23 Nisan 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kahve Bahane

Melek Engin Aktemur

12 Ocak 2014 tarihli yazısı

Kariyer yapmak için çabalayan bir grup genç toplanarak eski üniversite profesörlerini ziyarete giderler. Profesör eski öğrencilerini görmekten mutlu olmuştur. Neler yaptıklarını sorar, gençler, stresten ve koşuşturmaktan dolayı yorgun olduklarını anlatırlar hocalarına.


Profesör misafirlerine ikramda bulunmak için mutfağa gider. Büyük bir termos kahve ile değişik bir sürü kahve bardağıyla içeriye girer. Kahve bardaklarının içinde cam, porselen, kristal, ve çok pahalı olanlarının dışında plastik bardaklarda vardır.


Bunları masaya bıraktığında gençler, en güzel ve en pahalı olanlarını alır ve birbirlerinin elindeki bardaklara bakarlar farkında olmadan.


Profesör söze devam eder ve derki;
Hayat kahvedir , elinizdeki bardaklar ise kahveyi içebilmek için araçdır. Gördüğüme göre her biriniz en güzel ve kaliteli olanını aldınız ,ve birde başkasının elindekine baktınız.
Oysa; bardak ne kadar kaliteli ve güzel olsa da önemli olan kahvenin kalitesi ve tadıdır. Kahve basit bir bardak ile içildiğinde de kahvedir, hatta bazı lüks kaplar lezzeti yok eder.
Önemli olan tek şey, hayatı kahve tadında yudumlamaktır. İçtiğiniz bardak plastik de olsa hiç fark etmez, yeter ki, başkasının elindekine bakmayın.


Bu hikayeden umarım herkes payına düşeni alır.


Elinde var olanla yetinmeyip daha güzeli, daha lüksü olsun düşüncesi toplumumuzu israfa doğru sürüklemeye başlamıştır. Maddi ve manevi açıdan bakıldığında, önümüze çıkan tablo şudur; aç açık olmamasına rağmen hayatını idame ettirecek varlığa sahip olan kitleler mutlu ve huzurlu değiller.
Peki neden? Günümüz gençliği ve bir önce ki kuşak yokluğun ne demek olduğunu göremedi. Kanaat denilen kavram lugatlerine girmedi. Elindekiyle yetinmek, şükretmek nedir anlatılmadı. Daha zor şartlarda yaşama tutunmak için binbir güçlüğe sabredenleri ve yinede haline şükredenleri düşünüp haline şükredip hamdetmek nasıl olur’u idrak edemedi. Ve bir başkasının elindekine bakarak bundan bende neden yok diye hırs ve tamahını arttırdı. Başkasında olan bendede olsun düşüncesi, bizi israfa ve aşırı tüketime teşvik etti.


Bu konu genişletilebilir. Hikayemizde vurgulanan kariyer sahibi olmak ve benzeri durumları düşünmek mümkün. Hayatımızın merkezinde olması gerekenler nelerdir. Bunu çok iyi belirlemek durumundayız. Yaşamımızda bazı durumları biz belirleyemeyiz ve o zamanlarda tevekkül etmek elzem hale geliyor.


Efendim, her halükarda şükreden ve hayata güzel bakan kişilik sahibi, onurlu, haysiyetli bireyle olmak en doğru olanı sanırım. Üzerinde doyasıya yaşadığımız bir vatanımız var .Mensubu olmakla iftihar ettiğimiz bir ulusumuz var. İnancı ve değerleri bir olan toplumumuzda, sağlığımızda yerinde ise gerisi teferruattır. Yeni yılda tüm okurlarımın hayatları kaliteli işlerle ve huzurlu geçsin temennisiyle efendim.

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi