22 Temmuz 2018 Pazar
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çin balını duydunuz mu?

Adnan Gümüşer

04 Ocak 2014 tarihli yazısı

Çinin teknolojide, üretimde son ataklarını biliyoruz. Hemen hemen her konuda hızlı ve seri çalışıyorlar. Çin malı nedir diye sorulduğunda aklıma; ’’Çin sınırları içerisinde üretilen kalitesi konusunda derin şüpheler uyandıran mallar kümesinin genel adıdır.’’ tanımı geliyor. Girişmedikleri konu kalmadı. Üretim yapmadıkları dal yok. İğneden ipliğe her malzeme de ve her üretimde varlar. TV, uydu kumandası, oyuncak, termos, telefon, telefon cihazları, kulaklık, pil, plastik malzemeler, araba motosiklet, bisiklet, otomobil, sarımsak ne ararsan var. Bu üretim kalemleri aklıma bir milyoncu diye tabir edilen marketler var. Onların işini ve yaptıklarını asla küçümsemiyorum.
Ne kadar Çin malı aldıysam hep kazıklandığımı hissettim. Nitekim hep böyle oldu. Kumanda aldım ertesi gün bozuldu. Termos aldım 1 ay sonra paslanmaya başladı. Oyuncak aldım ertesi gün ya kırıldı ya da bozuldu. Ev kırık oyuncak deposu oldu.
Güvenilir mal olması bazen yetmiyor bile örneğin Nıce malı ayakkabıları bilirsiniz. Bunların bile üretimlerinin Çin’de yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yine kalitesiyle ve sağlığı ile meşhur Kastamonu sarımsağını bilirsiniz. Artık bu bile Çin’den getirilmeye başlandı. İş bankası kültür yayınları serisinden dünya mutfağı diye bir ciltli kitap var kitapçılarda iç kapakta Çin’de basılmıştır yazısı yazıyor. Aslında teknik olarak Türkiye’de tasarlanmış bir yün kazağın Çin’de imal edilmesinden bir farkı yok, yine de Türkçe bir kitabın Çin’de basılması çok düşündürücü aslında.
Paşabahçe gibi kalitesine görünüşüne ve imalatına güvendiğiniz bir mağazasına giriyorsunuz, bir malını alıyorsunuz eve varıp baktığınızda bir köşesinde made in chaıne yazar. Artık Çinlilerde kalitesiz mal ürettiklerini bildiklerinden midir ne, o marka yerine aldığınız ürünlerde artık made in chaine yerine artık, made in P.R.C. veya made in roc(republik of chine) veya made in ce(chine export) etiketlerini görüyoruz. Şimdi soruyorum bir ülke eğer ciddi ve isim yapacaksa, marka oluşturacaksa neden sık sık ismini, etiketini değiştirir. Neden tanınmış bir marka olmak istemez. Eskiden Alman malları biraz pahalı ama kalite ve evladiyeliğiyle anılırdı. Amerikan malı yeniliğiyle ve farklılığıyla anılırdı. Şimdi Çin malı ise kalitesizliği ile. Aslında her ne kadar ucuz gözükse de bir ürün alırken kesin ertesi günü bozulup kırıldığından tekrar almak gerektiği için yeni bir ödeme yapmanız gerektiğinden diğer markalarla aynı fiyata denk gelebilmektedir. Yine gıda konusunda da ümitsiz bir vaka. Çin balı, Türkiye’ye getirilmekte ve Türkiye balı diye AB ülkelerine pazarlanmaktadır. Ballar tabi ki kontrolden geçemeyince iç piyasaya tüketime sevk edilmektedir. (Türkiye arıcılığındaki tehlikeler-tema vakfı-2008)
Yurt dışından giren ürünleri denetleme ve kontrol görevi mamulüne göre Bilim, Sanayi Bakanlığı veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlıdır. Bir süzgeçten geçirilmesi, denetlenmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor. Hepimizin evinde kolilerle dolu oyuncaklar var. Milli servet kaybı ve yitik emekler. Hazır Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Fikri Işık iken bu konuya el atarsa iyi olacaktır. Hem konusu olması hem de herkesin bu konuda mustarip olması nedeniyle ilgilenmelidir.
İlla da bu ürünlerden alınacaksa; Çin mallarını alırken dikkat edilecek hususlar var. Mümkün olduğunca kaliteli olmalı. Karşılaştırılmalıdır. Lakin ithal eden firmalarında denetlenmesi çok önemli. Çine çok giden ve o Pazar ı bilen tanıdık ithalatçılarımıza büyük iş düşüyor. Çok para kazanacağız diyerek kalitesiz malları yurdumuza sokmaya çalışıyorlar. Evet, ülkemize giren malların kalitesini en asgari özelliklerini denetleyecek bir mekanizma şart. Bu mekanizmayı biz kendi kendimize kuramayız. Kaliteli ise al, Kalitesizse yanından geçme mantığıyla çözemiyoruz. Olmuyor. Bu şekilde de Kazık yemeye de devam ediyoruz. Artık çocuk doğumunda sınır bir çocuktu şimdi iki çocuğa da izin çıktı. bundan böyle Çin malları daha yoğun akar. Herhâlde bu sefer havadan Türkiye’ye iner gibi geliyor.
Şu an Çin mallarının belki de en dayanıklısı Çin seddinden başkası değil. Çin’den gelen mallar bir kalite süzgecinden ve ya tasniften geçirilmelidir. Bu tasnif ve elemeden sonra piyasaya sunulmalıdır.
Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr