarak her birimize düşen görevler var.Paylaştığımız çevreyi, suyumuzu, doğal zenginliklrimizi hoyratça kullanarak yok etmeyelim.Suyumuzu ölçülü tüketelim , musluklardan akan suyun her damlasında bir yudum su bulamayanlarında hakkı olduğunu düşünelim.Onların yerinde bizlerde olabiirdik.O duruma düşmeyeceğimizin de garantisini kimse veremez.
Tüm canlıların ortak ihtiyacı olan ve uğruna nice savaşlar yapılan hayat kaynağımız SU yun değerli madenlerden çok daha kıymetli olduğunun farkında olmak durumundayız.MAVİ ALTIN a gereken hassasiyeti gösterebilme ümidi ve dileğiyle efendim.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem