23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

17 Aralık ve emniyet atamaları

Hayrullah Demiray

09 Ocak 2014 tarihli yazısı

17 Aralık tarihi çok yakın bir zamanda hayatımıza girdi.

Kimilerine göre bu ‘Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’

Kimilerine göre de devlet içerisindeki paralel yapının yapmış olduğu yargı ve emniyet darbesi.

Bana göre de; birilerinin içinde sakladıklarını kusma ve kumpas operasyonu…

Nitekim devlet içerisinde devlet olma kavramı Osmanlıdan beri var. Birilerinin yerini bir başkası alıyor. Her dönem birileri devletin içerisinde kümeleniyor ve bu oluşumlar elbette beraberinde aralara sızmaları yine beraberinde getiriyor…

 

Zira son dönem yaşananlardan önemli dersler çıkarmalıyız.

Bu arada, ‘kurunun yanında yaşta yanar’ misali bir durum olmaya başladı bu olay.

Neden diyecek olursanız?

 

Önceki gece yapılan son değişikliklerde birçok İl Emniyet Müdürü’nün yeri değişti. Dolayısıyla çok kısa bir süre önce ilimize atanan Emniyet Müdürü Hulusi Çelik’te bu kararnameyle buradaki görevinden alındı.

 

Elbette devlette devamlılık esastır!

Ama son günlerde yaşadıklarımız, bana göre artık ülkenin iç huzurunu ve ekonomisini ilgilendiriyor. Çünkü direk ya da dolaylı olarak bu durum herkese sirayet etmektedir.

İşte son örneğe baktığımızda; İl Emniyet Müdürleri’nin yerleri değiştirildi. Yerlerine gelen isimlerin birçoğunun polis başmüfettişi olarak görev yaptığını görmekteyiz.

 

Elbette bu durumunda mutlak bir sebebi vardır!

Nitekim böyle bir durum söz konusu olunca, insan düşünmeden edemiyor. Bu görevden alınan isimler sırf cemaate yakın isimler oldukları için mi?

Yoksa görevlerinde aksama olduğu için mi?

 

Hal böyle olunca da daha insanın aklına bir sürü soru takılmıyor değil!

Bu sorulardan ziyade eğer devlet içerisinde böyle bir yapılanmanın boyutu bu kadar büyükse, bu görevden almalar sanırım devam edecek…

 

Bana göre öyle gözüküyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında Cemaate yakın tüm isimler görevden alınırsa, ülke içerisindeki iç huzur açısından önem arz etmez mi?

Ya da bir başka deyişle bu insanlar bir şekilde Cemaate yakın ya da Cemaatin içerisinde ki insanlarsa o zaman bana göre de öncelikle Cemaatin önde gelenleri şapkalarını önlerine koyacak ve oturup düşünecekler…

 

Ayrıca Hükümette nerede yanlış yaptığını oturup bir düşünmeli…

İşte, bakıldığında durumdan da anlaşılıyor ki; yapılan bu hareketin sadece ülke ekonomisine olan zararı değil, sosyal olarak da ülkeye zarar verdiğini görmemiz gerekir artık.

Milyarlarca dolar heba oldu. Türk parası rakipleri karşısında değer kaybetti buna mı yanalım, diğer yandan bu olan bitene mi?

 

Acaba hangisine yanalım bilemiyorum!

Bu süreçte yapılacak yerel seçimlerin ne kadar sağlıklı olacağını düşünmeye başladım. Ntekim bu seçimden önce bana göre bu işler daha da şiddetlenerek devam edeceğe benziyor.

Zira Hükümet yetkilileri yapılan bu davranışın bir darbe olduğunu ve artık bazı kişilerin de bu işin artık yolsuzluk değil, paralel bir yapı olduğunu kabul etmeye başladığını görmekteyiz.

Ama benim asıl merakım bu görevden alınan emniyet müdürleri bu işin neresinde?

Son dönemde kısa bir zaman dilimi Kocaeli’de bulunmasına rağmen önemli işler yaptığını düşündüğüm Hulusi Çelik’in de görevden alınması artık göstermiştir ki bu konuda Hükümet bundan sonrada adım atmaya devam edecek ve bu konuda yapılması gereken bir yol haritası var ve onu tamamlayacak.

 

Bana göre bu son atamalardan sonra bunun siyasi yansımaları da olacak. Cemaate mensup olan ya da cemaat içerinde olan hiç kimse belediye başkanlığı da beklemesin.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem