23 Eylül 2018 Pazar
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Araç Muayene İstasyonu Macerası

Adnan Gümüşer

18 Ocak 2014 tarihli yazısı

Araçların seyir halinde emniyetli ve güvenli gidişi için karayolları Gn. Müd. Yönetmelikler ve kurallar koymuştur. Bunlardan biride araç muayene istasyonlarının kurulması ve işletilmesidir. Araç muayene istasyonlarının açılması, işletilmesi ve araç muayenesi hakkında yönetmelik resmi gazetenin 23.09.2004 tarih ve 25592 sayılı yazısı ile yayınlanmıştır. 22 maddeden oluşan bu yönetmeliğin amacı, karayolunda seyreden motorlu ve motorsuz araçlarının teknik muayenelerini daha etkin ve sağlıklı bir şekilde yapmak, bu suretle araçlar bakımından karayolu trafik güvenliğini sağlamak olarak belirtilmektedir. Araç muayenesi esnasında araçlar işlemlerden, muayeneden ve testten geçirilir. İlgili kanunun 8. Maddesini içeren muayene esasları bölümünde muayene sonunda araçlar 4 grupta değerlendirilir.

 

1- Kusursuz: Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir. Bu durumda araç trafik belgesinin ilgili kısmına bir sonraki muayene tarihi yazılarak istasyon amiri tarafından imzalanmak ve mühürlenmek suretiyle onaylanır.

 

2- Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir. Eksiklikler araç muayene raporunda gösterilir. raporun bir örneği araç sahibine veya aracı muayeneye getirene, söz konusu eksikliklerin giderilmesi için verilir.Mühürlenerek onaylanır.

 

3- Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit olunması halinde, söz konusu eksiklikler araç muayene raporuna işlenir. Bu eksiklikler giderilerek aracın yeniden muayeneye gelmesi amacıyla; araç muayene raporunda bir aylık süre tanındığı belirtilerek aracın muayenesi bitirilmez ve araç trafik belgesi onaylanmaz. Söz konusu raporun bir örneği aracı getirene verilir ve aracın tekrar muayenesi sırasında verilen rapordaki eksikliklerin giderilip giderilmediği kontrol edilir. Bir aylık süre içinde aynı muayene istasyonuna gelinen ikinci muayeneden muayene ücreti alınmaz. İkinci muayene tarihinden veya bir aylık sürenin dolmasından sonra gelinen muayenelerden muayene ücreti tam olarak alınır. Eksiklikler tamamlanmadığı sürece muayene işlemi bitmiş sayılmaz.

 

4- Emniyetsiz: Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının/eksikliklerinin tespiti halidir. Bu durumda muayenesi onaylanmaz. Bu tür araçlar için emniyetsiz araç tutanağı düzenlenerek durum trafik zabıtasına bildirilir.

Bu bilgiler bir yana bir arkadaşımdan işlemi(Muayene nasıl gerçekleşiyor?) haber yapmak ve kamuoyuna duyurmak üzere yola koyulduk. Köseköyde ki fenni muayene istasyonuna yarım saat sonra vardık. Çok kalabalıktı. 41… plakalı bir aracın fenni muayenesi geçmiş ve muayene yapma ihtiyacı hasıl olmuştu. Muayene olmak öyle kolay değil önce giriş yapmak veya internet üzerinden randevu almak, sırada beklemek ve bol vakit lütuf etmek gerekiyor tüv yetkililerine. Yaklaşık bir saatlik beklemeden sonra sıra bize geldi. Gişeye epey bir bekleyişten sonra savaşı kazanmış muzaffer komutan edasıyla giderken evraklarımızı memura teslim ettik. Memur evrakları inceledikten sonra sizin aracın vergi borcu var. Muayene yapamazsınız. Vergi borcu için ’’muhasebe müdürlüğüne gitmelisiniz.’’ dedi. O arada bütün havamız söndü yelkenler yere indi. Tekrar toparlanıp nazikçe peki siz muayeneye alın muayene esnasında belki eksik çıkar, sanayiye gitmemiz gerekir vs. onları tamircide veya sanayide hepsini beraber tamamlayıp gelelim. Borcumuzu da o zaman yatıralım dedim. Yok dedi. Tekrar dönüp maliyeye borcumuzu yatırıp ertesi günü gitmek üzere sözleştik. Ertesi gün yarım günümüzü vererek muayeneyi bitirebildik. Siz borç yatırma işini internet bankacılığı üzerinden de yapabilirisiniz.

 

Tüv’e gelen herkes bu işin; boşuna geliş, bir para kesme ve haraç alma olarak düşünüyor. İlgililer aslında kendilerini iyi anlatamıyor. Bu yapının neden gerekli olduğu insanlara izah edilmemiş. Araç sahiplerinin güvenlikleri için yapıldığını izah edemiyorlar. Bilgilendirme kataloğu yok. Girişte danışma gibi bir kısım yok. Belki de rakip muayene istasyonunun olmaması veya tek kalem olmaları onları daha çekilmez yapıyor.

 

Tavsiyelerim.

1-İstasyondaki elemanlar daha güler yüzlü olmalı. Girişte danışma yeri kurulup gelen araç sahiplerinin durumu anlatılmalı eksikleri söylenmeli,

2-İstasyonların yaptıkları işin aslında halk için yararlı ve güvenlik için faydalı olduğu belirtilmeli,

3-Sigorta işlemlerinin tamam olmasına dikkat edilmeli,

4-Lpg varsa sızıntı kontrolü yaptırılmalı,

5-Muayeneden önce egzoz emisyon kontrolü yaptırılmalı, (bu muayene sanayide yapılabiliyor, hem daha ucuz hem de sıra yok.)

6-Muhataplar bu iş için en az bir günlerini bu işe ayırmaları,

7-Ceza ve vergi borçlarının olup olmadığını mutlaka kontrol etmeleri,(maliyeden veya www.gib.gov.tr den plaka ve ruhsat tarihini girerek öğrenilebilir.)

8-Yangın tüpü ve ilk yardım çantasını araçlarında bulundurmalıdır.

Bu kadar muayene ve kontrole rağmen hala araçların egzozlarından nasıl soba borusu gibi duman çıkar ve nasıl hava kirliliği olur. Merak ediyorum. İstasyona, gidenlere şimdiden bol sabırlar ve yüksek moral diliyorum. Cebinizde bol para olsun. Pos cihazı maalesef yok. Muayenesini yaptırıp bitirenlere de geçmiş olsun.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr