23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Toplumsal olaylar ve basın

Hayrullah Demiray

13 Ocak 2014 tarihli yazısı

 

Bu memleket gerçekten de enteresan bir memleket.
Birileri bir şey yaptığı zaman demokrasi oluyor. Ama bir başka kesim yaptığı zaman birilerinin hoşuna gitmediği için hemen başlıyor bazı yayın kuruluşları yafta yapıştırmaya…
Vay efendim, şu kuruluş neden orda ya da bu kuruluş neden katılıyor?
Basıyorlar yaygarayı…!

Gerçekten de bu sadece basın kuruluşları için geçerli bir şey değil. Lakin basın yayın kuruluşları insanların doğru bilgileri aldıkları ve almaları gereken yerler olduğu için özellikle daha da önemli…
Onun içinde bu konuda biraz tarafsız bir gözle bakılabilmeli.

Yine aynı kuruluşlar baktığınız zaman bu ülkede birilerinin tek tip insan yetiştirmek ve toplumu tek tipleştirmek istedikleri yalanını söyleyenlerde onların ta kendileri değil sanki!

İşte buradan hareketle önceki gün yapılan ve ilimizde birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği yürüyüş öncesi ve sonrası yazılan ve çizilenleri gördükçe kendimden utanmaya başladım. Nitekim bu yapılan bir demokratik hak arayışı değil miydi?
Neden bu konuda bizim meslektaşlarımız olayı provoke etmek isterler, işte onu anlamış değilim.

Bu meslekte yazılır ya… Basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir diye gazeteler ve yayın kuruluşları baktığınızda onunda hikâye olduğunu anlıyorsunuz.

Çünkü bazı insanlar kendi egolarını tatmin etmek için bir araç haline getirdiğini görüyorsunuz.

Tatbiki basın kuruluşları bu olayda da taraf olmuşlardır. Ben olayın başka bir boyutundan bakmak istiyorum. Halkın içerisinden biri olarak ve ticaret yapan birisi olarak şuna dikkat ediyorum, bir gecede milyarlarca dolar değerini bu ülkenin birileri hiç ediyorsa ben onun karşısında da durmam gerekir.

Eğer birileri tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorsa elbette ona karşısında durmamız gerekir. Ama bir yandan birilerini hemen yargılayıp mahkûm ederken bu ülkenin değerleri yok olup giderken ses çıkarmamakta bana göre bu ülkeye ihanettir.

Olaya bu bağlamda yaklaştığım için mevzunun sadece Ak Parti iktidarına destek olsun diye değil çünkü…
Bana göre bir memleket meselesi artık, sadece bu Ak Parti’nin meselesi olmaktan çıkmıştır.

Zira bu ülkede yaşayan herkese bu süreç zarar vermeye başlamıştır.
Belki ilk bakıldığında Ak Parti iktidarını devirmek için yapılan bir operasyon olarak görünse de sonrasında kaybolun ve yok olup giden bu ülkenin değerlerinin olduğunu hep beraber görmekteyiz.

İşte bu bağlamdan bakarak bende o yürüyüşe katıldım.

Bazıları liste yapıyor ya…
Beni de listeye eklesinler diye söylüyorum, belki bir faydası olur.

Tekrar ifade etmek isterim ki; benim amacım Ak Parti yanlış yapıyorsa bu yanlışlara ortak falan olmak değil. Sadece bu meselenin Ak Parti’nin ötesinde bir mesele haline geldiğini gördüğüm için ve top yekûn hepimize zarar verdiğini bildiğim için orada olmaktan da bir anlamda onur duydum.
Bugüne kadar kimseye el pençe divan durmadım. Bundan sonrada asla durmam. Zira bu olaylardan sonrada özellikle Ak Parti’nin içerisinde yanlış yapan birileri olduğunu ve bunların belgelendirildiği takdirde yine hem bu köşemden hem de bu gazetenin sayfalarında yer alacaklarını da herkesin bilmesini isterim.

Amacım kimseyi ne yermek nede baş tacı yapmak. Bizlerin tek bir amacı var. O da halkın gerçekten doğruları, güvenilir haber kaynaklarından almalarını sağlamak. Başka da bir amacımız yok!

Onun içinde kimsenin yanında da değiliz karşısında yayın kuruluşu olarak tüm gücümüzü önce Allah’tan sonrada okuyucularımızdan aldığımız bir kez daha vurgulamak isterim.

Haklının yanında yer alırız, güçsüzde olsa haksızın yanında yer almayız padişahta olsa; Haksızlık karşısında susup dilsiz şeytanda olmak istemem. Onun içinde her daim haksız güçsüzde olsa yanında olurum.

Bu güne kadar omurgalı bir duruş sergiledik. Bundan sonrada o omurgalı duruşumuz devam edecek. Ama kimse şunu da unutmasın, haksız kim olursa olsun karşısında olacağız.

Herkes suçu sabit görülene kadar suçsuzdur ve suçu isnat edilene kadar masumdur ilkesinden hareketle olaylara bakıyorum.

Nihayet birileri suçlu bulunursa onları da yerden yere vurmasını da bilirim.

Saygılarımla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem