16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İlçelerde kimler aday olur?

Hayrullah Demiray

14 Ocak 2014 tarihli yazısı

Ak Parti’de 12 ilçede toplamda 104 aday adayı mevcut. Uzun bir süredir heyecan doruktaydı. Aslında bende belli aralıklarla yazdığım yazılarımda, bu sürecin sonunda mevcut başkanların çok fazla değişmeyeceği konusunda duyum, bilgi ve tahminlerimin olduğunu hep vurguladım.

Tabi bu süre içerisinde hem bizler hem de başka haberci arkadaşlarımız çok faklı haberler yaptı. Elbette yapmış olduğumuz haberlerin doğru olmasına dikkat ediyoruz.

 

Bazen de bizlerinde yanıldığı noktalar olabilir. Ya da bizlerin aldığı bilgiler eksik veya sonradan değişmiş olabiliyor. Ama ben bu sefer duyumdan ziyade kendi fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben, bu konunun uzamasının bir tek nedeni olduğunu düşünüyorum. O da herkesin malumu ülkede çıkarılmak istenen bir karışıklık var.

 

Ve bu karışıklık sonrası Ak Parti elbette oylarını düşürmek istemiyor.

 

Bir yandan elinde bulunan belediye başkanlıklarını kaybetmemek, bir yandan da oy kaybı yaşamamak adına adaylar üzerinde sıkı bir çalışma yapıyor.

 

Eğer ki; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde bazı belediye başkan aday adayları için ciddi iddialar ya da dosyalar mevcutsa ve haklarında şaibe varsa mutlak suretle aday göstermeme konusunda kararlı olacağını da söylemek isterim.

 

Diğer yandan birilerinin çabaları sonucu hakların da spekülasyon çıkartılan adaylar konusunda her hangi bir sıkıntı olmayacağını, hele bu süreçten sonra bu tür olaylara tenezzül edenlerinde parti içerisinden tasfiye edileceğini düşündüğümü de ifade etmek isterim.

 

Neden diyecek olursanız?

Ak Parti çok fazla büyüdü ve bu süreçte kimin ne yaptığı ve ne yapmak istediği bazen anlaşılmıyor.

Ve son süreçte bakıldığında Ak Parti’den istifa edenlerin parti misyonuna biraz uzak olan ve zarar verebilecekleri düşünüldüğü için istifa etmeleri belki de Ak Parti’nin ilerleyen süreçte daha da sıkıntıya girmesini engellenmiştir.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu süreç zarfında parti içinde de karalama kampanyası yapan kişilerin devre dışı bırakılacağını düşünüyorum.

 

Hele hele ilimizde bu konuda bazı isimler direk olarak partiye zarar verecek davranış ve hareketler içeriş ne girmişse adaylık beklemesin ve bu tür kişilerin adaylık beklentilerinin sona erdiğinin bilinmesini isterim.

 

Ak Parti bu süreci yaşadıktan sonra daha derli toplu olmalı ve bundan sonra kendi içerisinde daha dikkatli ve temkinli yaklaşımlarda bulunmalı. Birkaç kişinin kendi çıkarları için partiyi kullanmalarına müsaade edilmemelidir.

 

İşte aslında Ak Parti adaylarının belirlenmesinde farklı beklentiler içerisin de olanların düşündüğü gibi bir şeyin çıkmayacağı ve tam aksine Kocaeli’de bana göre iki ya da üç başkanın değişeceği, diğerlerinin koltuklarını koruyacağını düşünüyorum.

 

Elbette herkes bir tahmin yürütüyor. Bende bu konuda bir tahmin yapmak istiyorum.

 

İzmit Belediye Başkanı ve adayı Dr. Nevzat Doğan,

Başiskele Belediye Başkanı ve adayı Hüseyin Ayaz,

Gölcük Belediye Başkanı ve adayı Mehmet Ellibeş,

Karamürsel Belediye Başkanı ve bana göre değiştirilmesinin haksızlık olacağını düşündüğüm İsmail Yıldırım.

 

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık adaylar arasında yine de en şanslısı…

Sadece hakkında çıkan iddialar sonrasında aklanan ama hala üzerinde çok fazla spekülasyon olan bir isim. Tek değişirse bundan dolayı değişecek ve yerine ise sürpriz bir isim gelebilir.

Diğer yandan Kandıra’da ise aslında hakkındaki iddialardan öte hep kendi içinde ve etrafındakilerle bir türlü kavgayı sona erdirmeyen ve bu konuda da epeyce konuşulan bir isim Cengiz Kan, sırf Kandıra’da sulh sağlanması için değişecektir.

 

Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, o da değiştirilip değiştirilmeme konusunda gidip gelen bir isim. Bana göre orada bir sürpriz yaşanabilir!

 

Doğrusu, Haydar Bulut’un önündeki en büyük engel Karaosmanoğlu söylemleri bana göre şuan doğru olmaz.

 

Neden derseniz kimse Derince’de sırf adaydan dolayı seçim kaybedilsin? Onun için bu riski alamaz. Şayet Derince’de aday değişirse o da A.Haydar Bulut olur.

Körfez’de ise bana göre en şanslı aday yine Yunus Pehlivan.

 

Ama burada bir sürpriz olma beklentisi de var.

Öte yandan değişecek bir başka ilçe de Dilovası…

 

Mevcut başkan Cemil Yaman, bu konuda çok varlık gösteremedi ve Dilovası’nı uyum içerisinde idare edemedi. Yerini alacak isim ağırlıklı olarak İlhan Yıldırım veya çok düşük bir olasılık ile Ali İhsan Adıgüzel…

 

Gebze’de ise Adnan Köşker ile devam.

 

Çayırova’da Ziyaettin Akbaş, Darıca da ise Şükrü Karabacak’ a tekrar şans verilebileceğini düşünüyorum.

Elbette dedim ya bunlar benim tahminlerim birkaç gün içinde zaten resmi açıklama olacak.

 

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem